İç Ulaşım

Arjantin İç Ulaşım

Hava Yolu

Air Algérie (https://airalgerie.dz), Tamanrasset ve Ghardaïa’ya uçuşlar da dahil olmak üzere, kapsamlı ve uygun fiyatlı yurt içi uçuş hizmetleri sunmaktadır. Güvenlik konusunda oldukça iyidir ve çok fazla rötar yapmamaktadır.

Tassili Airlines (www.tassiliairlines.aero), kuzeydeki büyük şehirlerin çoğunu birbirleriyle ve Cezayir’i güney çöl şehirleriyle birbirine bağlayan kapsamlı bir yerel ağa sahiptir. Uzun mesafeli kuzey-güney şehirler arası seyahat için uçakla seyahat etmek, seyahat etmenin en konforlu ve en güvenli yoludur.

Vize işleminizi yaptığınızı varsayarsak, Cezayir’e girip çıkmak normalde hızlı ve sorunsuzdur. Genel olarak, havaalanları ve feribot limanları ile şehir merkezleri arasında çok fazla toplu taşıma ağı yoktur, ancak bu noktalarda bol miktarda taksi vardır. Binmeden önce fiyatları kontrol ediniz.

Houari Boumediene Havaalanı (Algiers şehri) :Havalimanından şehir merkezine sıkça otobüs seferleri yapılmaktadır (otobüs numarası 110; ücreti DA50), taksiyi de tercih edebilirsiniz (şehir merkezine DA600 ila DA800, direk otele DA1200 ila DA1500).

Es-Sénia Havaalanı (Oran) : Şehir merkezine taksi ile 20-30 dakika sürmektedir. Ücreti DA1000 ile DA1500 arasındadır.

Bisiklet

Cezayir’de seyahat etmek oldukça uygundur, ancak kuzeydeki büyük şehirler çok kalabalık olduğundan şehir içinde bisiklet tercih edilebilir. Yaz aylarında Sahra’da bisiklet kullanmaktan kaçının. Yetkili makamların, Sahra bölgelerinde yılın belirli zamanlarında bisiklet binmenizi yasaklaması mümkündür.

Gemi

Cezayir’de gezilebilir bir nehir bulunmamaktadır, o yüzden Cezayir içi ulaşım yoktur.

Otobüs

Uzun mesafe otobüsleri, çeşitli bölgesel şirketler tarafından çalıştırılır ve çoğu zaman, oldukça konforludur. Güzergâhlar Tamanrasset’a kadar uzanmaktadır. Biletinizi en az bir gün önceden almaya çalışın. Kuzeyde otobüs servisi oldukça geniştir ve çoğu şehre ulaşır. Ancak, otobüsle arkeolojik alanlara ulaşmak bazen zor olabilir.

Otomobil ve Motosiklet

ülkenin herhangi bir yerinde gezmek için teorik olarak için rehber gereklidir, ancak çok sayıda polis kontrolü olsa bile, kuzey şehirlerinde buna gerek yoktur. Cezayir’in kuzeybatısındaki Kabylie bölgesi tehlikeli olduğundan, hava karardıktan sonra veya normal zamanda buraya arabayla kesinlikle gitmemelisiniz.

Sahra’dan geçen ana rota Ghardaïa’dan El-Goléa ve Salah’a, Tamanrasset’e ve sınırdan Nijer’deki Arlit’e kadar Route du Hoggar’dır. Yol, Guezzam’a kadar asfalttır. Daha az kullanılan diğer yollar, Hassi Messaoud’dan Grand Erg Oriental’de Tamanrasset’e kadar Doğu Route du Tassili N’Ajjer’i ve Adri’den Malian sınırına yakın olan Adrar’dan Borj Mokhtar’a kadar olan Route du Tanezrouft’tur. Son iki rota, pist olarak bilinen kumlu pistin bölümlerini içerir. Bütün bu güney yollar için bir tur ajansı eskortu zorunludur. Sağlam 4WD olmadan herhangi bir piste gitmeye çalışmayın.

Kuzeyde akaryakıt istasyonları oldukça yaygındır. Güneyde çöl çevresinde hiçbir şey bulamayacağınız için deponuzu doldurun. Yakıt oldukça ucuzdur (dizel litre başına DA14 ve benzin litre başına DH25 ila DH30 arasındadır).

Cezayir sürücülerin genellikle umursamaz ve çok hızlı gidebileceklerini unutmayın. Kazalar çok yaygındır ve 2016 yılında Cezayir yollarında 3700’den fazla kişi hayatını kaybetmiştir.

Şehir İçi Ulaşım

Louages (paylaşılan taksiler) sadece ülkenin kuzeyinde faaliyet göstermektedir. Genellikle otobüslerden daha pahalıdırlar, ancak daha hızlıdır.

Tren

SNTF (Société Nationale des Transports Ferroviaires; www.sntf.dz) doğu hattı boyunca Cezayir’den Bejaia, Constantine ve Annaba’ya (yedi ila 10 saat) ve batı hattından Oran’a (dört ila altı saat) ve oradan da Tlemcen’e (2½ saat) seferler düzenlemektedir. Ek hatlar Oran’dan Béchar’a ve Konstantin’den Touggourt’a kadar uzanmaktadır.

Trenler oldukça modern, dakikdir ve en araba yolculuğu kadar hızlıdır.

Son Yazılar

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında  İstanbul'un Topkapı semtinde bulunan ve İstanbul'un fethini anlatan ve bu fetih ile ilgili sergilerin bulunduğu bir müzedir. Müze 2009 yılında açılmıştır. Müzenin yapımına harcanan toplam miktar ise yaklaşık olarak...
Daha Fazla
Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları İzmir ilinin nadide ilçelerinden biri olan Çeşme, tatil yapmak adını gidilmesi görülmesi gereken eşsiz bir yerleşkedir. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile deniz kum ve güneş üçlüsünü buluşturan ilçede birçok plaj...
Daha Fazla
Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019) Ankara'dan başlayıp Kars'a kadar uzanan bir tren yolculuğudur. Ülkemizde her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen eşsiz manzaralara tanıklık ederek seyahat edilen bir turdur. Güzergah boyunca Kırıkkale,...
Daha Fazla
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz bölgemizde bulunan, doğal güzellikleri ve yeşilin her tonunu barındıran ve bunları irili ufaklı yedi göl ile taçlandıran milli...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Scroll to Top