Muhteşem Efes Antik Kenti

Yerli ve yabancı binlerde turisti ağırlayan Efes Antik Kent, turizm de çok büyük öneme sahiptir. Köklü tarihiyle ve etkileyici kalıntılarıyla herkesi etkisi altına almaktadır. Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’nın Efes’te yer alması da ziyaretçi sayısının artmasına neden olmaktadır. Mimari şaheserler barındırır. Celsus Kütüphanesi, Yamaç Evler, Antik Tiyatro, Kral Yolu ve pek çok sayıda arkeolojik eseri Efes Antik Kent’te görmek mümkün.

 Efes Antik Kenti Nerede?

Efes-Antik-Tiyatrosu
Efes-Antik-Tiyatrosu

 İzmir‘in Selçuk ilçesine bağlıdır. Selçuk ilçesi İzmir merkezine yaklaşık olarak beş dakika mesafededir. Efes antik kent, Selçuk ilçesine beş dakika mesafede yer almaktadır.

 Efes Antik Kenti Tarihi

Efes-Antik-Kenti-Tapınak
Efes-Antik-Kenti-Tapınak

 Kentin tarihi M.Ö6. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Efes’in kuruluşunda kadın savaşçıların çok önemli bir rolü olduğu söylenmektedir. Kentin ismi Ana Tanrıça Kenti olarak bilinen Apasas’tan esinlenmiştir. M.Ö.129 yılında bölge Romalıların kontrolüne geçmiştir. Bu ve takip eden dönemlerde kent daha da güçlenmiştir. Zamanla kıtanın en büyük ticaret merkezi olmuştur.

 Türklerin kontrolüne geçmesi ise 14.yüzyıl başlarına denk gelmektedir. Birçok Tür Beyliklerinin kontrolünde huzurlu dönemler geçirmiştir. Ancak; Moğolların saldırıları kente oldukça zarar vermiştir.

 Osmanlı 1402 yılında kenti ele geçirmiştir. Menderes Nehri’nden gelen kumlar Efes Kenti’nin denize olan mesafesini arttırmıştır. Bu durum, kentin normalde bir liman kentiyken denizin beş km uzağında kalmasına neden olmuştur.

 Efes Antik Kentinde Bulunan Kütüphane

Efes-Antik-Kenti--Celcus-Kütüphanesi
Efes-Antik-Kenti–Celcus-Kütüphanesi

 Efes Kenti birçok turizm hazinesini barındırır. Bunlardan bir tanesi de Celsus Kütüphanesidir. Celsus Kütüphanesi, resmi olarak M.S. 135 yılında yapılmıştır. Celsus, Trajan’ın yönettiği Roma İmparatorluğu’nda dönemin en önemli senatörlerinden biridir. Oğlu Aquila’nın önderliğinde yapılan kütüphane babası Celsus’un anısına yaptırılmıştır. Kütüphaneye kitapların temini için 25 bin altın toplanmıştır. Kütüphane August Kapısı ile dikkat çekmektedir. Bu kapı, Agora ile bağlantı sağlayan kapıdır.

 Varlığını koruyan lahit ziyaretçilerin merakını uyandırmaktadır. Lahitte Celsus’un yattığı iddia edilmiştir. 130 yıl sonra gerçekleşen depremde kütüphane oldukça zarar görmüştür. Ancak; ön bölümü hala ayaktadır.

 Efes Antik Kenti Giriş Ücreti

 Efes Antik Kente giriş 72 TL’ dir. Ancak; bu ücret yamaç evler kısmı için geçerli değildir. Yamaç Evleri’ni gezmek için ekstra bir ücret ödenmesi gerekir. Bu ücret, 36 TL’dir. Müze Kart sahibi olanlar antik kenti ücretsiz olarak ziyaret edebilirler. Ancak; müze kart Yamaç Evleri ziyaret için geçerli değildir.

 Efes Antik Kenti Tur

Efes-Antik-Kenti-Mimarisi
Efes-Antik-Kenti-Mimarisi

 Gruppal Şirketi; Efes Şirince Pamukkale turları ile hizmet vermektedir.

 Get Your Gubde; Efes Meryem Ana Evi ve Artemis Tapınağı Grup Turu ile hizmet vermektedir. Bu grup turu en iyi ve en ekonomik seçenekleri sunmaktadır.

 Pastoral Tour; Efes Antik Kenti ve Bağlar Turu

 Bonjotur; 1 Gece Kuşadası Konaklamalı Efes Antik Kenti Şirince Meryem Ana Pamukkale Turu ( Her Cumatesi Pazar Kalkış )

 Marmaris Travel; Marmaris Efes Antik Kent Turu- Fiyata dahil hizmetler vermektedir.

 Esila Tur; Efes Şirince Meryem Ana Turu

 Efes Antik Kenti Otelleri

Efes-Antik-Kenti-Antik-Çağ-Yazıları
Efes-Antik-Kenti-Antik-Çağ-Yazıları

 Efes Antik Kent ziyaretinde bulunanlar konaklama konusunda hiçbir sorun yaşanmaz. Kente yakın oteller kaliteli hizmetleriyle ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır.

 İbis Sytles Hotel

 Modern ve şık dekorasyonlu odalarıyla hizmet vermektedir. Her sabah açık büfe kahvaltı ve atıştırmalıklar sunmaktadır. Restoran ve kafelere 10 dakika yürüme mesafesindedir.

 Ephesus Suites Hotel

 Ev ortamına ve rahatlığına sahip bir oteldir. Zevkli dekorasyonu, konforlu oturma alanı ve düz ekran uydu mevcuttur. Artemis Tapınağı’na 250 metre uzaklıkta olup Efes Antik Kenti’ne 3 km uzaklıktadır.

 Serenity Cottage

 Selçuk kasabasının kalbinde yer almaktadır. Artemis Tapınağı’na iki dakikalık yürüme mesafesindedir. Roma tarzı spa küvetine sahip bahçesi ve taştan yapılmış tam donanımlı bir kır evi mevcuttur. Bunun yanı sıra; manzaralı terası da dikkat çekmektedir.

 

Her gün yayınladığımız gezi rehberi ve içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top