Buckingham Sarayı Hakkında Herşey (2019)

Londra’nın sembolleri arasında yer alan Buckingham Sarayı, kraliyet ailesine ev sahipliği yapmaktadır. Saray yalnızca ev değil aynı zamanda bir ofis olarak da kullanılmaktadır. Modern kültürde oldukça ilgi gören sarayın halka açık bazı kesimleri de bulunmaktadır. Bu sebeple devasa yapı, yılın her döneminde ziyaretçi akımına uğramaktadır.

Hakkında

 Buckingham Sarayı tarihine bakıldığında 1705 yılında üst düzey bir devlet görevlisi için yapıldığı anlaşılmaktadır. Sonrasında ise Kral IV. George emri ile restore edilmiş ve kraliyet hizmetine sunulmuştur. Ancak Kral George burada yaşamaya başlamadan önce vefat etmiştir. Kraliçe Victoria tarafından devralınan saray, sonrasında kraliyet ailesinin resmi konutu olarak kullanılmaya başlamıştır.

 Buckingham Sarayı İçi

Buckingham Sarayı Bahçesi
Buckingham Sarayı Bahçesi

 Mimar John Nash tarafından 18. yüzyılda restore edilen saray toplamda 775 odaya sahiptir. Bu odalardan yalnızca devlet odaları denilen ofis kısımları halka açılmaktadır. Devlet odaları dışında bulunan saray odaları ise aşağıdaki gibi sınıflandırılmaktadır.

 -Taht Odası

 –Sergi Salonları

 -Resim Galerisi

 -Kabul Salonları (Yeşil, Beyaz ve Mavi)

 -Balo Salonu

 -Kraliyet Ahırları

 -Müzik Odası

 -Kraliçe Resmi Görüşme Salonu

 Buchingham Sarayı içerisinde oldukça değerli eserleri barındırmaktadır. Yüzyıllar boyunca kraliçeler tarafından bizzat toplanan sanat eserleri sergi salonlarında muhafaza edilmektedir. Bu salonlarda Da Vinci gibi büyük ustaların parçaları da bulunmaktadır. Sarayın içinde yer alan kabul salonları ise önem derecesine göre renklendirilmektedir. Buna göre yeşil ve beyaz salon toplantı öncesinde bekleme için kullanılmaktadır. Mavi salonda ise kraliyete ait resmi toplantılara yer verilmektedir.

 Buckingham Sarayı Nerede?

 Buchingham Sarayı Londra’nın merkezinde yer almaktadır. Saraya ulaşmanın en kolay yolu ise metro ulaşımı ile yapılmaktadır. Buna göre; Victoria, Hyde Park Corner, Green ve St James’s Park istasyonları ile saraya gidilebilmektedir. Victoria Tren İstasyonu kullanıldığında ise kısa bir süre yürüyerek saraya gidilebilmektedir.

 Buckingham Sarayı’nda Kimler Yaşıyor?

İngiltere Kraliyet Muhafızı
İngiltere Kraliyet Muhafızı

 Kraliyet ailesinin resmi evi olan buckingham sarayı yaklaşık olarak 500 kişilik bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayının içerisinde kraliçe, kraliyet ailesi, ofis çalışanları ve hizmetliler bulunmaktadır.

 Buckingham Sarayı Sanal Tur

 Buckingham Sarayı’na gitmeden saray çevresinin ve içinin görülme ihtimali de bulunmaktadır. Bunun için Google Expeditions programından yardım alınmaktadır. Program kapsamında sarayın içi 360 derece olarak görülebilmektedir. Bunun yanı sıra gezi yapılırken aynı zamanda rehberler tarafından bilgilendirilme de yapılmaktadır.

 Buckingham Sarayı Giriş Ücreti

 Buckingham Sarayı’na giriş biletleri gitmeden önce saraya ait web sitesinden alınabilmektedir. Biletler gezilecek saray bölümlerine bakılarak fiyatlandırılmaktadır. Ayrıca öğrenciler ve yaşlılar için de ekstra fiyat indirimi yapılmaktadır. Buna göre yalnızca devlet odalarını görmek isteyen bir yetişkin bileti 25 Pound değerindedir. Bilet öğrenci ve yaşlılar için ise 22.80 Pound olarak fiyatlandırılmaktadır.

 Devlet odalarının yanı sıra ahırları ve galeriyi görmek isteyenler ise Royal Day Out isimli bileti almaktadır. Bu biletin yetişkin ücreti ise yaklaşık 45 Pound olarak belirlenmiştir. Diğer biletlerde olduğu gibi bu bilet için de öğrenci ve yaşlı indirimi uygulanmaktadır. Uygulanan indirimden sonra bilet fiyatı 40 Pound olmaktadır.

Giriş Saatleri

 Buckingham Sarayı’nın bahçesi dışındaki her alan ziyaretçi alımına kapalıdır. Yalnızca; devlet odaları, ahırlar ve galeri bölümleri ziyaretçi kabul etmektedir. Bu kabul ise yılın yalnızca Temmuz ve Eylül arasındaki dönemini kapsamaktadır. Bu dönemde Kraliçe’nin sarayda bulunmadığı bilinmektedir.

 Ziyaretçiye açık olan saray bölümleri Temmuz ve Ağustos ayında 09.30 ile 19.00 saatleri arasında kullanılabilmektedir. Bu saatler Eylül ayına gelindiğinde 18.00 itibariyle sonlandırılmaktadır. Sarayın bahçesi ise herhangi bir sınırlandırma olmaksızın yılın her döneminde halka açık bırakılmaktadır

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top