Nerede Yenir

Fransa Nerede Yenir

Fransa’da, Fransız mutfağını denemek için üç yıldızlı Michelin restoranlarından Fransız birahanelerine ya da neredeyse her köşesinde, özellikle de büyük şehirlerde bulabileceğiniz bistrolara kadar birçok yer mevcuttur. Genel olarak, unutulmaz bir yemek için, en iyisi turistik yerlerin dışında yerel halkın tercih ettiği yerlerde yemek yemek olacaktır. Küçük şehirlerin ve hatta köylerin çoğu, bazen en güvenilir rehberlerde listelenen yerel restoranlara sahiptir. Aslında, birçok iyi restoran, büyük şehirlerden ziyade kırsal köylerdedir ve Fransızlar çoğu zaman özel günlerde yemek yemek için o köylere giderler. Ayrıca Lyons’taki “bouchons lyonnais”, Brittany’de (veya Paris’in Montparnasse bölgesinde) ” crêperies ” gibi belirli yerel restoranlar da vardır.

Meşhur Yemekleri

Her Fransız bölgesinin kendine özgü yemekleri vardır. Bu yemekler, bölgenin kaynaklarını (av, balık, tarım vb.), orada yetişen sebzelerine (lahana, şalgam, hindi vb.) göre değişiklik gösterir. Fransa’da kolayca bulabileceğiniz küçük bölgesel yemeklerin bir listesi aşağıda belirtilmiştir. Genel olarak her bölgenin kendine özgü ve yaygın bir yemeği vardır:

Cassoulet (güneybatıda): Fasulye, ördek, domuz eti ve sosis.

Choucroute veya lahana turşusu (Alsace’da): Soyulmuş fermente edilmiş lahana + domuz eti.

Fondü Savoyarde (orta Alpler’in): Eritilmiş / beyaz peynirli sıcak peynir.

Fondü Bourguignonne (Burgonya’da): Sığır eti parçaları (kaynatılmış yağda), genellikle çeşitli soslardan oluşan bir tabakta ile servis edilir.

Raclette (orta Alpler’in): Erimiş peynir ve patates / et.

Pot-au-feu (tüm Fransa’da bulunur): Sebzeli haşlanmış sığır eti.

Boeuf Bourguignon (Burgonya): Kırmızı şarap soslu yavaş pişirilmiş sığır eti.

Graten dauphinois (Rhone-Alpes): Ekşi krema ve peynirli fırında kavrulmuş patates dilimleri.

Aligot (Aveyron): Eritilmiş peynir, patates püresi ile karıştırılır ve servis edilir.

Bouillabaisse (balık + safran) (Marsilya ve Fransız Rivierası): Gerçek bir bouillabaisse, gerektirdiği taze balık miktarından dolayı gerçekten pahalı bir yemektir. Kişi başı en az 30 € ödemeye hazır olun. Kişi başına 15 € gibi bir şey için bouillabaisse hizmet verdiğini iddia eden restoranlar bulursanız, kalitesi çok düşük olacaktır.

Tartiflette (Savoie): Eritilmiş Reblochon peyniri, patates ve domuz veya domuz pastırması.

Confit de Canard (güney batı): Kendi yağında pişirilmiş ördektir. Yağda kızartılan bacak ve kanatlardan oluşur. Bu yağ aslında çok sağlıklı ve kırmızı şarabın sözde “Fransız Paradoksu” olarak adlandırılan kaynaklarından biri (zengin beslen, uzun yaşa).

Kaz ciğeri (güney batı): Bir ördek ya da kazın karaciğeridir. Genellikle oldukça pahalı olmasına rağmen, Noel sezonu boyunca süpermarkette daha düşük bir fiyatla (fazlalığı dolayısıyla) kaz ciğeri bulunabilir. Fransa’da en çok kaz ciğeri tüketildiği yılın zamanı Noeldir ve çoğu yerel halk şampanya ile tercih etmektedir.

Moules mariniere (tüm bölgede sahil boyunca bulunur, büyük bölgesel farklılıklara sahiptir): Şarabın veya elma şarabının (Brittany ve Normandiya) buharında pişirilmiş midyedir. Örneğin; kuzeyde basit arpacık soğan ve sarımsak, , güneyde domates ve biber vb. gibi malzemeler içinde bulunur Normalde ekmek ve parmak patates ile servis edilir.

