Ne Zaman Gidilir

Antarktika Ne Zaman Gidilir

Hava muhtemelen Antartika’ya gitmek isteyenlerin tek dezavantajıdır. Burada sıcak ile karşılaşmayacağınız garantidir.

Aralık-Şubat yaz aylarında ziyaret ederken, Antarktika Yarımadası’ndaki sıcaklıklar, 10 ° C’ye ulaşabilir veya eğer şanslıysanız biraz daha yüksek sıcaklık ile karşılaşabilirsiniz. Normal tekne gezileriyle, yukarıda belirtilen yaz aylarında veya Kasım-Mart aylarında Antarktika’ya ulaşılabilinir. Diğer aylarda donmuş okyanus suları nedeniyle buraya ulaşmanız neredeyse imkansızdır. Yine de yaz aylarında, sıcaklıklar 0 ° C’nin altına düşebilir, özellikle de daha fazla iç kesime giderseniz.

Kış aylarında, sıcaklıklar -50 ° C’nin altına düşebilir. Dünyadaki tüm zamanların en soğuk hava rekoru hala, Rusya’nın Vostok hava istasyonunda ölçülmüştür.

Antarktika, yalnızca en rüzgarlı kıtalardan biri değil, aynı zamanda en kurak olanlardan biridir, çünkü yağmur ve hatta kar yağmayacak kadar kurak ve soğuktur. Kuru Vadilerin, milyonlarca yıl olmasa da en az binlerce yıldır kuruduğu bilinmektedir, ve bu durum Antarktika’yı dünyanın en kurak bölgesi haline getirmektedir. Şili’deki Atacama çölünden bile daha kurudur.

Ziyaret Edilecek En iyi Zaman: Turistler için Antarktika’ya, sadece kasım-mart (yaz aylarında) deniz/okyanus buzunun erişime izin verecek kadar eridiği, kıyı sıcaklıklarının 14 ° C’ye (57 ° F) kadar yükseldiği ve yirmi dört saat gündüz olduğu zamanlarda ulaşım sağlanır. Kış aylarında deniz geçilmezdir. Sıcaklıklar -40 ° C’ye düşebilir ve yirmi dört saat karanlık vardır.

 

Ocak-Aralık

  • Her gün 20 saate kadar güneş ışığı ve Antarktika ziyaretçilerinin en fazla olduğu zaman aralığıdır
  • Günler kıtanın göreceği en sıcak günlerdir.
  • Penguenler yumurtaları kuluçkaya yatırır ve yavrularını besler; deniz kuşları gözlemi yapılabilir.

Şubat, Mart-Kasım

  • Şubat-Mart, balina gözlemciliği için en uygun zamandır ve penguenlerin göçleri izlenebilmektedir.
  • Kasım ayında buzullar ayrılır ve penguenler anakaraya çıkarlar.

Nisan-Ekim

  • Sürekli gün doğumu ve gün batımı, 24 saat karanlığın hüküm sürmektedir ve muhteşem gökyüzü manzaralarına şahit olunur.
  • En soğuk zamandır ve ulaşım neredeyse imkansızdır.

 

Son Yazılar

Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları İzmir ilinin nadide ilçelerinden biri olan Çeşme, tatil yapmak adını gidilmesi görülmesi gereken eşsiz bir yerleşkedir. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile deniz kum ve güneş üçlüsünü buluşturan ilçede birçok plaj...
Daha Fazla
Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019) Ankara'dan başlayıp Kars'a kadar uzanan bir tren yolculuğudur. Ülkemizde her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen eşsiz manzaralara tanıklık ederek seyahat edilen bir turdur. Güzergah boyunca Kırıkkale,...
Daha Fazla
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz bölgemizde bulunan, doğal güzellikleri ve yeşilin her tonunu barındıran ve bunları irili ufaklı yedi göl ile taçlandıran milli...
Daha Fazla
Couchsurfing Nedir?

Couchsurfing Nedir?

Couchsurfing Nedir? Couchsurfing insanların tamamen birbirine yardım prensibine dayalı ücretsiz konaklama hizmeti sunan bir internet ağıdır. Bu sisteme dahil olan kişilere de “Couchsurfer” adı verilmektedir. Şimdi sizlere Couchsurfing Nedir sorusunun cevabını biraz daha...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Click here to troubleshoot

Scroll to Top