İç Ulaşım

Cezayir İç Ulaşım

Hava Yolu

Air Algérie (https://airalgerie.dz), Tamanrasset ve Ghardaïa’ya uçuşlar da dahil olmak üzere, kapsamlı ve uygun fiyatlı yurt içi uçuş hizmetleri sunmaktadır. Güvenlik konusunda oldukça iyidir ve çok fazla rötar yapmamaktadır.

Tassili Airlines (www.tassiliairlines.aero), kuzeydeki büyük şehirlerin çoğunu birbirleriyle ve Cezayir’i güney çöl şehirleriyle birbirine bağlayan kapsamlı bir yerel ağa sahiptir. Uzun mesafeli kuzey-güney şehirler arası seyahat için uçakla seyahat etmek, seyahat etmenin en konforlu ve en güvenli yoludur.

Vize işleminizi yaptığınızı varsayarsak, Cezayir’e girip çıkmak normalde hızlı ve sorunsuzdur. Genel olarak, havaalanları ve feribot limanları ile şehir merkezleri arasında çok fazla toplu taşıma ağı yoktur, ancak bu noktalarda bol miktarda taksi vardır. Binmeden önce fiyatları kontrol ediniz.

Houari Boumediene Havaalanı (Algiers şehri) :Havalimanından şehir merkezine sıkça otobüs seferleri yapılmaktadır (otobüs numarası 110; ücreti DA50), taksiyi de tercih edebilirsiniz (şehir merkezine DA600 ila DA800, direk otele DA1200 ila DA1500).

Es-Sénia Havaalanı (Oran) : Şehir merkezine taksi ile 20-30 dakika sürmektedir. Ücreti DA1000 ile DA1500 arasındadır.

Bisiklet

Cezayir’de seyahat etmek oldukça uygundur, ancak kuzeydeki büyük şehirler çok kalabalık olduğundan şehir içinde bisiklet tercih edilebilir. Yaz aylarında Sahra’da bisiklet kullanmaktan kaçının. Yetkili makamların, Sahra bölgelerinde yılın belirli zamanlarında bisiklet binmenizi yasaklaması mümkündür.

Gemi

Cezayir’de gezilebilir bir nehir bulunmamaktadır, o yüzden Cezayir içi ulaşım yoktur.

Otobüs

Uzun mesafe otobüsleri, çeşitli bölgesel şirketler tarafından çalıştırılır ve çoğu zaman, oldukça konforludur. Güzergâhlar Tamanrasset’a kadar uzanmaktadır. Biletinizi en az bir gün önceden almaya çalışın. Kuzeyde otobüs servisi oldukça geniştir ve çoğu şehre ulaşır. Ancak, otobüsle arkeolojik alanlara ulaşmak bazen zor olabilir.

Otomobil ve Motosiklet

ülkenin herhangi bir yerinde gezmek için teorik olarak için rehber gereklidir, ancak çok sayıda polis kontrolü olsa bile, kuzey şehirlerinde buna gerek yoktur. Cezayir’in kuzeybatısındaki Kabylie bölgesi tehlikeli olduğundan, hava karardıktan sonra veya normal zamanda buraya arabayla kesinlikle gitmemelisiniz.

Sahra’dan geçen ana rota Ghardaïa’dan El-Goléa ve Salah’a, Tamanrasset’e ve sınırdan Nijer’deki Arlit’e kadar Route du Hoggar’dır. Yol, Guezzam’a kadar asfalttır. Daha az kullanılan diğer yollar, Hassi Messaoud’dan Grand Erg Oriental’de Tamanrasset’e kadar Doğu Route du Tassili N’Ajjer’i ve Adri’den Malian sınırına yakın olan Adrar’dan Borj Mokhtar’a kadar olan Route du Tanezrouft’tur. Son iki rota, pist olarak bilinen kumlu pistin bölümlerini içerir. Bütün bu güney yollar için bir tur ajansı eskortu zorunludur. Sağlam 4WD olmadan herhangi bir piste gitmeye çalışmayın.

Kuzeyde akaryakıt istasyonları oldukça yaygındır. Güneyde çöl çevresinde hiçbir şey bulamayacağınız için deponuzu doldurun. Yakıt oldukça ucuzdur (dizel litre başına DA14 ve benzin litre başına DH25 ila DH30 arasındadır).

Cezayir sürücülerin genellikle umursamaz ve çok hızlı gidebileceklerini unutmayın. Kazalar çok yaygındır ve 2016 yılında Cezayir yollarında 3700’den fazla kişi hayatını kaybetmiştir.

Şehir İçi Ulaşım

Louages (paylaşılan taksiler) sadece ülkenin kuzeyinde faaliyet göstermektedir. Genellikle otobüslerden daha pahalıdırlar, ancak daha hızlıdır.

Tren

SNTF (Société Nationale des Transports Ferroviaires; www.sntf.dz) doğu hattı boyunca Cezayir’den Bejaia, Constantine ve Annaba’ya (yedi ila 10 saat) ve batı hattından Oran’a (dört ila altı saat) ve oradan da Tlemcen’e (2½ saat) seferler düzenlemektedir. Ek hatlar Oran’dan Béchar’a ve Konstantin’den Touggourt’a kadar uzanmaktadır.

Trenler oldukça modern, dakikdir ve en araba yolculuğu kadar hızlıdır.

Son Yazılar

Dünyanın En Korkunç Hapishanesi: Alcatraz

Dünyanın En Korkunç Hapishanesi: Alcatraz

Dünyanın En Korkunç Hapishanesi: Alcatraz Amerika Birleşik Devletleri'nin en ünlü ve en korkunç hapishanelerinden biri olan Alcatraz hapishanesi bu adada bulunmaktadır. San Francisco eyaletinin körfezinde bulunan ada köklü bir geçmişe sahiptir. Mahkumların ağır...
Daha Fazla
Öğrenci Vizesi Nedir Ve Nasıl Alınır?

Öğrenci Vizesi Nedir Ve Nasıl Alınır?

Öğrenci Vizesi Nedir Ve Nasıl Alınır? Genel Bilgiler Öğrenci vizesi, öğrenimini yurt dışında yapmak isteyen veya bir dil okulu aracılığı ile dil öğrenmek isteyen öğrencilerin başvurmuş olduğu bir vize türüdür. Yalnızca bir orta...
Daha Fazla
Foça Gezi Rehberi

Foça Gezi Rehberi

Foça Gezi Rehberi Nerededir? İzmir iline bağlı Ege Denizi kıyısında bulunan bir ilçe merkezidir. İlçe genel olarak Yeni ve Eski olarak adlandırılan iki merkez ve etrafında kurulu kasaba,...
Daha Fazla
İğneada Gezi Rehberi

İğneada Gezi Rehberi

İğneada Gezi Rehberi Hakkında Kırklareli ilinin bir beldesi olan İğneada, denizden mavisini, dağlarından yeşil rengini almayı ihmal etmemiştir. Gezmeye doyamayacağınız bir manzara bulunmaktadır. Gidenlerin tekrar tekrar görmek...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Scroll to Top