Gökçeada Gezi Rehberi

Çanakkale iline bağlı olan Gökçeada kırsal bir ilçe olarak bilinir. Türkiye‘nin en büyük adası olarak bilindiği için birçok kişi tarafından tanınan bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda konum olarak kolay ulaşılabilecek bir yerde bulunur. Bu yüzden de Marmara Denizi’ne kıyısı olan birçok şehir sakinleri tarafından kolayca bu adaya gidilir.

 Gökçeada Gezilecek Yerler

Gökçeada-Gezilecek-Yerler
Gökçeada-Gezilecek-Yerler

 Tepeköy Çınaraltı: Özellikle sonbahar mevsiminde eşsiz bir manzara sunan Tepeköy Çınaraltı’nda hoşça vakit geçirebilirsiniz. Denize karşı manzarası bulunmakta ve misafirlerin manzaranın tadını çıkarması için oturma yerleri bulunmaktadır.

 Aydıncık Plajı: Bu plaj daha çok çeşitli su sporları ile ilgilenen kişilerin ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir.

 Yıldız Koyu: Masmavi denizi ve çok yüksek olmayan yamaçları ile ünlü olan Yıldız Koyu daha çok dalış yapmak isteyenler için uygun bir ortamdır.

 Sualtı Milli Parkı: Birbirinden farklı deniz canlılarının bulunduğu bu park, yerli ve yabancı birçok turisti kendisine çekmektedir.

 Tuz Gölü: Gökçeada’da yer alan Tuz Gölü eşsiz bir manzara sunmaktadır. Özellikle flamingoları ile ünlü olan bu göl oldukça ilgi çekici bir doğal manzaraya sahiptir.

 Marmaros Şelalesi ve Peynir Kayalıkları: Bu alan da daha çok, doğanın eşsiz manzaralarına şahit olmak isteyenler için uygundur. Özellikle fotoğrafçılık ile ilgilenenlere harika bir manzaralar sunmaktadır.

 Gökçeada Tarihi

 Çok eski çağlardan beri Asya ve Avrupa kıtaları arasında adeta bir köprü görevi gören Gökçeada, tarih boyunca birçok farklı devletin eline geçmiştir. Bu adaya ilk yerleşenlerin ise Pelagslar olduğu tahmin ediliyor. Onlardan sonra ise Perslerin egemenliği altına girdiği bilinmektedir.

 1453 yılında İstanbul’un Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmesiyle, Gökçeada Bizans’ın egemenliğinde kalkmıştır. Ancak ada sakinleri bu durumu ortadan kaldırmak için Fatih Sultan Mehmet ile görüşme gerçekleştirmiştir. Ancak adanın Türkiye topraklarına katılması ise 22 Eylül 1923 tarihinde gerçekleşiyor. Bu tarih her yıl Gökçeada’da kurtuluş günü olarak kutlanmaktadır.

 Gökçeada Köyleri

 Ada merkezi olarak kabul edilen Panaghia köyü eski bir Rum yerleşimidir. Ada merkezi, 3 farklı mahalleden oluşmaktadır. Bademli köyü yüksek bir bölge olmasından ötürü Gökçeada’nın balkonu olarak bilinmektedir. Kaleköy eski ismiyle Kastro olarak bilinir ve antik bir köydür. Adanın en yükseğe kurulmuş köyü olan Tepeköy de, eşsiz manzarası ile görenleri kendine hayran bırakır.

 Zeytinliköy kafeleri ile ünlüdür ve bu yüzden oldukça hareketli bir köydür. Bir Rum köyü olan Dereköy de değişik yapıdaki evleri ile dikkat çeker.

 Kaleköy Gökçeada

Gökçeada-Kaleköy
Gökçeada-Kaleköy

 Eski adıyla Kastro olarak bilinen Kaleköy eski bir Rum köyüdür. Bu yüzden de köy içerisinde birçok tarihi kalıntı yer almaktadır. Bu köye gidecek olan kişiler aslında tarihi bir yolculuğa çıkabilir. Aynı zamanda köy yüksek bir bölgeye kurulmuş olduğundan Gökçeada manzarası tepeden seyredilebiliyor. Bunun yanı sıra köyde köylülerin satmak olduğu organik ürünler de bulabilirsiniz.

 En tepede yer alan kale kalıntılarının yanı sıra burada bir de Hermes tapınağı bulunmaktadır. Çeşitli dinsel ayinlerin merkezi olan Kaleköy, adeta bir medeniyetler eşiği olarak kabul edilebilir. Birçok Rum ve Bizans kalıntısı bu köyde bulunur.

 Gökçeada Otelleri

Otel
Otel

 Masi Otel: Ada merkezine biraz uzak olmasının yanı sıra adanın çeşitli plajlarına yakınlığı da bir avantajdır. Bunun yanı sıra otelde ihtiyaç duyulan her türlü hizmet sunulmaktadır. Fiyatı ise 360 TL.

 Anemos Otel: Diğer otellerden ayrılan yönü taş evlerin antik bir görüntü oluşturmasıdır. Bahçesinde havuzu da bulunan bu otel lokasyon açısından da ziyaretçilere kolaylık sağlamaktadır. Fiyatı ise 525 TL.

 Kuzey Park Otel: Konumu adanın birçok yerine göre oldukça uygun olan bu otel de lüks odaları ile dikkat çekiyor. Fiyatı ise 215 TL.

 Gökçeada Pansiyon

 Meydani Pansiyon: Adından da anlaşılacağı üzere tam da adanın merkezinde yer alan bu pansiyon ulaşım kolaylığı sağlamasından ötürü oldukça avantajlıdır. Fiyatı ise 320 TL.

 Son Vapur Pansiyon: Ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilen bu pansiyon da sunduğu farklı hizmetler ile dikkat çekiyor. Fiyatı ise 285 TL.

 Yeni Bademli Pansiyon: Kahvaltısından ötürü oldukça beğeni toplayan ve konumu da oldukça iyi olan bu pansiyon birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Fiyatı ise 210 TL.

 

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top