Portekiz'in Tarihi: Belem Kulesi (Lizbon)

Belem Kulesi, Dom Manuel döneminde Targus nehrini korumak amacıyla inşa edilmiştir. Önceleri nehrin ortasında olan kule, bölgede yaşanan deprem sonrası kıyı tarafına kaymıştır. Bir dönem hapishane olarak da kullanılan Belem Kulesi, Manuel’in mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

 İlk bakışta küçük görünen kule, dört katlı binası ve avlusuyla oldukça görkemlidir. Merdivenleri çok dar olduğundan üst katlara çıkmak bir hayli zordur.

 

 Hakkında

Belem-Kulesi-Görünüş
Belem-Kulesi-Görünüş

 Belem Kulesi, 1515 ile 1519 yılları arasında Lizbon‘da inşa edilmiştir. Yapımını Arruda, Holanda ve Cunha gibi dönemin ünlü mimarları üstlenmiştir. Kulenin yüksekliği 30 metreyi bulmaktadır. Başlangıçta deniz feneri olarak tasarlanan kule sonradan savunma amaçlı bir kale olarak inşa edilmiştir. Şehrin savunma sisteminin bir parçası olan kule tören kapısı olarak kullanılmaktaydı.

 Kule, ünlü kaşif Vasco de Gama anısına yapılmıştır. O dönemlerde keşiften dönen kaşifler için eve geldiklerinin ilk habercisi olduğu için çok sevilmekteydi. Günümüze kadar sağlam kalmayı başaran bu kule, ülkenin eşsiz değerlerinden biridir. 1983 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine alınmıştır.

 Kulenin içerisinde, elinde bir çocukla tasvir edilmiş Meryem heykeli vardır. Üst kısmında cephanelikler ve özel yerleşim odaları bulunmaktadır. İkinci katta özel sütunlarıyla kraliyet konutu yer almaktadır. Batı cephesinde gergedan şeklinde bir gargoyle (Gotik mimari öğesi) bulunmaktadır. Yapıldığı dönem güç ve zenginlik göstergesi olarak bolca kullanılmaktaydı.

 Kulenin doğusunda Keşifler Anıtı ve 25 Nisan asma köprüsü bulunmaktadır. Kuzeyde ise 1514 yılında Boitaca tarafından inşa edilen Jeronimos Manastırı bulunmaktadır.

 

 Belem Kulesi Nerededir?

 Belem Kulesi, Portekiz‘in başkenti Lizbon’un Belem bölgesinde bulunmaktadır. Belem bölgesi, Lizbon’un sahil kesiminde yer almaktadır. Burası müzeleri ve mimari yapıları ile meşhurdur.

 

 Belem Kulesi Mimari

Mimari
Mimari

Kule, gotik mimarisinin devamı olarak kabul edilen manuelin tarzında inşa edilmiştir. Yüksekliği 30 metreyi bulan kulenin mimarları Arruda, Holanda, Cunha ve Barreto’dur. Kraliyet konutlarının bulunduğu ikinci katta benzersiz taş işlemeleri mevcuttur.

 1755 yılında gerçekleşen deprem, nehrin yapısını bozmuştur. Bunun üzerine nehrin ortasında bulunan kule kıyıya kaymıştır.

 

 Ulaşım

 Belem Kulesi, şehir merkezinin 6 km batısında yer almaktadır. Kuleye ulaşmak için 15 ve 18 numaralı tramvaylara binmelisiniz. Ardından Belem-Jeronimos durağında inmelisiniz. 15 numaralı tramvay Baixa’dan, 18 numaralı tramvay ise Ajuda’dan gelmektedir.

 Alternatif olarak Cascais’e giden banliyo trenini kullanabilirsiniz. Belem durağında inip, sahilden 10 dk kadar batıya yürürseniz kuleyi görebilirsiniz.

 Bunların dışında 714, 727, 728, 729 ve 751 numaralı otobüsleri de kullanabilirsiniz. Banliyö ücretleri 2,9 € iken, otobüs ücretleri 1,85 €. “Lisboa card” sahipleri ulaşım için ücret ödememektedir.

 

 Giriş Saatleri ve Ücretleri

Belem-Kulesi-Keşifler-Anıtı
Belem-Kulesi-Keşifler-Anıtı

 Kule ziyaretlere 10:00 ile 17:30 saatleri arasında açılmaktadır. Yazın kapanış saati 18:30 olarak belirlenmiştir. Giriş ücreti kişi başına 5€. Pazar günleri saat 14:00’a kadar ücretsiz giriş yapılmaktadır. Ayrıca 14 yaşına kadar olan kişilerden ücret alınmamaktadır.

 10 € ücret karşılığında Jeronimos manastırını da ziyaret edebilirsiniz.

 

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top