Ayasofya Müzesi Hakkında Herşey

İstanbul’un yerli ve yabancı yüzlerce turistini ağırlayan Ayasofya Müzesi köklü bir tarihe sahiptir. Bununla beraber, müzenin içi de görülmeye değer görseller içerir.

 Ayasofya Müzesi Nerede?

İstanbul-Boğazı
İstanbul-Boğazı

 Ayasofya müzesi açık adresi; Ayasofya meydanı Sultanahmet-Fatih/ İstanbul

 Otobüsle; İstanbul’un her yerinden Halk otobüsleri ve Belediye otobüsleri ile Eminönü, buradan da Ayasofya müzesine ulaşılabilir.

 Tramvay ile gidilecekse; Ayasofya Müzesine bağlı Bağcılar Kabataş Tramvay hattı ile Gülhane ve Sultanahmet durakları kullanılarak ulaşılabilir.

 Ayasofya Müzesi Tarihi

Sunu-Mozaiği
Sunu-Mozaiği

 Ayasofya tarihi denilince Roma İmparatorluğu dönemine kadar bir göz atılması gerekir. Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yaptığı en büyük kilisedir. Aynı yerde üç kez inşa edilmiştir. Yapı, ilk yapıldığında Megale Ekklesia ( Büyük Kilise ) adıyla anılmıştır. Beşinci yüzyıldan itibaren Ayasofya( Kutsal Bilgelik ) olarak tanımlanmıştır.

 Ayasofya, Doğu Roma İmparatorluğu süresince hükümdarların taç giydiği başkentin en büyük kilisesi olarak katedral işlevi görmüştür. Yukarıda da belirtildiği gibi üç kez yapılmıştır. Birinci kilise, Konstantios tarafından 360 yılında yapılmıştır. İkinci kilise, İmparator 2. Theodosios tarafından 415 yılında inşa ettirilmiştir.

 Günümüz Ayasofya’sı ise İmparator Justinianos tarafından yaptırılmıştır. 532 yılında başlayan inşa, beş yıl gibi bir sürede tamamlanmıştır. 27 Aralık 537 yılında bir törenle ibadete açılmıştır. Osmanlı döneminde ilaveleri ile birlikte cami varlığını sürdürmüştür. Mimar Sinan tarafından minareleri de yapıda destekleyici payanda işlevi görmektedir.

16. ve 17.Yüzyıllarda Ayasofya’nın içine minber, mihraplar, vaaz kürsüsü, müezzin mahfilleri ve maksureler eklenmiştir. 1847-1849 yılları arasında Abdülmecit Dönemi’nde İsviçreli Fossati Kardeşlere kapsamlı bir onarım yaptırılmıştır. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yapı, camiye çevrilmiştir. 482 yıl boyunca cami olarak kullanılmıştır. 1935 yılında Atatürk’ün emriyle Ayasofya bir müze olarak kapılarını ziyarete açmıştır.

 Ayasofya Müzesi İçi

Ayasofya-Müzesi-İçi
Ayasofya-Müzesi-İçi

 Yapının iç kısmında yer alan duvar kaplamalarında tek blok halinde mermerlerin ikiye bölünerek yan yana getirilmesiyle dekoratif bir zenginlik meydana getirilmiştir. Efes Artemis Tapınağı’ndan getirilen sütunların neflerde, Mısır’dan getirilen 8 adet porfir sütununun ise kubbeler altında kullanıldığı bilinmektedir. Yapıda 40 tane alt galeride, 64 tane üst galeride olmak üzere 104 adet sütun bulunmaktadır.

 Müze altıncı yüzyılda Philton tarafından dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilmiştir. Müzenin mozaikleri Roma Dönemleri ve Osmanlılardan izler taşır. Bu mozaikler, tüm yüzeyleri kapsamaktadır. Mihrabın iki yanında yer alan bronz kandiller Kanuni Sultan Süleyman tarafından Budin Seferi dönüşünde camiye hediye edilmiştir. Ana mekana girişte sağ ve sol kısımda Hellenistik döneme ait iki mermer küp Bergama’dan getirtilip 3.Murat tarafından hediye edilmiştir.

 Yapıdaki sütunlar ve mermerler; Aspendos, Ephesos, Baalbek, Tarsus gibi Anadolu ve Suriye ‘deki antik şehir kalıntılarından getirilmiştir. Sekiz adet hat levhası yerleştirilmiştir. ” Allah, Hz. Muhammed, Hz. Ebubekir, Hz. Osman, Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin ” yazılı olan bu levhalar İslam aleminin en büyük hat levhaları olarak bilinmektedir.

 Ayasofya Müzesinin İçinde sayılanların dışında; 1.Mahmeut Kütüphanesi, Dilek Sütunu, Ayasofya Kapıları, Omplahion, Komutan Henricus Dandolo ‘nun Mezar Taşı ve Ayasofya Çinileri gibi tarihi zengilkleri görmek mümkün.

 Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti

Ayasofya-Müzesi-Dış-Görünüş
Ayasofya-Müzesi-Dış-Görünüş

 Ayasofya Müzesi için giriş ücretleri belirlenmiştir. Ayasofya Müzesi giriş ücretleri kişi başı 60 TL olarak tahsil edilmektedir. Bu ücret 2019-2020 yılı için geçerlidir. Ayasofya Müzesi giriş için müze kart da geçerlidir. 70 TL karşılığında müzekart sahibi olunabilir. Böylece müzeye girmek çok daha avantajlı hale gelebilir. Müze kart sayesinde bir yıl içinde 300’den fazla müze ziyareti gerçekleştirilebilir.

 Diğer Bilgiler

 Yapısı ve tarihi dokusuyla insanı büyüleyen Ayasofya Müzesi, mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Yüzyıllara dayanan tarihiyle insanı etkisi altına almaktadır. İstanbul’un en eski yapılarından biri olma özelliği de taşımaktadır. 

Gezi rehberi yazılarımızdan daha fazla haberdar olmak için haber bültenimize abone olabilirsiniz. Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top