Tarihi Dolmabahçe Sarayı

İstanbul‘un büyüleyici yapılarından birisi olan Dolmabahçe Sarayı, Boğaz’ın en güzel bölümünde bulunmaktadır. Yıllar önce inşa edilmiş olmasına rağmen, Dolmabahçe Sarayı‘nın gösterişli bir görüntüsü vardır ve hala etkileyicidir. İstanbul’da yaşayanlar veya turist olarak şehre gelmeyi planlayanlar, Dolmabahçe Sarayı’nı mutlaka ziyaret etmelidir.

 Dolmabahçe Sarayı’nın Hikayesi

Ana-Giriş-Kapısı
Ana-Giriş-Kapısı

 Sultan Selim, Evliya Çelebi’nin notlarına göre, bugün Dolmabahçe Sarayı’nın bulunduğu alanda inşa edilmiş olan bir konakta bulunuyordu. Dolmabahçe Sarayı’nın konumu yaklaşık 400 yıl önce Baş Osmanlı Amiralinin deniz gemilerini barındıracağı bir koydu. Donanma törenleri bu yıllarda körfezde gerçekleşirdi. Ancak körfez zamanla bir bataklığa dönüşmeye başladı ve 17. Yüzyılda koy dolmaya başladı. Doldurulan bu koya daha sonra Hasbahçe adı verilmiştir. Sultanlar Hasbahçe’yi dinlenmek ve şölen yapmak için kullanırlardı.

 Dolmabahçe Sarayı, Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır ve yapımı 1842 – 1853 yılları arasında sürmüştür. Saray, Abdülmecid tarafından hem yaşamda hem de resmi günlerde kullanıldı. Abdülmecid’in kardeşi Abdülaziz de orada yaşadı. Dolmabahçe Sarayı, Cumhuriyet’in ilanından sonra Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı Sarayı oldu. Osmanlı döneminde inşa edildiği ve daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı olduğu için Türk milleti için çok önemli bir yere sahiptir. Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de vefat ettiği yerdir.

 Dolmabahçe Sarayı’nın Mimarisi

Dolmabahçe-Dış-Mekan
Dolmabahçe-Dış-Mekan

 Saray, Ermeni mimarlar Garabet Amira Balyan ve oğlu Nigogos Balyan tarafından yaptırıldı. Avrupa mimari tarzlarının bir kombinasyonunu sergilemektedir. Sarayda hepsi simetrik olarak düzenlenmiş 28 olağanüstü oda ve 43 salonun yanı sıra iki olağanüstü kapı bulunmaktadır. Sarayın tam merkezinde bir balo salonu ve tören salonu bulunmaktadır. Saraydaki Camlı Köşk, Sultan’ın çalışmalarını yapacağı ve orduyu denetleyeceği tek yerdi.

 Halit Ziya Uşaklıgil’in bir keresinde söylediği gibi, Camlı Köşk sarayın dış dünyayı izlediği gözdü. Sarayda Avrupalı, Uzak Doğu ve Türk eserleri görmek mümkündür. Saray şömineler, mumluklar ve avizelerle doludur. 4,5 ton ağırlığındaki balo salonunda 36 metre yüksekliğinde muhteşem bir kristal avize vardır.

 Dolmabahçe Sarayı’nın Tarihsel Gelişimi

Dolmabahçe-Sarayı-Liman
Dolmabahçe-Sarayı-Liman

 5.Murad’dan sonra Sultan 2.Abdülhamid tahtına çıktı ve Kanun-ı Esasi’yi, yani bu sarayda ilk Anayasa’yı hazırladı. Ancak 2.Abdülhamid suikasttan korkuyordu. Bu nedenle Yıldız Sarayına taşınmadan önce sadece 236 gün sarayda kalmıştır. Saray, takip eden 33 yıl boyunca tatil törenlerinde yılda sadece iki kez kullanıldı. Halifeliğin kaldırılması üzerine Abdülmecid ve çevresi 1924’te saraydan ayrıldı. Atatürk, üç yıl sarayı ziyaret etmedi. Ancak sarayda Atatürk zamanında önemli gelişmeler yaşandı.

 Saray içindeki kültür ve sanat dış dünyaya sunuldu. Yabancı misafirler ve devlet adamları orada ağırlandılar. Cumhuriyet döneminde Atatürk, İstanbul ziyaretleri sırasında sarayda kaldı. 10 Kasım 1938’de 71 numaralı odada vefat etti. Atatürk’ün cenazesi, Tören Salonu’ndaki katafalk içinde yatırıldı ve yüz binlerce insan büyük lidere saygılarını göstermeye geldi. Saray, İsmet İnönü zamanında İstanbul ziyaretleri ve yabancı misafirleri ağırlamak için de kullanıldı. Dolmabahçe Sarayı, 1984 yılında müze-saray olmuştur. Her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turist bu muhteşem sarayı ziyaret etmektedir.

 Dolmabahçe Sarayı’nın Özellikleri

Dolmabahçe-Sarayı-Denizden-Bakış
Dolmabahçe-Sarayı-Denizden-Bakış

 Saray için Hereke kasabasında 131 el yapımı ipek halı dokunması emredildi. İngiltere Kraliçesi Victoria tarafından saraya hediye olarak gönderilen kristal avize, 750 ampul ve 4.5 ton ağırlığı ile dünyanın en büyük avizesidir. Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, sarayın en temel yatak odasında öldü ve odadaki saat hala 09: 05’e işaret ediyor. Sarayın içinde fotoğraf çekmenize izin verilmiyor.

 Sadece rehberli bir tura katılarak saraya girebilir ve kendi iç bölgelerini gezmenize izin verilmez. Saray, Osmanlı İmparatorluğu’nun son altı padişahının evi idi. Sarayın yeri aslen Osmanlı filosunun demirlemesi için kullanılan Boğaz’daki bir koydu. Dolmabahçe, 45.000 m2 alana sahip Türkiye’nin en büyük sarayıdır. Sarayın denize bakan odaları, önde gelen Osmanlı yetkilileri ve devlet bakanları tarafından kullanıldı.

 

Hergün düzenli olarak paylaştığımız gezi rehberi ve içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler…

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top