Bilmek İsteyeceğiniz En Ünlü İstanbul Plajları

Dünya’nın hala kurulu olan en eski yerleşim yerlerden olan İstanbul, tarihi ve kültürel güzelliklere sahip olduğu gibi, dillere destek doğal güzellikleri de bulundurmaktadır. Bu hususta özellikle yaz aylarında tercih edilen denizinden yararlanmak için bir çok noktasında plajlara hakimdir. Geçmişten günümüze bir çok plaj İstanbul’da faaliyet göstermiştir. Yazımızda en ünlü istanbul plajları hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

 Plajların bir kısmı zamanla eski modasını yitirmiştir. Bunun sebebi ise İstanbul‘un artan nüfusu ile doğal güzelliğinin kirletilmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca her yıl boğazdan geçen sayısız gemi ve vapurda, denizin kirlenmesine, insanların bu doğal güzellikten yararlanmasına engel olmuştur. Geçmiş yıllarda çok fazla kullanılan, günümüzde sayılı alan İstanbul plajları aşağıda özelliklere sahiptir.

 Kadınlar Plajı

Poyrazköy-Plajı
Poyrazköy-Plajı

İstanbul’da birçok noktada kadınlar plajı bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok bilinenleri, Altınkum ve Menekşe kadınlar plajlarıdır. Bu plajlar İstanbul Sarıyer’de yani Avrupa yakasında olmaktadır. Suyun temiz olduğu, kafelerin ve şezlong hizmetinin verildiği çalışma saatleri olan güzel yazlık plajlardır. Adından da anlaşılacağı üzere erkeklerin girmesi yasaktır. Sabah saat 8’de açılan plajlar akşam saatlerine kadar faaliyet göstermektedir. istanbul plajları arasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

 İstanbul’un Anadolu yakasında yaşayıp hafta sonu denize girip ferahlamak isteyen kadınlar için ise Poyrazköy kadınlar plajı bulunmaktadır. Sultanbeyli ilçesine bağlı Poyrazköy’de bulunan bu plajda İstanbul’un nadir aktif plajları arasında yer almaktadır. Sabah 8’de açılan plaj akşam saat 21:00 a kadar açık bulunmaktadır.

 Menekşe Plajı

Menekşe-Plajı
Menekşe-Plajı

Menekşe plajı, İstanbul Bakırköy’e bağlı Florya yakınlarında bulunmaktadır. Birçok kişinin yaz aylarında akın ettiği plaj, geçmiş yıllarda İstanbulluların yazlıklarını yaptırdığı tatil bölgesi olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde şehrin büyümesi ile sahille konutların dip dibe olduğu bu plajda, her şeye rağmen temiz alanlarda hizmet verilmektedir.

 Menekşe plajı sahil güvenlik tarafından boğulma olaylarına karşı korunmaktadır. İstanbul’un birçok noktasından, denize girmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Halka açıktır bir plaj olmaktadır. Plajın açık olduğu saatler sabah 8 akşam 9 arasında olmaktadır. Bu saatler dışında plajda denize girmek yasak ve tehlikelidir.

 Altınkum Plajı

Altınkum Plajı
Altınkum Plajı

 Kıyısında bulunan kumlardan adını alan Altınkum plajı İstanbul Sarıyer’de bulunmaktadır. Temiz ve berrak bir suyu bulunmaktadır. Kıyıda kurulan kafelerden, şezlong ve servis hizmeti alınmaktadır. Halka açık olan bu plajda İstanbul’da yaşayan kişiler, düşük maliyetli kısa bir tatil için tercih edilmektedir.

Plaj halka açık olmasından kaynaklı bir çok ziyaretçiye konaklama imkanı sunmaktadır. Ayrıca plajın açık olduğu sabah saat 7 ile akşam saat 6 arasında olmaktadır. Bu saatler dışında denize girmek yasaktır. Bu saatler dışında can kurtaranlar görev almadığı için boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalınmaktadır.

