Haftasonu Tatili Mutlaka Gitmeniz Gereken 10 şehir! (2019)

Hafta sonlarında insanlar genellikle bulundukları şehirlerin kaotik ortamlarından uzaklaşarak dinlenmek için günübirlik veya birkaç günlüğüne anı biriktirip, güzel vakit geçirecekleri yakın yerlere gitmek isterler. Haftasonu tatili için mutlaka gidilip, görülmesi gereken güzel zamanların geçirileceği on şehir.

 

 Şile

 İstanbul’dan haftasonu tatili geçirmek amacıyla giden tatilciler için ideal lokasyonların başında yer almaktadır. Karadeniz’e kıyısı olan oldukça şirin bir ilçe olan Şile ile İstanbul arasındaki mesafe yaklaşık olarak 60 km’dir. Mesafenin yakınlığı, Karadeniz’e kıyısı olması ve eşsiz doğa güzelliği nedeniyle cazibe noktası olmuştur. Şile’de tüm bu güzelliklerin yanı sıra görülmesi gereken Şile Kalesi, Şile Feneri ve Akçakese köyü gidilme sebepleri arasında yer almaktadır.

 Şile ile İstanbul arası yaklaşık 60 km mesafedir. Şile’ye otomobil ile 1.veya 2. köprüden tabelaları takip ederek kolaylıkla ulaşmak mümkündür. Bunun yanı sıra Üsküdar ve Harem’den kalkan Şile – Ağva Turizm otobüsleri ile de araçları bulunmayanlar için imkan sağlanmıştır.

 Kartepe

 İstanbul’a yakın turistik tesislerin başında gelmektedir. Hafta sonu tatilleri için ideal mekanların başında yer almaktadır. Özellikle uzun kayak pistleri nedeniyle kış turizmine hitap etse de Kartepe’de güzel vakit geçirebilmek için doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü, paintball ve dağ bisikleti aktiviteleri gerçekleştirilmektedir.

 Kartepe’ye gidenlerin mutlaka uğramak istedikleri yerler arasında Thaköly anıtı, Kuzu yaylası, Maşukiye ve Aygır deresi yer almaktadır.

 İstanbul ile arasında 106 km mesafe olan Kartepe’ye özel araçlar ile kolaylıkla ulaşılmaktadır. Özel aracı olmayanlar için İstanbul’dan her gün kalkan otobüsler bulunmaktadır.

 Ağva

Ağva
Ağva

 İstanbul’da yaşayanlar için en güzel hafta sonu tatil mekanları arasında yer almaktadır. İstanbul’a yaklaşık olarak 2 saat uzaklıkta bir mesafeye sahiptir. Özel araçlar ya da Üsküdar ve Harem’den kalkan otobüsler ile kolaylıkla Ağva’ya ulaşım sağlanmaktadır.

 Yeşilin muhteşem tonlarını ziyaretçilerine sunan Ağva doğal güzelliği nedeniyle haftasonu tatili için başlıca tercih nedenleri arasında yer almaktadır. Her mevsim ziyaretçilerini kucaklamakta Karadeniz’in güzelliklerini sunmaktadır. Ağva nehri, uzun plajı, yürüyüş parkurları, koyları, piknik alanları, şelaleleri ile eşsiz bir gezi rotası oluşturmak isteyen ziyaretçileri daima ağırlamaktadır.

 Ayvalık

Ayvalık
Ayvalık

 Marmara bölgesinde yer alan Balıkesir şehrinin Ege bölgesinde kıyısında yer alan şirin ve çok ünlü bir beldesidir. Mavi bayraklı plajları, yeşil ormanları, taş evleri ve tarihi yapısı nedeniyle İstanbul, İzmir ve çevre illerden pek çok tatilci için tercih nedeni olarak öne çıkmaktadır. İstanbul’dan yola çıkıldığında 5,5 saat içerisinde Ayvalık’a ulaşmak mümkün. Neredeyse antik çağdan bu yana yerleşim yeri olan ve dokusunu yitirmeyen Ayvalık hafta sonu tatilcileri için daima öncelik olarak yer almıştır.

