Ne Zaman Gidilir

Fransa Ne Zaman Gidilir

Bölgenin çoğunda ve özellikle Paris’te çok çeşitli, ancak ılıman kışlar ve ılıman yazlar bulunmaktadır. Akdeniz kıyısında ve güneybatıda ılıman kışlar ve sıcak yazlar vardır. Akdeniz sahilinde birkaç palmiye ağacı bile görebilirsiniz. Ilıman kışlar (bol yağmurlu) ve kuzeybatıda serin yazlar (Brittany) görülmektedir. Alman sınırında (Alsace) soğuk kışlara ve sıcak yazlara hazır olun. Rhône Vadisi boyunca, zaman zaman mistral olarak bilinen kuvvetli, soğuk, kuru, kuzey-kuzeybatı rüzgarları vardır.

Dağlık bölgelerde bol kar yağışlı kışlar vardır: Alpler, Pyrenees, Auvergne.

-Eğer mümkünse, Fransız okul tatillerinden ve Paskalya’dan kaçınmaya çalışın, çünkü otellerin fazladan rezervasyon yaptırması çok muhtemeldir ve yollardaki trafik çok kötüdür.

 • Tatiller: bölgeden bölgeye farklılık gösterdikleri için “Fransız okul tatilleri” için internet sitelerini kontrol edin. Çoğunlukla, kış tatilleri 10 Şubat-10 Mart’dır. Bahar tatilleri genellikle 10 Nisan-10 Mayıs’tır. Ayrıca 14 Temmuz’da seyahat etmekten de kaçının (quatorze juillet). Bu zamanlarda yollar insanlarla doludur ve uzunluğu 160 km’nin (100 mil) üzerine çıkacak olan çok korkunç Kara Cuma trafik sıkışıklığına yol açar.

Kışın Fransa’yı ziyaret ederken sizi sıcak tutması için uygun kıyafetleri getirdiğinizden emin olun.

1 Mayıs, 8 Mayıs, 11 Kasım, Paskalya Haftası, hafta sonu boyunca karayolu trafiği çok kötü olacaktır.

Ayrıca, yaz (Haziran-Ağustos) en yoğun turizm mevsimidir. Bu zamanlarda Fransa’yı ziyaret ediyorsanız, özellikle Fransız Rivierası boyunca belli başlı turistik yerlere ve kıyı beldelerinde kalabalıklarla yüzleşmeye hazırlanın.

Güney Fransa ilkbahar (Mart-Mayıs) ve sonbahar (Eylül-Ekim) boyunca, kesinlikle ziyaret etmek için daha sessiz zamanlardır. Fiyatlar da oldukça ucuzdur. Kayak sezonunda kalabalığın geri dönüşü (Aralık-Mart), kayak ve kayak için mükemmel koşullar sunan Alpler ve Pyrenees’deki tatil köylerini bir araya getiriyor.

 

Temmuz ve Ağustos

 • Turistik yerlerdeki kalabalığa ve özellikle de Ağustos ayındaki kuyruklara hazır olun.
 • Noel, Yeni Yıl ve Paskalya zamanı çok daha fazla kalabalıktır.
 • Alpine kayak merkezlerinde Aralık-Mart arası yüksek sezondur.
 • En iyi restoranlarda yemek yemek ve kaliteli yerlerde daha ucuza konaklama yapabilmek için mutlaka önceden rezervasyon yaptırın.

Nisan – Haziran ve Eylül

 • Güney Fransa’da ve diğer noktalarda konaklama oranları düşmektedir.
 • Bahar ile ılık hava ve çiçek çeşitleri bolca bulunur.
 • Vendange (üzüm hasadı) sonbaharda ziyaret sebebidir.

Ekim – Mart

 • Yüksek sezondan % 50 daha düşük fiyatlar vardır.
 • Görülecek yerler, turistik yerler ve restoranlar daha az gün ve daha kısa saatlerde açıktır.
 • Sessiz kırsal bölgelerde (Dordogne gibi) oteller ve restoranlar kapalıdır.

Son Yazılar

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında  İstanbul'un Topkapı semtinde bulunan ve İstanbul'un fethini anlatan ve bu fetih ile ilgili sergilerin bulunduğu bir müzedir. Müze 2009 yılında açılmıştır. Müzenin yapımına harcanan toplam miktar ise yaklaşık olarak...
Daha Fazla
Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları İzmir ilinin nadide ilçelerinden biri olan Çeşme, tatil yapmak adını gidilmesi görülmesi gereken eşsiz bir yerleşkedir. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile deniz kum ve güneş üçlüsünü buluşturan ilçede birçok plaj...
Daha Fazla
Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019) Ankara'dan başlayıp Kars'a kadar uzanan bir tren yolculuğudur. Ülkemizde her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen eşsiz manzaralara tanıklık ederek seyahat edilen bir turdur. Güzergah boyunca Kırıkkale,...
Daha Fazla
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz bölgemizde bulunan, doğal güzellikleri ve yeşilin her tonunu barındıran ve bunları irili ufaklı yedi göl ile taçlandıran milli...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Scroll to Top