Dünyanın En Ünlü Müzesi – Louvre Müzesi

Louvre Müzesi dünyanın en ünlü müzesi ve en büyük müzesi olma özelliği ile ün salmış bir müzedir. Sanat alanında bir müze olan Louvre Müzesinin içindeki eserlerin tarihi, tarih öncesi çağlara kadar gitmektedir. Bu müze hakkında daha detaylı bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

Hakkında Bilgi

 Müzenin kuruluş tarihi 10 Ağustos 1793’dür. Bu ünlü müzenin açılış saatleri 09:00 iken kapanış saatleri ise 18:00 olarak bilinmektedir. Dünya’nın en büyük sanat müzesi olan Louvre Müzesi gün olarak Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri ziyarete açıktır. Müzenin ziyaret edilemeyeceği ve kapalı olduğu tarihler 1 Ocak, 1 Mayıs, 11 Kasım ve 25 Kasım tarihleridir. Aynı zamanda bu sanat müzesi dini ve milli bayramlarda da 17:30 saatinde kapanmaktadır.

 Louvre Müzesinin bulunduğu alan oldukça büyüktür. Bu alan 73. Bin metrekare genişliğe sahiptir. Bir ziyaretçi tarafından müzenin her yeri gezilmek istendiğinde zaman açısından 2 gün gibi bir sürenin ayrılması gerekmektedir. Dünyanın en büyük müzesi ve bir sanat müzesi olan Louvre müzesinin içinde barındırdığı eserler ise oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Müzede 350 binden fazla eser bulunmaktadır. Dünyanın en büyük müzesini görme fırsatı bulan kişi sayısı her yıl 10 milyon civarındadır.

 Müzenin gezilip görülmesi gereken en büyük sanat müzesi olma işlevi dışında eğitim yeri olduğu da bilinmektedir. Sanat tarihi ve müzecilik ile ilgili eğitimler verilen müzede kütüphane, eser inceleme laboratuarları ve konferans salonları da bulunmaktadır.

 Louvre Müzesi Eserleri

Louvre Müzesi-Mona Lisa
Mona Lisa

 Dünyanın en popüler müzelerinden biri olan Louvre Müzesinin eserlerinin sayısı 350 binden fazla olmakta ve bu eserlerin maddi değerleri de oldukça yüksek bir değere sahip olmaktadır. Müze eserleri içerisinde klasik ve modern sanat eserleri yerini almaktadır.

 Müze 3 kanata ve 8 ayrı bölüme ayrılmaktadır. Bunun nedeni eserlerin çeşitliliğinin fazla olmasıdır. Ayrılan 3 kanadın isimleri Sully, Richelieu ve Denon kanatlarıdır. Birçok medeniyetten eser barındıran müzede Yakın Doğu eserleri ve Mısır eserleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Yunan ve Roma medeniyetlerine ait eserler de yerini almaktadır. Müzede dekoratif çizimler ve heykeller, dekoratif sanatlar ve İslam Sanat eserleri de görülmesi gereken eserlerdendir. Müzede bulunan eserlerin birçoğu cam dolapların içerisinde sergilenmektedir.

 Louvre Müzesi Nerededir?

Louvre Müzesi-Semadirek Kanatlı Zaferi
Semadirek Kanatlı Zaferi

 Louvre Müzesi kıta olarak Avrupa’da bulunan bir müzedir. Avrupa’nın en popüler ve en güzel ülkelerinden biri olan Fransa’ bulunmaktadır. Louvre Sarayı’na inşa edilen müze Fransa’nın başkenti Paris’te ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Paris’in batısında bulunan Sein Nehrine yakın bir konumdadır.

 Giriş Ücreti

Louvre Müzesi-İç Mekan
Louvre Müzesi-İç Mekan

 Louvre Müzesi giriş ücreti bilgilerine gelindiğinde bilinmesi gereken ilk durum, Louvre Müzesine her ayın ilk Pazar günü giriş sağlandığında giriş ücreti alınmadığıdır. Bu müzeye Avrupa Birliği vatandaşı olanlar da herhangi bir ücret ödememektedirler. Ayrıca oturma izni bulunan 18-25 yaş arasındaki gençler de giriş ücreti vermemektedirler. Bunun dışında kalan kişiler ise 12 Euro’dan başlayan bir fiyat vermekte ve gezilecek bölümlere göre de bu fiyat artarak farklılık göstermektedir.

 Louvre Müzesi Mimarisi

Louvre Müzesi-Dış Peyzaj
Louvre Müzesi-Dış Peyzaj

 Louvre Müzesi mimarisine gelindiğinde müzenin bulunduğu alanın ilk olarak saray olarak kullanıldığı bilinmektedir. Daha sonra bir kraliyet merkezi olan müze uzun bir süre de boş olarak kalmıştır. 1793 halinde müze olarak tasarlanan yer ardından bir yangın geçirmiştir. Ve onarımdan sonra günümüze kadar gelmiştir.

 Bu değerli sanat müzesini Pierre Lescot, Claude Perrault ve Louis Le Vau adlı mimarlar inşa etmişlerdir. Louvre Müzesinin ana girişi olarak Louvre Piramidi yapılmıştır. Bu yapılan son ek kısım Çinli bir mimar tarafından ortaya çıkarılmıştır.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top