 Maşukiye

 Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlı olan Maşukiye akıllara durgunluk veren doğası ve atmosferi ile popülerdir. Özellikle İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Bursa’ya yakın olması nedeniyle bu bölgelerden çok ziyaretçi gitmektedir. İstanbul ile arasında yaklaşık 120 km mesafe bulunan Maşukiye’ye yaklaşık bir buçuk saatte ulaşmak mümkün.

 Aynı zamanda Maşukiye’ye hafta sonları pek çok tur şirketi geziler düzenlemektedir.

 Sapanca

 Sakarya’ya bağlı bir belde olan Sapanca doğal güzelliği ve eşsiz gölü ile ziyaretçilerine her daim kucak açmaktadır. Havası, doğası, gölü, oksijeni geçmişten bugüne ziyaret çekmeyi başarmasını sağlamıştır. Özellikle haftasonu tatili açısından vazgeçilmez mekanların başında yer almaktadır. Doğada güzel ve organik bir kahvaltı yapıp ardından, yürüyüşlerini gerçekleştirmek isteyenlerin vazgeçilmezidir. İstanbul ile arası yaklaşık olarak 1,5 saat kadar sürmektedir.

 Bozcaada

Bozcaada
Bozcaada

 Ada sokakları, Ayazma plajı, Yel değirmeni, Bozcada kalesi, Ayazma manastırı, tarihi taş evleri, şarap mahsenleri, müzesi, rüzgar gülleri ve sanat galerisi ile saymakla bitmeyecek güzelliklere sahip ada gidip görülmesi gereken hafta sonu tatilleri arasında en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

 Otobüsle Geyikli otogarına kadar gidip oradan feribota binile bilinir ya da özel araçları ile feribota kadar gelinip oradan adaya feribot ile ulaşılmaktadır.

 Adanın denize girebilmek için pek çok güzel koyu bulunmaktadır.

 Kuşadası

Kuşadası
Kuşadası

 Egenin incisi, tarihi ve doğal güzellikleri ile daima insanları kendisine çekmeyi başarabilmiş eşsiz güzelliklere sahip Kuşadası, muhteşem denizi ile ziyaretçileri kucaklamaktadır.

 İzmir’e yaklaşık bir buçuk saat uzaklıkta, İstanbul’a ise 7,5 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Güzelçamlı’da ciğerlerini oksijenle doldurmak isteyenleri sevgi ile selamlamaktadır.

 Eskişehir

Eskişehir
Eskişehir

 Hafta sonu tatilini Anadolu’nun güzel bir kentinde geçirmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken şehirlerin başında yer almaktadır. Eskişehir son derece modern bir üniversite şehri olarak dikkat çekmektedir. Şehir içinde pek çok gezilip görülmesi gereken alanlar bulunmaktadır.

 Pontus nehri, Anadolu Üniversitesi, Tarihi Odun Pazarı evleri, Balmumu müzesi, Şelale park, Alaattin cami, Kurşunlu cami, Atlıhan El Sanatları çarşısı, Sazova Bilim Sanat Kültür Merkezi, Hayvanat bahçesi ve su altı dünyası bunlardan yalnızca bir kaçıdır.

 İstanbul’dan hızlı tren ile yaklaşık olarak 2,5 saatte Eskişehir’e ulaşım mümkündür. Özel araçlar ya da otobüs ile de ulaşım son derece kolaydır.

 Gidip mutlaka görülmesi gereken Anadolu şehirleri arasında yer almaktadır.

 Kapadokya

Kapadokya
Kapadokya

 Dünyanın en büyülü ve eşsiz şehirleri arasında yer alan Kapadokya pek çok nedenden dolayı kendisine turist çekmeyi başarmaktadır.

 Göreme Açık hava müzesi, yer altı şehirleri, Güvercinlik vadisi, Güllü dere vadisi, Aşk vadisi, Zemi vadisi, Uç hisar kalesi, Tığraz kalesi daha pek çok vadisi ile ziyaretçilerini beklemektedir. Özellikle yurt dışında pek çok turisti güzellikleri ve gizemi ile kendisine hayran bırakan şehirlerin başında yer almaktadır.

 Şarap mahsenleri, Balon turizmi saymakla bitmeyecek pek çok güzelliği bir şehir bin dilde insanlara sunmaktadır.

 Ulaşım konusu ise özel araçlarla, uçakla, otobüsle ve tur şirketleri aracılığı ile gerçekleşmektedir.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top