Dünyanın En Korkunç Hapishanesi: Alcatraz

Amerika Birleşik Devletleri‘nin en ünlü ve en korkunç hapishanelerinden biri olan Alcatraz hapishanesi bu adada bulunmaktadır. San Francisco eyaletinin körfezinde bulunan ada köklü bir geçmişe sahiptir. Mahkumların ağır şartlar altında yaşadığı bu ada uzun yıllardan beri hapishane olarak kullanıldı. 1861 yılından itibaren ada Amerika Birleşik Devletleri tarafından çıkarılan karara göre hapishane olarak kullanılmasına karar verildi. Alcatraz adasını geçmişten günümüze ünlü yapan detaylardan birisi de ünlü suçluları bu adada cezalarını çekmesidir.

 Filmlere konu olmuş pek çok ağır suç işlemiş ünlü kişiler bu adada uzun yıllar boyunca hapis cezası çekmiştir. San Francisco sahiline yaklaşık olarak 2.5 kilometre uzaklıkta bulunan ada geçmişinde 102 yıllık hapishane olma özelliği taşımaktadır. Ada daha önce İspanyolların elinde olsa da 1861 yılında Amerika eyaletinin eline geçmiştir.

 

 Alcatraz Hapishanesi

Alcatraz-Hapishanesi
Alcatraz-Hapishanesi

 Alcatraz hapishanesi adını Alcatraz adasında bulunduğu için bu adanın isminden almaktadır. Dünya’nın en korkunç hapishanesi olarak kabul edilen bu hapishanede mahkumlar için ağır şartlar uygulanmaktadır. Öyle ki bu hapishane de her mahkum tek bir kişilik odada kalmakta ve günde sadece 1 saatliğine dışarı çıkartılmaktadır. 1 saatliğine dışarı çıkan mahkumlar burada da özgür olmayıp hapishanenin temizlik vb işlerini yaparak cezalarını çekiyorlardı. Hapishaneden kaçınılması imkansız gibi gözükse de 1963 yılında bir mahkum hapishaneden kaçınca Alcatraz hapishanesi kapatılmıştır.

 Adadan kaçmak isteyenleri köpek balıkları karşılamaktadır. Bundan dolayı bu adadan kaçmak oldukça zor olduğu düşünülmekteydi.

 Toplam 14 kez kaçma girişiminde bulunulan hapishane’den sadece 1 mahkum başarılı olup diğer mahkumların bazıları körfezde boğularak hayatını kaybetmiştir. Bu hapishanede kalan mahkumların barınma ve yiyecek ihtiyaçları dışında hiçbir hak ve özgürlük tanınmamıştır. Ünlü suçlu Al Capone’de bu hapishanede uzun yıllar kalarak cezasını çekmiştir.

 

 Alcatraz Gezi

Alcatraz-İçi
Alcatraz-İçi

 Alcatraz adası günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. 102 yıllık ceza evi geçmişi bulunan Ada’nın içinde ki hapishane pek çok turistin akımına uğramaktadır. Alcatraz adasına gezi düzenleyen pek çok tur şirketi bulunmaktadır. Meraklıları için de tüm hapishane odaları orijinalliği ile durmakta ve ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Ada’nın içinde ki tarihi yapılarda fotoğraf çektirebilir ve muhteşem bir alcatraz gezisi anısı düzenleyebilirsiniz.

 

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top