Gece Hayatı

Amerika Gece Hayatı

Ülkenin büyüklüğü ve çeşitliliği göz önüne alındığında, gece hayatı seçenekleri bir yerden başka bir yere değişiklik göstermektedir. Gece hayatı, hem küçük şehirlerde, hem de büyük şehirlerde oldukça yaygındır. Kulüpler genellikle, popüler müzikler eşliğinde sabahın son saatlerine kadar açıktır. Kumar oynamaya yalnızca lisanslı casinolarda izin verilir ve içeriye girme yaşı minimum 21’dir.

Amerikalılar, içecek konusunda şaşırtıcı seçeneklere sahiplerdir. Gelişmiş olan bira endüstrisi, ülkenin her köşesine birçok çeşit biralar getirmiştir. ABD şarap endüstrisi birinci sınıf üzüm bağlarından üretilmektedir, ve tek meşhur olan California bağları değildir. Bu arada, kahve kültürü Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça yaygındır (özellikle starbucks).

Bira

Dünyanın neresinde olursanız olun, bira denilince Avrupa ülkelerinin yanında ilk akla gelecek ülke Amerika’dır. Bira ve pub kültürünün oldukça yaygın olduğu ABD’de, daha önce dünyanın hiçbir yerinde görmediğiniz farklı çeşitleri bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Yerel Bira

Bazı kentsel restoranlarda bira programları, “sommeliers” ve mahzenler bile vardır. Birçok bira üreticisi ve restoran alt katlarında kendi özel mahzenlerine ev sahipliği yapmaktadır. Biraların farklı yiyeceklerle nasıl eşleştiğini deneyimleme şansı yakalayabilirsiniz.

ABD bira üretimi, 2016 yılında perakende satışlarda yaklaşık 22 milyar dolar yaratarak inanılmaz boyutlara yükselmiştir. Bugün ABD’de yaklaşık 5000 zanaat bira fabrikası bulunmaktadır. Portland, Oregon, 100 artı küçük bira fabrikası ile endüstrideki mevcut başkenttir ve dünyadaki diğer şehirlerden daha fazladır. Son yıllarda kent merkezlerinde, küçük kasabalarda ve beklenmedik yerlerde mikro birahaneler ortaya çıktıkça, ülkenin her yerinde ‘yerel’ içki içmek mümkün olmuştur.

Şarap

Bugünlerde ABD aslında Fransa’dan daha fazla şarap tüketmektedir ancak kişi başına oran Fransa’da oldukça yüksektir (Fransızlar kişi başına 40 litre Amerika’nın kişi başına 9 litre içiyor).

Kaliforniya şaraplarını bile ikinci sınıf olarak gören Avrupalı ​​şarap imalatçılarının aksine, birçok Amerikan şarapları prestijli uluslararası ödüller kazanmaktadır. ABD İtalya, Fransa ve İspanya’nın arkasındaki dünyanın en büyük 4. şarap üreticisidir.

ABD’de şarap ucuz değildir, çünkü diğer ülkelerin aksine ABD’de şarap lüks sayılır. Ancak bir içki veya şarap dükkanında orta kalite bir şişe Amerikan şarabı 12 $ ‘dan daha düşük bir fiyatla satın alınabilir.

Şarap Bölgeleri

Bugün ABD şarabının neredeyse% 90’ı Kaliforniya’dan gelmektedir, diğer bölgeler uluslararası statüye sahip şaraplar üretmektedir. Özellikle, New York’taki Finger Lakes, Hudson Valley ve Long Island’ın şarapları hem Washington hem de Oregon’dan, özellikle de Pinot Noirs and Rieslings’in şarapları dünya çapında ünlüdür.

Oregon’daki Willamette Vadisi’nden Teksas Hill Hill’e kadar diğer bölgeler de şarap bölgeleri olarak geliştikçe, ülke içerisinde yerli ve yabancı turistlerin kaliteli şarap bulması için şarap turizmi ve B & B (oda ve kahvaltı) turizm endüstrisini yaratmıştır.

Alkolsüz İçecekler

ABD’deki musluk suyunun içilmesi güvenlidir, tadı bölgeye ve şehre göre değişmektedir. Alkolsüz içeceklerin çoğu, şekerlidir ve Güney usulü buzlu ‘tatlı çay’ ve limonatadan, Coca-Cola, Pepsi ve Dr Pepper gibi Amerikan meşrubatlarına, genellikle retro ve nouveau meşrubatlarına eşlik eden, Amerikan usulü meşrubatlara kadar birçok seçenek mevcuttur. Genellikle mısır şurubu yerine şeker kamışı kullanılmaktadır.

