Foça Gezi Rehberi

Nerededir?

Foça-Deniz
Foça-Deniz

 İzmir iline bağlı Ege Denizi kıyısında bulunan bir ilçe merkezidir. İlçe genel olarak Yeni ve Eski olarak adlandırılan iki merkez ve etrafında kurulu kasaba, köyle ve adalardan oluşmaktadır. İlçe merkezi Eski Foça olarak tabir edilen bölgede bulunmaktadır. Kaymakamlık ve yönetim merkezi de burada bulunur.

 Eski Foçaya İzmir – Menemen karayolu Menemen yönünde takip edildikten sonra Menemen ilçesini geçince yaklaşık 20 km sonra ayrı bir yol ile ulaşılabilir. Araba ile Bornova’dan yaklaşık 1 saatlik yolculuk ile İzmir Adnan Menderes Havaalanı’ndan yaklaşık 1.5 saatte ulaşılabilir. Mevcut yollar ücretsiz devlet yoludur. Özellikle Cuma günleri akşamları veya hafta sonları bu saatler değişebilmektedir.

 Eski Foça – İzmir arası yol durumu genellikle iyi olmakla birlikte, İzmir – Menemen arası 3 şeritli otoyol, Menemen ayrımına kadar 2 şeritli çift yoldur. Mevcut yol (2019 verisi) Menemen ayrımından ilçe merkezine kadar tek şeritli gidiş geliş şeklindedir. Yapımı devam eden otoyol ile bu süre daha da kısalacaktır. Otoyoldan doğrudan ilçe yoluna bağlantı planlanmaktadır.

 Yeni Foça’ya İzmir yönünden ulaşım EskiFoça ayrımından kısa bir mesafe sonra batı yönüne Yeni Foça ayrımı ile gerçekleşir. Yeni Foça – Adnan Menderes Havaalanı arası araba ile 1 saat 45 dakikadır. Ayrıca Eski ile Yeni Foça arasında dağlık tek şeritli bir yol bulunmaktadır. Bu yoldan Eski – Yeni Foça arası yaklaşık yarım saatte kat edilebilir.

 İzmir’de toplu taşıma ile bu ilçeye ulaşım gayet kolaydır. Herhangi bir İzban istasyonundan Aliağa yönüne giden trenler ile Hatundere istasyonundan otobüse aktarma yapılarak ulaşılabilir. Yeni Foçaya ise yine İzban ile Biçerova aktarma merkezinden belediye otobüsüne aktarma yapılarak kolaylıkla ulaşılabilir. Yeni – Eski Foça arasında ayrıca dolmuş çalışmaktadır.

 İzmir Büyükşehir Belediyesi 2019 yılından beri, yaz aylarında Konak İskele – Mordoğan – Foça feribot seferleri düzenlemektedir.

 Yeni Foça

 Yeni Foça, İzmir’in kuzey batısında ve ilçenin kuzeyinde bulunan bir sahil kasabasıdır. Denizi Kuzey’de Aliağa yönüne bakmaktadır. Sanılanın aksine bu ilçeden ayrı bir yerleşim olarak kurulmamıştır. Ancak Yeni Foçanın tarihi Foça kadar eski değildir. İkiz kasabalar olarak gelişen Eski ve Yeni Foça farklı yapıda yerleşimler olarak gelişmişlerdir. Yeni Foça daha ziyade modern kalırken Eski ilçenin tarihi özellikleri daha ön plandadır.

 Eski Foça

 Eski Foça, kısa adı ile Foca olarak da bilinir, Foçanın tarihi merkezidir. Antik çağlardan beri insanların yerleştikleri bir koyda bulunan kent, tarihi alanları ile dikkat çekmektedir.

 Eski ile Yeni Foça arasında pek çok ada ve koy bulunmaktadır. Bu adalar ve koylar yaz turizmi için önemli noktaları oluşturmaktadır.

 Nüfusu

 Nüfusu 2019 verilerine 33.131 kişidir. Bu küçük kasabanın nüfusu yaz dönemlerinde tatilcilerin taşınması ile 50.000 dolaylarına kadar çıkmaktadır.

 Festivaller

Çiçek
Çiçek

 Bu sevimli ilçede, özellikle yaz dönemlerinde pek çok festival ve gösteri düzenlenmektedir. Bunlardan en önemlileri Film Festivali ve Uluslararası Foça Festivalidir. Çevre Kısa Film Festivali, her yılın Temmuz ayında gösterilir. Kısa adı Foça Festivali olan Foça Uluslararası Kültür Sanat ve Balıkçılık Festivali ise her yılın Eylül ayında düzenlenir. Şenlikler, balıkçılık ve deniz etkinlikleri ile dans ve sokak gösterileri sergilenir.

