Eyfel Kulesi Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey!

Dünya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Paris, aşıklar şehri olarak bilinir. Paris’te bulunan Eyfel kulesi Dünya’da ki en ünlü yapıtlardan biridir. Bu kule, hem Paris’in hem de Fransa’nın sembol anıtı olarak adlandırılmıştır. Güzelliği ve ihtişamı ile her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Hal böyle olunca Fransa’nın Paris şehri turizm’de her yıl rekor kırmaktadır. Eyfel kulesi özellikle evlenmek isteyen çiftlerin fotoğraf çektirdiği ve manzarayı kullanan kişilerce sıkça ziyaret edilen bir yapıttır. Gustave Effel tarafından yapılan anıt adını da bu tasarımcıdan almıştır.

 Sadece Fransa şehrinin değil, Avrupa’nın da en güzel yapıtlarından ve en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Eyfel kulesi ziyaret etmek isteyenlerin listelerinin başında yer alan bir yapıttır.

 Eyfel Kulesi Nerede?

Kule, Fransa’nın başkenti olan Paris şehrindedir. Paris’in merkez konumunda bulunan Eyfel kulesi komşu şehirlerden de yüksekliğinden dolayı görülebilmektedir. Ulaşımı oldukça kolay bir yapıttır. Bundan dolayı Fransa’ya yapmış olduğunuz ziyaretlerde kolayca Eyfel kulesine ulaşabilir, bu ihtişam ve güzellik dolu tarihi yapıyı görebilirsiniz.

Kaç Metredir?

 Gustave Effel tasarımcı aracılığı ile yapılan Eyfel kulesi oldukça yüksek bir yapıttır. Öyle ki kulenin yüksekliği tam olarak 300 metre olarak bildirilmiştir. Ayrıca kulenin yapımında ağır çelikler kullanıldığından yapıtın yaklaşık olarak 10 ton civarı olduğu bildirilen diğer bilgiler arasında yer alır.

Bilet

 Eyfel kulesi haftanın her günü ziyaretçilere açık bir yapıttır. Sabah 9’dan gece 12.45’e kadar açık olan kule biletleri hem internetten hem de lokasyonunda ki bulunan gişelerden temin edilebilmektedir. Çeşitli tur şirketleri aracılığı ile de alınan Eyfel kulesi biletleri yaklaşık olarak 220 lira yani 35 euro olarak belirlenmiştir.

Kaç Basamaktır?

 1889 yılında yapılan ve yapıldığı günden bu yana güzelliği ile dikkat çeken yapıtın kaç basamak olduğu da merak edilen ve araştırılan bir konudur. Eyfel kulesi yapılan şirket tarafından yaklaşık olarak yüksekliğine göre 300 basamaklıdır. 300 basamaklı olarak inşa edilen Eyfel kulesi her sene turist sayısını arttırmaktadır.

 Lido Show

 Paris’in en ünlü festivallerinden biri olan Lido Show etkinliğine katılan turistler aynı zaman da Paris’in sembolü olan Eyfel kulesini de ziyaret etmektedir. Paris şehrinin bu etkinliğine katılarak siz de Dünya’nın en güzel yapıtlarından olan Eyfel kulesini ziyaret edebilirsiniz. Lido show biletleri tur şirketleri aracılığı ile de satılabilmektedir. Özellikle bu etkinlik ve festival için tur şirketleri kampanya düzenleyerek ziyaretçilere büyük jestler de yapmaktadır.

 Eyfel Kulesi Özellikleri

 Eyfel kulesinin hiç bilmediğiniz okuyunca şaşıracağınız özellikleri bulunmaktadır. Bunlar;

 – Kule yapımında ki bir özellikten ötürü oldukça soğuk havalarda boyu yaklaşık olarak 15 santimetre kısaldığı gözlemlenmiştir.

 – Eyfel kulesinin açıldığından bu yana toplam 270 milyon ziyaretçiye ulaşmıştır. Bu sayı her yıl artarak devam etmektedir.

 – Kule o zamanın şartlarına göre oldukça çabuk bitirilen bir yapıttır. Öyle ki tam olarak 2 yıl 2 ay inşaat süreci sürmüştür.

 – Kulenin boyaları 10 yılda bir solmaktadır. 10 yılda bir tekrar boyanan kule boya sırasında yaklaşık olarak 60 ton boya kullanılmaktadır.

 – Eyfel kulesinin kopya bir çok anıtı bulunmaktadır. Çin ve Las vegas şehirlerinde Eyfel kulesine tıpa tıp benzer yapıtlar bulunmaktadır.

 – Kule’nin gece ışıklandırılması için yaklaşık olarak 30 bin ampul kullanılmaktadır.

 – Eyfel kulesinin yapımında inşaatta çalışan mühendislerin isimleri yine kulenin önemli bölgelerinde sergilenmektedir.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı [caption id="attachment_5290" align="aligncenter"...
Daha Fazla
Daha Fazla Eğlence Genel Gezi İpuçları ve Önerileri Sanat ve Kültür Tarih ve Coğrafya Yeme ve İçme

Vizesiz Gidilen Ülkeler 2019

Eylül 4, 2019
Vizesiz Gidilen Ülkeler 2019  Vize alımı bazen zorlu ve insanlara maliyeti...
Daha Fazla
Daha Fazla Eğlence Genel Gezi İpuçları ve Önerileri Haberler Sanat ve Kültür Tarih ve Coğrafya

Vize Nedir

Eylül 18, 2019
Vize Nedir? Vize Nedir ve Nasıl Alınır? ...
Daha Fazla
Daha Fazla Genel Haberler

Uluru Hakkında Herşey

Ağustos 23, 2019
Uluru Hakkında Herşey! Uluru, Avustralya’da bir çölün ortasında yükselen ve görenlere...
Daha Fazla
Daha Fazla Eğlence Genel Gezi İpuçları ve Önerileri Sanat ve Kültür Tarih ve Coğrafya
Scroll to Top