İlginç bir şekilde, gazlı alkolsüz içecekler, sipariş verdiğiniz yere bağlı olarak farklı takma adlara sahiptir. Güney’in birçok yerinde, bir ‘kok’ herhangi bir soda anlamına gelir, bu nedenle ne tür demek istediğinizi belirtmeniz gerekebilir. Örneğin, ‘Bir kola alacağım’ derseniz garson, ‘Ne tür?’ diye sorabilir. Büyük Göller çevresinde, kuzeydeki Büyük Ovalar ve Kuzeybatı Pasifik’te sodaya ‘pop’ denir. Doğu Yakası’nda ve başka yerlerde, buna ‘soda’ denir.

Kahve Bağımlılığı

Amerikalılar bira ve şarabı oldukça fazla tüketmesine rağmen, ülkede değim yerindeyse kafein bağımlılığı vardır. Kahve çılgınlığı son 30 yılda artış göstermiştir, kahve kültürü kent merkezlerinde ilk olarak ortaya çıktı ve ülke çapında yayıldı.

Kahvenin bu kadar popüler olmasının en büyük sebepleri arasında belki de ilk sırada Starbucks gibi markalardır. Dünyanın en büyük kahve zinciri 1971’de Kuzeybatı’nın ilerici kahve kültürünün ortasında doğdu, Starbucks ilk yerini Seattle’daki Pike Place Market’ten açtı. Konforlu bir kafede dünyanın dört bir yanından çeşitli kavrulmuş kahve çekirdeği sunmak fikri, ubiquitous Folgers ve akşam yemeği joe bardaklarına kıyasla Amerikan kahve bardağını daha rafine, karmaşık (ve pahalı) içeceklerle doldurmaya başlamasına yardımcı oldu. 1990’lı yılların başlarında, şehirlerden üniversitelere kadar her yerde ülke genelinde özel cafeler yayılmaya başladı.

Coca Cola

1886 yılında bir Atlanta eczanesinde geliştirilen Coca-Cola çoğu insanın duyduğu gibi ilk olarak ilaç olarak üretildi ve pazarlandı. İlaç olarak piyasaya çıktığında içerisinde az miktarda kokain içermekteydi. Bir zamanlar cam başına yaklaşık 9 mg ağırlığa sahip olan bu gizli bileşen, 1903’te üründen çıkarıldı.

Meşhur İçecekler

Coca Cola

Bölgesel şaraplar

Mikro bira bira

Özel kahveler

Bölgesel kokteyller (New York’ta Manhattan kokteyli; Sazerac veya New Orleans’taki Vieux Carre gibi…).

 

Amerika’da Önerilen Yerler

….

Son Yazılar

Öğrenci Vizesi Nedir Ve Nasıl Alınır?

Öğrenci Vizesi Nedir Ve Nasıl Alınır?

Öğrenci Vizesi Nedir Ve Nasıl Alınır? Genel Bilgiler Öğrenci vizesi, öğrenimini yurt dışında yapmak isteyen veya bir dil okulu aracılığı ile dil öğrenmek isteyen öğrencilerin başvurmuş olduğu bir vize türüdür. Yalnızca bir orta...
Daha Fazla
Foça Gezi Rehberi

Foça Gezi Rehberi

Foça Gezi Rehberi Nerededir? İzmir iline bağlı Ege Denizi kıyısında bulunan bir ilçe merkezidir. İlçe genel olarak Yeni ve Eski olarak adlandırılan iki merkez ve etrafında kurulu kasaba,...
Daha Fazla
İğneada Gezi Rehberi

İğneada Gezi Rehberi

İğneada Gezi Rehberi Hakkında Kırklareli ilinin bir beldesi olan İğneada, denizden mavisini, dağlarından yeşil rengini almayı ihmal etmemiştir. Gezmeye doyamayacağınız bir manzara bulunmaktadır. Gidenlerin tekrar tekrar görmek...
Daha Fazla
Anadolu Medeniyetler Müzesi

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Yunan Adaları Vizesiz Tur Hizmeti Anadolu Medeniyetler Müzesi Ankara'da bulunur. Ankara'nın göbeği denilen Ulus'ta bulunan Müze, Ankara Kalesinde yer alır. Ankara Kalesine her ilçeden ulaşım mevcuttur. Ulus'a giden her vasıta ile Ankara Kalesinde...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Scroll to Top