Tarihi

Avustralya Tarihi

Bölgenin belgelenmiş tarihi Neolitik döneme kadar uzanmaktadır. Modern Cezayir oldukça yeni bir oluşumdur. Cezayir ismi, 16. yüzyılda Osmanlı Türkleri tarafından verilmiştir. İlk olarak Cezayir’in rejimi tarafından kontrol edilen bölge ve sonrasında bir Türk kolonisi olarak adlandırılmıştır.

Akdeniz’in güneybatı kıyısında bulunan Cezayir, Avrupa’dan kısa bir tekne turu uzaklığında ve her zaman tartışmalar arasında kalan bir arazi olmuştur. Fenikeliler, bölgeye ilk yerleşim yeri kuranlardı. M.Ö. 2. yüzyılda Romalılar tarafından yerlerinden edilmişlerdir. Berberler, Osmanlı İmparatorluğu’ndan önce, Cezayir’e ve Kuzey Afrika’nın geri kalan kısmına, 10. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar hükmetmişlerdir.

Fransa, 19. yüzyıl boyunca 1.5 milyon Cezayirlinin öldüğü kanlı bir savaşla iktidara gelmişti. Kalan Cezayirliler, Cezayir’e akın eden Fransız yerleşimciler tarafından hızlı bir şekilde ikinci sınıf vatandaş olarak kabul edildiler ve daha düşük ücretler karşılığında çalışmaya zorlandılar. Cezayir’deki Avrupalı ​​yerleşimcilerin çocukları Fransız vatandaşı olmuştur ve Müslüman Cezayirlilere vatandaşlık ve oy kullanma hakkı verilmemiştir.

Cezayir, 1954’ten 1962’ye kadar bağımsızlığı için bir gerilla savaşı vermiştir. Savaşın sonunda, Avrupalı ​​nüfus (Pieds-Noir olarak bilinir) kaçmıştır ve yeni bağımsız Cezayir’de eğitimli insan sayısında inanılmaz bir düşüş olmuştu. Cezayir, 20. yüzyılın çoğu boyunca, siyasi yolsuzluk, Fas’la çatışma ve kanlı bir iç savaş geçiren dengesiz bir ülke olarak kaldı.

Demokratik seçimler 1995’te tekrar başladı ve iç savaş 2002 yılında sona erdi. O zamandan beri Cezayir oldukça istikrarlı bir şekilde ilerlemeye çalışan ve odağını ekonomik kalkınmaya çeviren bir ülke haline dönüşmüştür.

 

Son Yazılar

Foça Gezi Rehberi

Foça Gezi Rehberi

Foça Gezi Rehberi Nerededir? İzmir iline bağlı Ege Denizi kıyısında bulunan bir ilçe merkezidir. İlçe genel olarak Yeni ve Eski olarak adlandırılan iki merkez ve etrafında kurulu kasaba,...
Daha Fazla
İğneada Gezi Rehberi

İğneada Gezi Rehberi

İğneada Gezi Rehberi Hakkında Kırklareli ilinin bir beldesi olan İğneada, denizden mavisini, dağlarından yeşil rengini almayı ihmal etmemiştir. Gezmeye doyamayacağınız bir manzara bulunmaktadır. Gidenlerin tekrar tekrar görmek...
Daha Fazla
Anadolu Medeniyetler Müzesi

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Yunan Adaları Vizesiz Tur Hizmeti Anadolu Medeniyetler Müzesi Ankara'da bulunur. Ankara'nın göbeği denilen Ulus'ta bulunan Müze, Ankara Kalesinde yer alır. Ankara Kalesine her ilçeden ulaşım mevcuttur. Ulus'a giden her vasıta ile Ankara Kalesinde...
Daha Fazla
Portekiz’in Tarihi: Belem Kulesi (Lizbon)

Portekiz’in Tarihi: Belem Kulesi (Lizbon)

Portekiz'in Tarihi: Belem Kulesi (Lizbon) Belem Kulesi, Dom Manuel döneminde Targus nehrini korumak amacıyla inşa edilmiştir. Önceleri nehrin ortasında olan kule, bölgede yaşanan deprem sonrası kıyı tarafına kaymıştır. Bir dönem hapishane olarak da...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Scroll to Top