Yunan Adaları Vizesiz Tur Hizmeti

Anadolu Medeniyetler Müzesi Ankara‘da bulunur. Ankara’nın göbeği denilen Ulus’ta bulunan Müze, Ankara Kalesinde yer alır. Ankara Kalesine her ilçeden ulaşım mevcuttur. Ulus’a giden her vasıta ile Ankara Kalesinde yer alan müzeye ulaşılabilir.

 Anadolu Medeniyetler Müzesi Hakkında Bilgi

Anadolu-Medeniyetleri-Müzesi-Dış-Görünüş
Anadolu-Medeniyetleri-Müzesi-Dış-Görünüş

 Tarihin bizlere bıraktığı en iyi eserler arasında yer alan Müze, içerisinde tarihten kalan eserlerin sergilendiği alanlardan oluşur. Müzenin yapılışı ilk olarak 1921 yıllarında başlanır. Başta müze olarak düşünülmese de sonradan müze alanı olarak kullanılır.

 Anadolu Medeniyetleri Müzesi içerisinde sergilenen eserler, Paleolitik Çağdan, Eski Tunç Çağa, Frig Krallığından, Urartu Krallığına, Kalkolitik denilen Bakır-Taş Çağından, Eski Hitit Çağına, Hitit İmparatorluk Dönemine ve diğer Anadolu uygarlıkları dönemine ait eserleri içerisinde bulundurur.

 Tarihten günümüze kadar gelen eserlerin yer aldığı müzeler arasında olan anadolu medeniyetler müzesi 1997 yılında müzesi unvanını da almıştır. Müzede 30 yıl kadar süren bir restorasyon çalışması yapıldığı da bilinir.

 Mustafa Kemal Atatürk zamanında bir müze yapılması planlanırken, pek çok tarihi eserler Ankara‘ya getirilmeye başlanmış. Bu eserlerin zamanla artmasıyla oldukça geniş alanlı bir müzeye ihtiyaç doğmuştur. Kurşunlu Han ve Mahmut Paşa Bedesteni’ne taşınan müze restorasyon çalışmaları tamamlanırken bazı eserler orta kısımda sergilenmiş. Yani müzenin açılışı 1940 yılında olmuştur.

 Anadolu Medeniyetler Müzesinde en çok bulunan eserler Hitit dönemine ait eserlerdir. Paleolitik Çağdan başlayarak diğer Anadolu uygarlıkları ve Hitit dönemi eserleri içerisinde yer alır.

 Anadolu Medeniyetler Müzesi Giriş Ücreti 2019

 Anadolu Medeniyetler Müzesi giriş ücretleri her yıl değişiklik gösterebilir. İndirimli olarak yani öğrenci veya öğretmenler 15 TL, engelliler, 18 yaş altındakiler ve 65 yaş üstündeki kişilerden 5 TL giriş ücreti alınır. Diğer vatandaşlar ise 30 TL giriş ücretine tabii olurlar.

 Anadolu Medeniyetler Müzesine giriş saatleri yaz ve kış aylarında değişir. Kışın Nisan ve Ekim arası sabah 08.30, akşam 17.30 saatleri arasında ziyaret edilir. Yazın ise Kasım ve Mart ayları ayları arasında sabah 08.30, akşam 18.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Bu saatler yılın her günü için geçerlidir. Haftanın her günü ziyaretçilere açık olan bir müzedir.

 Anadolu Medeniyetler Müzesi Sanal Tur

Anadolu-Medeniyetler-Müzesi-İçi
Anadolu-Medeniyetler-Müzesi-İçi

 Anadolu Medeniyetler Müzesi, Kurşunlu Han ve Mahmut Paşa Bedesteninden oluşan bir yapı olması sebebiyle iki farklı yer içinden tarihten günümüze kadar olan kısım da sanal tur yapma imkanı vardır.

 Müze içerisinde bazı kısımlarda sesler ve diğer ekipmanlarla canlandırma yapılmaktadır. Bunlar sayesinde tarihin o eşsiz atmosferini yaşama imkanı sağlar. Anadolu Medeniyetler Müzesi yakınlarında pek çok tarihi yapılar da mevcuttur. Buraya yakın Rahmi Koç Müzesi de ziyaret edilebilir. Ankara Kalesi ve çevresi tarihin en iyi eserlerinin buluştuğu bir miras olarak şimdiki yerini korumaktadır.

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top