Couchsurfing Nedir?

Couchsurfing insanların tamamen birbirine yardım prensibine dayalı ücretsiz konaklama hizmeti sunan bir internet ağıdır. Bu sisteme dahil olan kişilere de “Couchsurfer” adı verilmektedir.

 Şimdi sizlere Couchsurfing Nedir sorusunun cevabını biraz daha açalım.

 Couchsurfing Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 Öncelikle sisteme kayıt olmanız gerekmektedir. Bunun için couchshurfing.com sitesine kayıt olup bir profil oluşturulması gerekmektedir. Burada en önemli konu profilinizin çok detaylı ve açık olması gerekmektedir. Profili yeterince açık olmayanlar, davetlerine kesinlikle bir cevap alması mümkün olmayacaktır.

 Daha sonra ilginizi çeken gruplara dahil olmalısınız. Örneğin Türkiye, İzmir, Çeşme, Kapadokya gibi gruplara dahil olabilirsiniz. Burada merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz. Bu sorulara çok kısa bir süre içerisinde cevap alabilirsiniz.

 Bölgenizde bulunan gruba üye kişilerin birlikte düzenledikleri etkinliklere katılmalısınız. Burada hem diğer üyeler ile kaynaşma ve daha iyi tanıma fırsatı bulacaklardır. Bu buluşmalar bir cafe de olabilir, bunun yanında bir yılbaşı partisi de olabilir.

 Couchsurfing Kuralları Nelerdir?

Couchsurfing-Kuralları-Nedir
Couchsurfing-Kuralları-Nedir

 Normal şartlarda tüm kuralları host koymaktadır. Host, ev sahipliği yapan kişidir. Bu kişi sizi evinde belirli saatler içerisinde ağırlayabileceği gibi, evinin yedek anahtarını verip istediğiniz zaman gelip gidebileceğinizi kabul edebilir. Bunu dışında evin anahtarı verip evi belirli bir süre ile terk bile edebilir.

 Genel olarak;

  • Temiz ve düzenli tertipli olmak,
  • Saygılı olmak,
  • Hediye vermek,
  • Habersiz olarak ortadan kaybolmamak gibi basit kurallara çok dikkat etmek gerekmektedir.

Diğer Önemli Noktalar

 Eğer gitmek istediğiniz, gezmek istediğiniz bir yer var ise sistem üzerinden bu alandaki üyeler araştırılmalıdır. Bu üyelerin profillerinde eğer misafir kabul ediyor özelliği açık ise, kendisinde kalmak için teklif gönderebilirsiniz.

 Bunun dışında belki misafir kabul ediyor özelliği açık olabilir. Bu durumda gönderdiğiniz teklif karşısında ev sahibinin kriterlerine uygun iseniz kabul edilebilir. Örneğin tarih, kişisel özellikleriniz, sigara kullanıp kullanmadığınız gibi özellikler olabilir.

 Son olarak sadece buluşmak istiyor özelliği açık olan üyeler olabilir. Bu üyeler sizin ile sadece o bölgede buluşarak size etrafı gezdirmek isteyen üyelerdir. Buradan kendinize seçeceğiniz üyelere teklif gönderirken bir ön yazı da yazmalısınız. Bu ön yazı da karşınızdaki insanı ne kadar etkilerseniz kabul edilme olasılığını o kadar artacaktır.

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top