 Adalar Plajları

Adalar Plajı
Adalar Plajı

 İstanbul’un en güzel yerleri arasında adalar plajları gelmektedir. Hem tarihi güzellikleri gezme, hem de faytonun vazgeçilmez zevkini tatma ayrıca temiz suyuna girmenizi sağlayacak nadir bölgelerden biridir. İstanbul adalarının hemen hemen hepsinde denize girilmektedir. Bunların içerisinde halka açık ve halka kapalı plajlar bulunmaktadır. Halka açık plajların bulunduğu, Kınalı ada, Heybeli ada, Bozcu ada ve Büyük adada sabah saat 8 ile akşam saat 8 arasında denize girilmektedir.

 Diğer plajlar arasında ise, Nakibey Aile plajı tesisleri, Büyükada yörükali tesisleri, prenses köyü plajı gibi plajlarda bulunmaktadır. Bu plajlarda, duş, şezlong ve kafe bar hizmetleri verilmekte olup, girişler ücretli olmaktadır. Yine bu plajlarda 0-6 yaş çocuklardan ücret alınmamaktadır.

 Sarıyer Plajı

 İstanbul’un nadir güzelliklerini bir arada tutan ilçelerinden biri diğeri de Sarıyer olmaktadır. Temiz havası, güzel manzarası ve temiz plajlarıyla birçok güzelliğe sahip Sarıyer, plajları ile de ünlüdür. Uzun kıyı şeridinin farklı yerlerinde bulunan Sarıyer plajları, İstanbulluların en çok tercih ettiği plajlar arasında yer almaktadır. Karadeniz kıyısında ki geniş kumsalı ve temiz suyu ile yaz aylarında sabah 8 akşam 9 arası hizmete açıktır.

 Sarıyer plajı kamp yapmak için uygun olmakla beraber, açık olduğu saatlerde cankurtaranlar tarafından takip edilmektedir. Olası boğulma olaylarına karşı önlem alınması için denizden ve kıyıdan cankurtaran desteği ile teftiş edilmektedir. Ayrıca plajı açık olduğu saatlerde denize girmek yasaklanmıştır. Bunun sebebi ise boğulma olaylarının önüne geçmektedir.

 Florya Plajı

 Florya plajı İstanbul’un ilk plajıdır. Bu yüzden geçmişten günümüze birçok ünlü ismin ziyaret ettiği, filmlerin çekildiği meşhur bir plajdır. Günümüzde hala faaliyet göstermektedir. Sahilde yazlık beachler ve kafeteryalar bulunmaktadır. Marmara kıyılarında denize girmek isteyen kişilerin sahilde güneşlenmek için şezlong kiralaması da yapılmaktadır.

 Florya plajı sabahın ilk ışıklarından akşam saatlerine kadar yaz aylarında kalabalık olmaktadır. Bu yüzden boğulma durumlarına karşı gerekli önemler alınmıştır. Geçmişten günümüze tarihi taşıyan bu plaj son yıllarda İstanbulluların yoğun katılımı ile dolup taşmaktadır.

 Kilyos Plajı

Kilyos-Plajı
Kilyos-Plajı

 Kilyos plajı İstanbul Sarıyer’de bulunmaktadır. Ne yazık ki ülkemizde boğulma olayları ile gündeme gelse de, bu son yıllarda bu tarz olaylara karşı gerekli önlemler alınmış vaziyettedir. Geniş plajı ve temiz suyu ile İstanbul’da bulunan nadir plajlar arasında yer almaktadır. Sabah 8 ile akşam 8 arası denize girmek serbest iken diğer saatlerde girilmesini yasaktır.

 Güneş Plajı

Florya-Güneș-Plajı
Florya-Güneș-Plajı

 İstanbul Bakırköy’e bağlı Güneş plajı, Florya yakınlarında bulunmaktadır. İstanbul’un en eski plajları arasında yer almaktadır. 2 Adet cankurtaran kulesi plajda, boğulma tehlikelerine karşı tüm önlemler alınmıştır. Halka açık bir plaj olmasından kaynaklı, İstanbul’un değişik bölgelerinden sık ziyaretçi olmaktadır. Hafta sonu günü birlik gidildiğinde, çok kalabalık olmasına rağmen şezlong kiralaması yapılmaktadır.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top