Hakkında Detaylı Bilgiler

Çin Hakkında Detaylı Bilgiler

Priz Tipi

220V, Avrupa tarzı iki pinli fiş

İnternet erişimi

Wi-fi Cezayir’in kuzeyinde yaygındır ve neredeyse tüm otellerde bulunur. İnternet kafe fiyatları makuldür (saatte en fazla DA150). Hangi yoldan çevrimiçi olursanız olun, çok büyük internet hızları beklemeyin.

Medya

  • Guide Nomad (www.facebook.com/guide.nomad) Cezayir ve çevresindeki restoranlar, kafeler, mağazalar ve etkinliklerin kapsamlı yıllık yayını.
  • El Khabar (www.elkhabar.com) Arapça gazete.
  • El Watan (www.elwatan.com) Arapça gazete.
  • Liberté (www.liberte-algerie.com) Fransızca gazete.
  • Quotidien d’Oran (www.lequotidien-oran.com) Fransızca gazete.
  • Cezayir Radyosu Devlet tarafından işletilen Radyo-Televizyon Arapça, Berber ve Fransız dillerinde hizmet vermektedir.
  • Enterprise Nationale de Television (ENTV) bir devlet TV kanalıdır. Tamazight’ta olmak üzere dört kanalda yayın yapmaktadır. Çoğu otel uluslararası uydu televizyonuna sahiptir.

Açılış saatleri

Çoğu İslam ülkesinde olduğu gibi, Cezayir’de de cuma günü bir tatil günüdür. Bazı işletmeler ve birçok dükkan Cumartesi günü yarım gün açıktır. Güneyde, Cezayir’in daha sıcak bölgelerinde uzun bir öğlen arası verilir ve sonra dükkanlar açılır (Siesta).

Bankalar: 08:30 – 16:30, Pazar – Perşembe

Devlet daireleri: 08:00-16:00 Perşembe – Perşembe

Restoranlar: 12:00 –14:00 ve 17:00-22:00

Mağazalar: 08:30 – 16:30, Cumartesi – Perşembe

Posta

Cezayir’deki posta sistemi çok yavaştır. Chronopost, DHL ve Fedex gibi uluslararası teslimat hizmetleri daha güvenilirdir.

Sigara

Cezayir’de (özellikle erkeklerde), sigara içme oranı oldukça yüksektir. Sigara alanları olsa da çoğu Cezayirliler buna aldırış etmez, restoranlar ve havaalanlarında bile sigara içerler.

Vergiler ve İadeler

Vergiler hemen hemen tüm işlemlere dahildir, ancak bazı üst düzey oteller belirtilen oda fiyatlarına % 6 ek vergi ekleyebilirler. Rezervasyon yapmadan önce bunu araştırın.

Telefon

Uluslararası telefon görüşmeleri, çoğu ilçede bulunan kamu taxiofislerinin herhangi birinden yapılabilir.

Mobil Telefon

Cep telefonu servisi iyidir. Büyük şehirlerin 4G’si vardır ancak güneyde kapsama alanına bile dahil olmayan, çok geniş alanlar vardır.

Yerel operatörlerden SIM kartlarınızı temin edebilirsiniz (Nedjma, Djezzy ve Mobilis – ucuz ve kullanıma hazırdır). SIM kartı satın almak için pasaportunuzun fotokopinize ihtiyacınız vardır.

Turizm Danışma

Turizm büroları daha büyük şehirlerde ve turist odaklı yer ve bölgelerde bulunabilir. Oldukça faydalıdır, ancak gerçek bilgilerde biraz eksik olabilir. Devlet tarafından işletilen seyahat acentesi ONT’nin Cezayir ofisi geziler düzenlemektedir.

Ölçü Birimi

Metrik sistem kullanılır.

Son Yazılar

Foça Gezi Rehberi

Foça Gezi Rehberi

Foça Gezi Rehberi Nerededir? İzmir iline bağlı Ege Denizi kıyısında bulunan bir ilçe merkezidir. İlçe genel olarak Yeni ve Eski olarak adlandırılan iki merkez ve etrafında kurulu kasaba,...
Daha Fazla
İğneada Gezi Rehberi

İğneada Gezi Rehberi

İğneada Gezi Rehberi Hakkında Kırklareli ilinin bir beldesi olan İğneada, denizden mavisini, dağlarından yeşil rengini almayı ihmal etmemiştir. Gezmeye doyamayacağınız bir manzara bulunmaktadır. Gidenlerin tekrar tekrar görmek...
Daha Fazla
Anadolu Medeniyetler Müzesi

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Yunan Adaları Vizesiz Tur Hizmeti Anadolu Medeniyetler Müzesi Ankara'da bulunur. Ankara'nın göbeği denilen Ulus'ta bulunan Müze, Ankara Kalesinde yer alır. Ankara Kalesine her ilçeden ulaşım mevcuttur. Ulus'a giden her vasıta ile Ankara Kalesinde...
Daha Fazla
Portekiz’in Tarihi: Belem Kulesi (Lizbon)

Portekiz’in Tarihi: Belem Kulesi (Lizbon)

Portekiz'in Tarihi: Belem Kulesi (Lizbon) Belem Kulesi, Dom Manuel döneminde Targus nehrini korumak amacıyla inşa edilmiştir. Önceleri nehrin ortasında olan kule, bölgede yaşanan deprem sonrası kıyı tarafına kaymıştır. Bir dönem hapishane olarak da...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram Access Token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Scroll to Top