Gaudi’nin Son Eseri Casa Mila

Mimar Antoni Gaudi 1852 senesinde İspanya’nın Reus şehrinde Dünya’ya gelmiştir. Ünlü mimar Katalan bir ailenin çocuğudur ve günümüze iz bırakan eserler bırakmıştır. 10 Haziran 1926 senesinde hayata gözlerini yuman Gaudi‘nin son eseri, Casa Milà olmaktadır. Casa Mila, en çok iz bırakan mimari yapıtlar arasında yer almaktadır. Uçuk bir eser kabul edilmesinin yanı sıra mimari bir deha olan Gaudi’nin en iyi eseri olduğunu kabul edenlerde mevcuttur. 9 katlı eser modern mimari stile göre tasarlanmıştır.

 Casa Mila Hakkında

Casa-Mila-Mimari
Casa-Mila-Mimari

 Casa Mila 1906 senesinde Pera Mila ailesinin isteği üzerine yapılmaya başlanmış bir eserdir. Eser Ünlü Mimar Antoni Gaudi tarafından yapılmıştır. Ayrıca Antoni Gaudi’nin son eseri olmaktadır. Eserin tamamlanışı 1910 senesinde olmuştur. Tasarım, işçilik ve kullanılan kaliteli malzemelerin bir arada kullanılarak en iyi çıkabilecek eserlerden birini çıkartmıştır. 1984 senesinde UNESCO tarafından kültürel miraslar arasına alınmış ve turistlik olarak kullanılmaya başlamıştır.

 Yapılışının üzerinden yüz yıldan fazla zaman geçmesine rağmen eski gösterişini hala korumaktadır. Barcelona şehrinde bulunan yapı, çeşitli yıllarda gördüğü zararlar yüzünden 1996 senesinde restore edilmiştir. Şehre giden kişiler yapı hakkında bilgi sahibi olmasa bile, binanın bulunduğu yerden geçerken muhakkak dikkatini çekecek görkemde olmaktadır. Bu özelliklerinden kaynaklı, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

 Casa Mila İçi

Casa-Mila-İçi
Casa-Mila-İçi

 Casa Mila iki dairesel avlunun birleşmesiyle yukarıdan sonsuzluk işaretinin oluşumunu sağlamaktadır. Heykel benzeri bacalar çatı bölümünde yer almaktadır. Binanın içerisine girildiğinde bazı bölümlerden geçişlerle avlulara çıkılmaktadır. Yapının iç ve dış görsellerinde dalgalı şekiller bulunmaktadır. Bu yapıların büyük bir yapı üzerinde yapılması, yapıldığı ilk yıllar ki imkanlara göre oldukça başarılı olmaktadır. Casa Mille iç ve dış yapısıyla Barselona şehrinde eşi benzeri bulunmamaktadır. İçini gezen kişilerin ortalama geziyi tamamlaması 2 saati bulmaktadır.

 Casa mila iç ve dış bölümlerinde kemerler yer almaktadır. Bu kemerler sütunlar üzerine toplamda 9 katlı eser yapılmıştır. Bina özellikleri arasında yapım aşamasındayken iki ayrı binanın birleştirilmesiyle inşa edilmiştir. Bu iki binanın yapı inşa edilirken oluşturulması günümüzde de ayrı zemin ve çatı yükseklikleriyle anlaşılmaktadır. Ayrıca bu iki binan iki ayrı girişi ve ayrı iki avluları bulunmaktadır. Binanın zemin katı ailenin yaşam alanı olacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca yer altı garajı, asansörleri, merdivenleri de yaşam alanlarına göre ayrı tasarlanmıştır. Yapının diğer bir özelliği de çatı kısmı çamaşırhane olarak kullanılmasıdır.

 Casa Mila Gauidi

Dış-Görünüş
Dış-Görünüş

 İspanya‘da La Pedrera olarak tanınan yapının dönemin en ihtişamlı yapıtları arasında anılmaktadır. Yapının La Pedrera isminin Türkçe karşılığı taş ocağı olmaktadır. Yapı 20. yüz yılın başında Pera Mila ailesinin siparişi üzerine yapılma başlamıştır. Doğal taşların yapı üzerinde buluşması estetik açıdan görenlerin ilgisini çekmektedir. Dışı kadar iç bölümlerinin de ilgi gördüğü eser heykelleri andıran bacalara sahip olmaktadır. Barselona şehrine giden kişilerin muhakkak ziyaret etmesi gereken yapı, rehberler tarafından düzenli olarak turistlere anlatılmaktadır.

 Casa Mila Bilet

Casa-Mila-Üst-Kısım
Casa-Mila-Üst-Kısım

 Casa Mila İspanya‘nın Barselona şehrinde yer alan Dünya’ca ünlü bir mimari esedir. Bu eseri ziyaret etmek isteyen kişiler, turistik amaçlı olduğu kadar, mimarlık öğrencileri tarafından da ziyaret edilmektedir. Barselona Akdeniz kıyısında olan bir şehir olduğu için şehre, deniz yoluyla da ulaşım sağlanmaktadır. Bu kapsamda ziyaretçiler tur şirketlerinden aldıkları biletle de şehri gidebilir, Casa Mila ziyaretinde bulunabilir.

 Casa Batlló

Kuş-Bakışı
Kuş-Bakışı

 Yapıtın diğer bir ismi Casa Batlló olmaktadır. 20. yüz yılın başında İspanya’da yapılmış en iyi yapıtlardan olmaktadır. Antoni Gaudi tarafından yapılan bina Pera Mila ailesi için yapıldığı için daha çok Casa Mila olarak anılmaktadır. Casa ismi ise İspanyolcada ev anlamına gelmektedir.

 

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

 
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top