Endülüs’ün İncisi: El Hamra Sarayı

El Hamra Sarayı Hangi Ülkede

El-Hamra-Sarayı-Granada
El-Hamra-Sarayı-Granada

 İspanya Krallığı‘ nın Endülüs adı verilen bölgesinde yer alan Granada kentinde yer almaktadır.

 Mimari Tarz

El-Hamra-Sarayı-Mimarisi
El-Hamra-Sarayı-Mimarisi

 El Hamra sarayı Arap mimarisinin Qalat Al-Hamra tarzına uygun olarak yapılan kale ve saray yapısı örnekleri arasında yer almaktadır.

 Ne Zaman Yapıldı?

Tarihi
Tarihi

 Endülüs’ ün İncisi El Hamra Sarayı milattan sonra 889 yılında Roma zamanından kalan sur yapılarının üzerine bir kale olarak inşa edilmiştir. On üçüncü yüzyılın ilk yarısına kadar herhangi bir tadilat işlemi gerçekleştirilmeyen kalenin günümüzdeki özgün mimarisine kavuşturulması Gırnata Emiri Muhammed Nasır zamanında olmuştur. 1333 senesinde Gırnata Sultanı I. Yusuf ise kalenin hükümdarlık sarayına dönüştürülmesini sağlamıştır. 1492 senesinde kalenin yer aldığı bölgenin Hristiyan topluluğun hakimiyetine geçmesiyle de sarayın bazı bölümlerinde Rönesans mimarisini yansıtan yapılar inşa edilmeye başlanmıştır.

 El Hamra Sarayı Efsanesi

Dış-Peyzaj
Dış-Peyzaj

 Saray, İslam tarihinin en önemli serlerinden birisi olarak günümüzde Unesco Dünya Tarihi Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. Sarayın yapıldığı dönemde gerek mimarları gerek hükümdarları tarafından saraya eklenen pek çok ayet ve İslami bilgilerin yanı sıra; dönemin alimlerince sarayın duvarlarına ve tavanlarına işlenmiş notlar dikkat çekmektedir.

 El Hamra Sarayı sadece dini veya kültürel olarak değil, elbette mimari ve bilimsel özellikleri ile de dünyanın en önemli yapılarından birisi arasındandır. Sarayın geometrik simetrisi 1922 yılında matematik kitaplarına konu olmuştur.

 Sarayın pek çok noktası özellikle de kemer süslemeleri önemli detaylar içermektedir. Sarayın mimarisi başlı başına bir başyapıt olmakla birlikte, detaylardaki anlamları da incelemek, Endülüs ve Arap – İslam kültürünü öğrenmek açısından önemlidir.

 El Hamra Sarayı Gezi Rehberi

El-Hamra-Sarayı-Arapça-Yazılar
El-Hamra-Sarayı-Arapça-Yazılar

 İspanya’nın Granada kentinde bulunmaktadır. Granada, İspanya’nın güneyinde bulunan günümüzde 500.000’en az nüfusu ile küçük sayılabilecek bir şehirdir. Granada’ya en yakın uluslararası hava alanları Malaga ve Sevilla kentlerindedir. Granada kentinde de ayrıca Federico García Lorca Havalimanı bulunmaktadır.

 Granada’ya ulaşıldıktan sonra yürüyerek veya taksi benzeri taşıtlar ile kolaylıkla saraya ulaşılabilmektedir. Saray, Granada şehrinin içerisinde hakim bir tepede bulunmaktadır. Granada’da bulunan ana otobüs durağından yürüyerek 20 dakikada ulaşılmaktadır. Yolun yokuş yukarı olduğunun ulaşım aracı seçilirken akılda bulundurulması gerekmektedir.

 Bu Sarayda saraylar, bahçeler, localar ve hizmetkar, ağırlama odaları gibi pek çok gezilecek mekan bulunmaktadır. Tüm bu mekanların etkin ve kısa zamanda gezilebilmesi için giriş kapısının ardından Generalife tarafının gezilip sonrasında, saraylar ve en sonda alcazaba taraflarının gezilmesi yerinde olacaktır.

 Generalife

El-Hamra-Sarayı-Generalife
El-Hamra-Sarayı-Generalife

 Generalife, 13. Yüzyılda inşa edilen ve yazlık saray olarak kullanılan bir yapıdır. Generalife, El Hamra Sarayı’nın biraz dışında kalmaktadır ve bilet gişesine yaklaşık 20 dakikalık yürüme mesafesindedir. Generalife’den Sarayın genel panoramik görüntüsü seyredilebilir.

 Generalife’de bahçelerin görkemine özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

 Nazari Sarayları

 Sarayın en ünlü bölümü Nazari Sarayları olarak nitelendiririlmektedir. Sarayın bu bölümünün görkemli bahçeleri, avluları ve sarayların iç kısımları bulunmaktadır. Ayrıca sarayın bu kısmında ünlü dizi Game of Thornes’un da bazı bölümleri çekilmiştir.

 Charles Sarayı

El-Hamra-Charles-Sarayı
El-Hamra-Charles-Sarayı

 Charles Sarayı, El Hamra Sarayı Katolik İspanyol kralların hükümdarlığına geçtikten sonra eklenen bölümler arasındadır. Bu kısımda daha ziyada iç yapılar görülmeye değerdir.

 Alcazaba

Alcazaba
Alcazaba

 Sarayın daha ziyade üst kısımlarını kapsayan Alcazaba bölümü Müslümanlık öncesi bölüme dayanmaktadır. Daha ziyade arkeolojik kalıntılardan oluşan bu kısım sarayda gezilecek son nokta olarak tanımlanabilir.

 Giriş Ücreti

 giriş ücreti 14 EURO’dur. Bu 14 EURO’luk ücret tüm bölümlere girişe dahil olan ücrettir. Kısım kısım gezilmesi halinde daha düşük ücretler talep edilmektedir.

Her gün yayınladığımız gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top