 

Fransa’da Yemek yenilebilecek en iyi yerler

L’Assiette Champenoise

Üç Michelin yıldızına sahip olan, şefi dünyaca ünlü Arnaud Lallemen tarafından işletilen dünyanın sayılı restoranları arasındadır. En ünlü yemekleri, Breton scallops veya korunmuş sebzeli sütle beslenen kuzudur. Özel günlerde gidiyorsanız mutlaka deneyiniz.

Detaylı Bilgiler

Çalışma Saatleri: 12:00 -14:00, 19:30-22:00

Yemek fiyatları : €95-315

La Sassa

Muhteşem bir ortamda, Nonza’nın Cenevizli gözetleme kulesinin hemen altındaki kayalık bir mahzende bulunan tamamen açık hava restoranı, Arjantin tarzı açık bir ızgarada pişirilmiş et ve deniz ürünleri sunmaktadır. Hava karardıktan sonra rengarenk bir ortama, diğer gece DJ’ler ile haftada bir canlı müzikli bir ortama dönüşmektedir. Deniz manzarası ve gün batımı unutulmazdır.

Detaylı Bilgiler

Çalışma Saatleri : Mayıs-Eylül arası 12:00-15:00, 19:30-gece yarısına kadar

Fiyatlar : €20-40

La Maison des Cariatides

Açık kirişler, taş duvarlar ve zarif modern dekor ile yenilenmiş 17. yüzyıldan kalma bu konak, geniş bir Burgonya şarap seçenekleri ile tamamlanan birinci sınıf Fransız ve bölgesel mutfağın tadını çıkarmak için keyifli bir mekandır. Ayrıca arka tarafta oturma alanı da bulunmaktadır. İki ya da üç çeşit öğle yemeği menüsü çok lezzetlidir.

Detaylı Bilgiler

Çalışma Saatleri : Salı-Cumartesi 12:00-13:30, 19:30-21:00

Fiyatlar : 2-/3-çeşit öğle yemeği menüsü €25/29, akşam yemeği menüsü €58

Le Vieux Logis

İnsanlar farklı şehirlerden şef Vincent Arnould’un zarif ve güzel sunumlu Périgord’un yaratıcı mutfağı için farklı şehirlerden gelmektedir. Her yemeğin şaşırtıcı bir lezzeti vardır ve şarap listesi inanılmazdır. Ayrıca mükemmel Bistrot de la Place (öğle yemeği/akşam yemeği: 17 € / € 35’ten itibaren) sunulmaktadır.

Logis’de, mükemmel huzurlu bir dinlenme ortamı yaratan 25 güzel oda sunmaktadır.

Detaylı Bilgiler

Çalışma Saatleri : 12:00-13:30, 19:30-21:00 Çarşamba ve Perşembe kapalıdır.

Fiyatlar : öğle yemeği menüsü €53, 4-çeşit yemek menüsü €80’dan itibaren

Restaurant AT

Gastronomi’nin en büyük isimlerinden bazıları tarafından eğitilmiş (Pierre Gagnaire dahil), şef Atsushi Tanaka, nadir bulunan malzemeleri (kömürleşmiş bambu, alabalık şalgam lahanası, ardıç meyvesi tozu, yabani mor rezene, Nepal Timut biberi) içeren yemekleri sunmaktadır. Rezervasyon gereklidir.

Detaylı Bilgiler

Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cumartesi 12:15-14:00, 20:00-21:30

Fiyatlar: 6-çeşit öğle yemeği menüsü €55, 12-çeşit akşam yemeği menüsü (tadımlık küçük porsiyonlar) €95, kaliteli şarap €170

 

Son Yazılar

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında  İstanbul'un Topkapı semtinde bulunan ve İstanbul'un fethini anlatan ve bu fetih ile ilgili sergilerin bulunduğu bir müzedir. Müze 2009 yılında açılmıştır. Müzenin yapımına harcanan toplam miktar ise yaklaşık olarak...
Daha Fazla
Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları İzmir ilinin nadide ilçelerinden biri olan Çeşme, tatil yapmak adını gidilmesi görülmesi gereken eşsiz bir yerleşkedir. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile deniz kum ve güneş üçlüsünü buluşturan ilçede birçok plaj...
Daha Fazla
Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019) Ankara'dan başlayıp Kars'a kadar uzanan bir tren yolculuğudur. Ülkemizde her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen eşsiz manzaralara tanıklık ederek seyahat edilen bir turdur. Güzergah boyunca Kırıkkale,...
Daha Fazla
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz bölgemizde bulunan, doğal güzellikleri ve yeşilin her tonunu barındıran ve bunları irili ufaklı yedi göl ile taçlandıran milli...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Scroll to Top