Avustralya En Önemli Tarihi Yapılar

Avustralya, güney yarım kürede yer alan bir ada ülkesidir. Hint Okyanusu ile Büyük Okyanus arasında yer almaktadır. Başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sydney’dir. Gezi rehberinde avustralya tarihi yapılar önemli bir yer kaplar.

 Avustralya Savaş Anıtı

Avustralya Savaş Anıtı
Avustralya Savaş Anıtı

 1941 yılında inşa edilmiştir. Bu anıt Avustralya Savaşları’nda hayatını kaybetmiş askerlere adanmıştır. Bu anıt aynı zamanda ülkenin silahlı kuvvetlerini destekleyen kurum ve kuruluşlara ithaf edilmiştir. Sidney’in Canberra bölgesinde yer almaktadır. Askeri mezar, müze ve araştırma merkezi gibi bölümleri içermektedir.

 Kraliçe Victoria Binası

Kraliçe Victoria Binası
Kraliçe Victoria Binası

 1893 ve 1898 yılları arasında yapılmıştır. Ülkenin 19.yüzyılın sonlarında yapılan en önemli binalarından biri olarak ün yapmıştır. Kraliçe Victoria Binası ilk yıllarda Pazar olarak kullanılmıştır. Daha sonraki yıllarda çeşitli amaçlar için de kullanılmış olan bina 190 metre uzunluğundadır. Avustralya tarihi yapılar arasında önemli bir yere sahiptir.

 Sidney Hükümet Binası

 1846 yılında kurulan bina, Avustralya’nın en bakımlı ve aynı zamanda en iyi korunan yapılarından biridir. Sömürge tarzı örneklerinden biridir. Gotik izlerini barındırmakta olup iç yapısıyla da dikkat çekmektedir. Botanik Bahçeleri’nin girişine yakın bir yerde olduğu için belli mevsimlerde kendi bahçelerinin çiçekleri ile renk cümbüşü yaşatır. Sidney Hükümet Binası, iç tasarım olarak da etkileyicidir. Birbirinden ünlü ve harika resimlerin yanı sıra zarif mobilyalarla dekore edilmiştir.

 Sidney Kulesi

Sdyney Kulesi
Sdyney Kulesi

 Sidney Kulesi, şehrin 360 derecelik manzarasını sunma özelliğine sahiptir. Panoramik manzarayla birlikte kuş bakışıyla da yerli yabancı turistleri kendisine çekmektedir. Kulenin en üst katına çıkıldığında, liman dışında bulunan Mavi Dağlar ve bunun ötesini görmek mümkün olur.

 Australian Museum

 1827 yılında kurulmuş olan müze, Avustralya’nın ilk müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Müzede Aborjinler hakkında pek çok bilgi edinilebilir. 

 The Art Gallery of New South Wales

 1870 yıllarında tasarlanmıştır. 1909 yılında halka açılan bina Avustralya’nın en iyi ve önemli müzelerinden bir tanesidir. Avustralya, Asya, Aborjin ve çağdaş Avrupa sanatlarının kalıcı koleksiyonlarına yer verilmektedir. Yüzlerce turistin uğrak yerlerinden biridir.

 Tazmanya

Tazmanya
Tazmanya

 Kışın serin, yazın ılık iklimiyle büyüleyici bir güzelliğe sahip bir adadır.

 Jenolan Mağaraları

Jenolan
Jenolan

 On bir tane muhteşem mağara görseli, büyüleyici kaya oluşumları ve saf yer altı nehirlerinden oluşan muazzam bir görselliktir. Dünyanın en eski ve en güzel olağanüstü mağara sistemidir. Sidney merkezine yaklaşık iki buçuk saatlik bir mesafede yer alır.

 Kakadu Ulusal Parkı

Kakadu
Kakadu

19.804 kilometrekarelik alanı kapsayan park 1979 yılında milli park ilan edilmiştir. Bu alan, Dünya’nın en önemli Uranyum madeni rezervlerine sahiptir. Bu yönüyle de oldukça popülerdir. Yılda 250 bin kadar turistin ziyaret ettiği park, ormanlar, sulak alanlar içerir. Bunun yanı sıra burada 68 memeli, 75 türden fazla sürüngen, 275 çeşit kuş ve 10.000 türden fazla böceği görmek mümkündür. Doğal güzelliği ile insanı etkisi altına almaktadır.

 Melbourne Kraliyet Botanik Bahçesi

 Yarra Nehri’nin güney kıyısında yer almaktadır. 10 binden fazla yerli ve egzotik peyzajlı bahçelerden oluşur. 1846 yılında kurulmuş olup kentsel park olarak hizmet vermektedir.

 Sidney Limanı Köprüsü

Sydney Köprü
Sydney Köprü

 Demiryolu, araç, bisiklet ve yaya trafiğini sağlamakta olan ikonik bir yapıdır. 1923 ve 1932 yılları arasında inşa edilmiştir. Sudan yüksekliği 49 metre olup kendi yüksekliği 141 metredir. Dünyanın en geniş köprüsü olarak bilinen Sidney Limanı köprüsü en nefes kesici manzaraları görmektedir.

 Sidney Opera Salonu

Sydney Opera Binası
Sydney Opera Binası

 Sidney Opera Salonu, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Yapı, çoğu kesim tarafından en modern dünya harikalarından bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Avustralya tarihi yapılar bakımından oldukça önemlidir. 1973 yılında halka açılmış olan salon, dünyanın dört bir tarafından milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Bir saatlik rehberli salon gezisi yapılabilmektedir.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top