Muhteşem Çeşme Plajları

İzmir ilinin nadide ilçelerinden biri olan Çeşme, tatil yapmak adını gidilmesi görülmesi gereken eşsiz bir yerleşkedir. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile deniz kum ve güneş üçlüsünü buluşturan ilçede birçok plaj bulunmaktadır.

 Ticari işletmelere ait plajların yanında halk plajları da bulunmaktadır. Çeşme ilçesi İzmir il merkezine seksen altı km mesafede bulunmaktadır. Kuzeyinde Karaburun ilçesi bulunurken, batısında Urla ilçesi ile sınır komşusudur. İlçenin batısı ve güneyi Ege Denizi ile çevrelenmiş olup, bu sayede ortaya çıkan uzun sahil şeridi, birçok plaja ev sahipliği yapar konumda karşımıza çıkmıştır.

 

 Başlıca Çeşme Plajları

Çeşme-Altınkum-Plajı
Çeşme-Altınkum-Plajı

 Deniz turizmi denince ülkemizde başı çeken tatil beldelerinden birisi olan Çeşme, birçok plaja sahiptir. Tatil dönemlerinde baya rağbet gören çeşme plajları, turistlerin uğrak noktalarındandır. Ilıca, Ayayorgi, Tekke, Dalyan Kocakarı, Çark, Delikli, Boyalık, Pırlanta ve Altınkum plajları Çeşme ilçesinin başlıca plajlarındandır.

 Ilıca Plajı: Çeşme merkeze 7 km mesafede olan bu plaja toplu taşıma ile ulaşım mümkündür. Yakın çevrede birçok benzerinin olmasına rağmen bu plaj en çok ilgi görenleridir. Çünkü yeraltı suları tarafından besleniyor olması suyun ılık oluşuna sebebiyet verip, ilkbaharda ve sonbaharda da girilebilir bir hale getirmiştir.

 Tekke Plajı: Çeşme merkezde bulunan plaj, küçük çakıl taşlarından münferittir. Koy şeklinde meydana gelmiş olması, durgun ve berrak bir suya sahip olmasına sebebiyet vermiştir.

 Altınkum Plajı: Kum rengi altın sarısı olması sebebiyle bu isimle anılan plaj, çeşme merkeze 10 km mesafededir ve oldukça soğuk bir suya sahiptir.

 

 Çeşme Plajlarının Genel Özellikleri

Çeşme Plajları Manzara
Çeşme Plajları Manzara

 Özellikle yaz turizminin yaygın olduğu çeşme plajları sayılarının fazlalığı ve her plajın ayrı güzelliklere sahip oluşu sebebiyle yoğun ilgi görmektedir. Halka açık ücretsiz olan bu plajlar, aniden derinleşmemekte olup kıyı şeridinin sığ olması sebebiyle güvenli plajlardır. Kimisi termal sularla beslendiği için ılık, kimisi de soğuk su akıntılarına maruz kaldığı için soğuk sulara sahiptir. Plajların bir kısmı küçük çakıl taşlarına sahipken kimisi de taşsız kumlardan müteşekkirdir.

 Güney ve batı yönünü kaplayan sahil şeridi boyunca irili ufaklı birçok plaja ev sahipliği yapan Çeşme ilçesi, Eşek Adası adıyla bilinen ada plajına da sahiptir. Ayrıca ilçe Sakız Adasına sekiz mil mesafede oluşuyla da önem arz etmektedir.

 

 Çeşme Plajlarının Türkiye Turizmindeki Yeri

 Akdeniz iklim özelliklerine sahip çeşme plajları, hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Yoğun ilgi görmesinin sebeplerinin başında, her zevke hitap eden çeşitliliğe sahip olması gelmektedir. Ayrıca ulaşım imkanlarının kolaylığı da çeşme plajlarının talep görmesinde önemli bir etkiye sahiptir.

 Ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan çeşme plajları, tatil beklentilerini fazlasıyla karşılamaktadır. İzmir ilinin deniz turizmi denince akla gelen ilçelerinde olan Çeşme ilçesi, işletmelerin bünyesinde ücrete tabi ve halk plajı olarak adlandırılan ücretsiz birçok plaja ev sahipliği yapmaktadır. Çeşme plajlarının ülkemizde deniz turizmi açısından yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

 

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top