 Foça Orak Adası

Foça Orak Adası
Foça Orak Adası

 İlçede yapılabilecek en güzel etkinliklerin başında tekne turları gelmektedir. Eski – Yeni ilçe merkezi arası pek çok ada ve kayalığın bulunduğu bir bölgedir. Bu adaların koylarına tekne olmadan ulaşmak imkansızdır. El değmemiş pek çok koyun da tek ulaşımı tekneler olmaktadır.

 Burada ziyaret edilebilecek en önemli adalardan birisi Orak Adası’dır. Orak Adası alüvyonlu bir burun ile güzel bir koy oluşturan orta büyüklükte üzerinde yerleşim bulunmayan bir adadır. Eski Foçadan sabah 11’de kalkan özel gezinti tekneleri pek çok koyun ve adanın yanı sıra bu adaya da uğramaktadır. Masmavi denizi ile Orak Adası, burada görülebilecek en önemli yerlerin aşında gelmektedir.

 Hava Durumu

 İlçede tipik Akdeniz iklimi şartları gözükmektedir. Yazları sıcaklıklar 30°C civarında seyrederken genellikle güneşlidir. Tatil sezonu çoğu zaman Eylül hatta Ekim aylarına kadar sürebilmektedir.

 Kışları ise genellikle ılık ancak yağışlıdır. İlçe ve çevresi yaz – kış yaşanabilecek bir iklime sahiptir. Rüzgar hızları yüksek değildir. Özel şartlar dışında gündüzleri rüzgar denizden karaya, akşam üzeri ise karadan denize eser. Bu durum akşamüzeri denizin çok daha berrak olmasını beraberinde getirmektedir.

 Foça Otelleri

 Burada kalınabilecek pek çok otel bulunmaktadır.

 Mark Warner Phokia Beach Resort: İlçe yöresindeki en iyi otellerin başında gelmektedir. Günlük oda fiyatı yaz sezonunda 600 ile 800 lira arasında değişmektedir. (Standart dışı odalarda fiyat daha yüksektir.) Otelin kendine özel plajı bulunmaktadır. Aynı zamanda bir açık havuz ve spa mevcuttur.

 Navailla Otel: İlçenin güneyinde bulunan bu otel kendine özel bir koyda bulunur. İki adet havuzu bulunmaktadır. Oda fiyatları 500 ile 700 lira arasında değişmektedir.

 Foça 1887: İlçenin şehir merkezindeki bu otelin fiyatları 400 ile 600 tl arasındadır.

 Foça Pansiyon

 Otellerin yanı sıra Foça’da pek çok pansiyon ve apart bulunur.

 Limon Pansiyon: İlçenin şehir merkezinde olup gayet temiz bir pansiyondur. Fiyatları sezonda 200 – 300 TL arasında değişmektedir.

 Melaike Pansiyon: Yine ilçe şehir merkezindeki bu pansiyon otel konforuna yakın bir konaklama sunmaktadır. Fiyatları 300 – 400 TL arasında değişmektedir.

 Delice Dağ Evi: İlçede deniz kıyısı konaklamalara bir alternatif olan bu pansiyon Delice Köyü’nde bulunmaktadır. Fiyatları 200 – 300 TL arasında değişmektedir.

 Foça Antik Otel

 Foça Antik Otel, ilçe merkezinde eski bir taş Rum evidir. Denize sıfır konumu ve otantik iç dekorasyonu ile göz doldurmaktadır. Antik Otel yaklaşık 110 yıllık bir geçmişe sahiptir. Antik Otel konuklarına Taş odaları ve Organik köy kahvaltısı ile yıl boyu hizmet vermektedir.

 Yeni Foça Halk Plajı

Foça Plajlar
Foça Plajlar

 Yeni Foçanın merkezinde bulunan halk plajı kumluk bir plajdır. Plajda duş, kabin ve şemsiye – şezlong hizmetleri verilmektedir. Yeni ilçe merkezinin Halk Plajı civarındaki restoranlardan yeme içme ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Yeni Halk plajının denizi oldukça temizdir. Plaj rüzgarlı günlerde dalga almaktadır.

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top