Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

 Ankara‘dan başlayıp Kars‘a kadar uzanan bir tren yolculuğudur. Ülkemizde her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen eşsiz manzaralara tanıklık ederek seyahat edilen bir turdur. Güzergah boyunca Kırıkkale, Sivas, Erzincan, Elazığ, Erzurum ve son olarak Erzurum’dan Kars‘a kadar uzanan bir yolculuk deneyimi yaşanır. Tur yaklaşık olarak 24 saat sürmektedir.

 Önceden İstanbul‘dan başlayan seferler ile düzenlenmekteydi. Daha sonra Haydarpaşa garının da kapanması ile birlikte hattın başlangıç noktası Ankara oldu ve hat boyu kısalmış oldu.  Türkiye Cumhuriyet Devlet Demir Yolları tarafından düzenlenir ve oldukça yoğun bir talebi olan turlar arasında yer alır.

 Doğu Ekspresi Turları

Demiryolu
Demiryolu

 Doğu ekspresi turları, tur şirketleri tarafından belirlenmiş tarihlerde yapılmaktadır. Deneyimli rehberler eşliğinde yapılan bu turlar ile, Türkiye‘nin doğu illerinin güzelliklerini ve tarihi yapıları görebileceksiniz. Turlarının süresi, tur şirketlerinin belirlemiş olduğu günlere göre belirlenmektedir. Bazı şirketler 2 gün 3 gece doğu ekspresi turu düzenlerken, bazı şirketler ise 3 gün 4 gece doğu ekspresi turları düzenlemektedir. Ankara‘dan başlayıp rehber eşliğinde güzergah üzerinde ki bilgilendirmeler ile, turlar yapılmaktadır.

 Doğu Ekspresi Seferleri

Doğu-Ekspresi-Seferleri
Doğu-Ekspresi-Seferleri

 Doğu ekspresi sefer saatlerini TCDD tarafından belirlenir. Haftanın her günü sefer düzenlenmektedir. Seferin ilk başlangıç saati 18.00 olup aynı şekilde Kars’dan sefer saati ise 08.00 olarak belirlenmiştir. Haftanın her günü ve günde sadece 1 kere yapılmaktadır.

 Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

 Bilet fiyatları Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarının belirlemiş olduğu fiyat politikası ile hizmet vermektedir. Yataklı odalara ve normal koltuklara göre değişiklik göstermektedir. Eğer tek kişi yataklı odada kalacaksanız kişi başı 116 TL ödeyeceksiniz. İki kişi kalmanız durumunda ise kişi başı 96 TL ödenmektedir.

 Yataklı Vagon

Doğu-Ekspresi-İçi
Doğu-Ekspresi-İçi

Yataklı vagon ile seyahat etmenin keyfi bir başka olmaktadır. Örtülü kuşetli almış olduğunuz bilet ile eşsiz bir yolculuk deneyimi yaşayabilirsiniz. Yataklı vagonlar en fazla iki kişiliktir ve her türlü imkan bulunmaktadır.

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top