Cennet Cehennem Mağaraları

Cennet cehennem çökükleri veya cennet cehennem obrukları olarak da bilinen bu mağaralar, doğal yollarla oluşmuştur. Turistik anlamda çok fazla öneme sahip olan bu mağaralar tarihi ve kültürel anlamda şehrin bir simgesi haline gelmiştir. Akdeniz Bölgesi‘nin ünlü karstik yapısında meydana gelen yağmur yağması ve çeşitli çökmelerin meydana gelmesi ile oluşmuştur.

 

 Burada bulunan plato, kireç taşından oluşmuştur, bu yüzden günümüzde cennet cehennem mağaraları dünya çapında birçok farklı efsaneye konu olmuştur. İnişli çıkışlı yapısıyla ziyaretçileri biraz yoran bir yapıya sahiptir. Ancak şimdiye kadar bu mağaraları ziyaret edip de pişman olan tek bir insan bile çıkmamıştır. Mağaraların bir diğer özelliği de mağaranın çökük kısmında yer alan küçük kilisedir.

 

 Cennet Cehennem Mağarası Nerede?

Dış-Görünüş
Dış-Görünüş

 Cennet ve cehennem mağarası dendiğinde akla ilk olarak Akdeniz Bölgesi gelir. Çünkü karstik yapıların bolca bulunduğu bu bölge, birçok mağaraya da ev sahipliği yapar. Cennet ve cehennem obrukları ise Mersin‘in Silifke ilçesinde yer alan Narlıkuyu’da bulunur. Bölge mağaraları ile ünlü olduğu için birçok kişi tarafından adı bilinir.

 

 Narlıkuyu’da yer alan cennet ve cehennem çökükleri Silifke ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Aslında Mersin’i gezmek için gittiğinizde kolayca Silifke’ye oradan da Narlıkuyu’ya geçerek mağaraları ziyaret edebilirsiniz.

 

 Cennet ve Cehennem Mağarası İçi

Cennet-Cehennem-Mağaraları-İçi
Cennet-Cehennem-Mağaraları-İçi

 Cennet ve cehennem mağaralarının içini görmek isteyenler şunu bilmelidir ki cehennem çukurunun içini tamamen gezmek mümkün değil. Öte yandan cennet çöküğünün içini gezmek de bir hayli çaba gerektiriyor. Ancak buranın içindeki kuş sesleri, yeşillik alanlar ve çeşitli meyve ağaçlarından ötürü inmek oldukça keyifli. İçinin yemyeşil olması ve içinde akmakta olan bir akarsuyun bulunması da buraya neden cennet çöküğü dendiğini kanıtlar nitelikte.

 

 Aynı zamanda cennet çöküğünün içinde Romalılar döneminden kalma taş merdivenler de mevcut. Belli bir süre yürüdükten sonra cennet cehennem mağaraları daha iç kısımlarına gidebilmek için bu merdivenleri kullanmak zorunlu. Taş merdivenlerin sonunda ise küçük bir kilise mevcut. Kiliseyi de geçtikten sonra en son yeraltı sularının huzur verici sesi ziyaretçileri karşılıyor. Birçok kişinin söylediğine göre cennet çöküğünün en iç kısmına kadar gitmeyi başaranlar oldukça serin bir ortamla karşı karşıya kalırmış.

 

 Cennet ve Cehennem Mağaraları İsmini Nereden Almıştır?

Cennet-Cehennem-Mağaraları-Yapılar
Cennet-Cehennem-Mağaraları-Yapılar

 Cennet ve cehennem mağaraları aslında isimlerini kendi doğal şekillerinden almaktadır. Cennet obruğunun her yanı yeşil olduğu, içinde bir sürü meyve bahçesi bulunduğu ve aynı zamanda bir akarsuya da sahip olduğu için cennet benzetilirmiş. Bu yüzden buraya cennet mağarası adı verilmiştir. Üstelik bu mağaraya girmek de hayli zordur. Yani gerçekte de cennete gidebilmek için büyük çaba harcanması gerektiğini insanlara hatırlatır.

 

 Öte yandan cehennem mağarası da bir çukuru andırır. Cehennem çukuru olarak kullanılan tabirden ötürü de buraya cehennem mağarası denmiştir. Bu mağaranın içine girmek imkansız gibidir. Çünkü kayaları oldukça sarp ve diktir. Gene de en içe girmek isteyenler olursa korkutucu bir yolculuğu göze almak gerekir.

 

 Cennet Cehennem Mağarası Giriş Ücreti

Cennet-Cehennem-Mağaraları-Obruklar
Cennet-Cehennem-Mağaraları-Obruklar

 Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak ziyaretçilere hizmet veren cennet ve cehennem obrukları için giriş ücreti 20 TL olarak belirlenmiştir. Mağaralar Nisan-Ekim arasında daha fazla ziyaretçi çektiği için sabah sekiz buçuktan akşam yedi buçuğa kadar açıktır. Diğer aylar ise açılış saati sekiz, kapanış ise beştir. Giriş ücretinde öğrenci, yetişkin, çocuk gibi farklar aranmaz. Fiyat herkes için sabittir. Ayrıca bu mağaraları görmek için önceden satın aldığınız müzekartı da kullanabilirsiniz.

 

Hergün yayınladığımız gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

 
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top