En Güzel İtalya Yemekleri

İtalyan mutfağının şöhreti tüm dünyayı sarmıştır. Bilinenin aksine makarna ve pizza dışında pek çok lezzeti bulunan bu Avrupa ülkesinde aç kalmak mümkün değildir. İtalya yemekleri Türkiye gibi bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Deniz mahsulleri, yüzlerce makarna çeşidi, daha önce yemediğiniz pizzalar, Garfield’ın favori yiyeceği lazanya, dondurma, ülkemizde de sıklıkla tercih edilen Tiramisu bu ülkenin çeşitli bölgelerine has yiyeceklerdir.

 

 İtalyan Mutfağı

İtalya-Yemekleri-Tagliatelle
İtalya-Yemekleri-Tagliatelle

 İtalyan mutfağı doymaya değil lezzete önem vermektedir. Ülkede yemek yemek bir doyma aracı değil de sosyalleşme aracı olarak kullanıldığından porsiyonlar küçük, lezzetler ve yemekten alınan keyif ön plandadır. Hemen her yemeğin yanına uygun bir şarabı olan bu mutfak, tıpkı Türkiye‘nin Akdeniz bölgesinde olduğu gibi zeytinyağını yemeklerde kullanmasıyla ünlüdür. Ayrıca İtalyan sosları da hem salatalarda hem de yemeklerde ezber bozanlardandır.

 

 İtalya Yemekleri İsimleri

İtalya-Yemekleri-Osso-Buco
İtalya-Yemekleri-Osso-Buco

 Minestrone, turistlerin tatması gereken bir yemek. tamamen sebzeden oluşan bu lezzete zeytinyağlı bir de sos ilave edilmektedir. Osso Buco İtalya‘ya özgü bir başka yemektir. Dananın inciğinden yapılır. Domates sosuyla servis edilen bu yemeğin yağımı oldukça zahmetlidir. Fırında yapılır ve ince bir ayarı vardır. Biraz da kolay yiyeceklere bakalım: Bruschetti. Domates, fesleğen ve tercihe göre jambon ya da salamla yapılır. Ama içine ek malzeme de katabilirsiniz.

 

 İtalya’da Nerede Ne Yenir?

İtalya-Yemekleri-Pizza
İtalya-Yemekleri-Pizza

 İtalyan sokaklarında beslenmek isterseniz pizza, spagetti ve espresso dışında dişe dokunur bir şey bulamazsınız. Ancak restoranların (tadı biraz tuzlu da olsa) menüleri oldukça geniştir. Yemek menülerinin yanında bir de şarap ve peynir menüleri gelir ki bunların da yelpazesi geniş ölçüdedir. Garsonlar size hangi yemeğin yanında hangi şarabı içmeniz gerektiği konusunda yardımcı olacaklardır. İtalya’nın kuzeyinde balık, pirinç gibi besinleri tüketmeniz kârınıza olacaktır.

 

 Napoli

Napoli
Napoli

 İtalya‘da pizzanın en orjinalini yemek istiyorsanız pizzanın ilk keşfedildiği yer olan Napoli‘ye gitmelisiniz. Duymadığınız pizza isimleriyle karşılaşabilirsiniz. Di Matteo restoranında çok sıra bekleseniz de bu pizzalardan birini yiyebilirsiniz.

 

 Bologna

Bologna
Bologna

 Bologna kentinde soslu yemekleri seven turistler için harika restoranlar mevcut. Özellikle Tagliatelle al ragu restoranında Capella yemeden ülkeden ayrılmamanız tavsiye edilir.

 

 Verona

Verona
Verona

 Sınırınız ve kültürel bağlılığınız yoksa ve hiç tatmadığınız bir lezzetin peşindeyseniz yolunuz Verona’ya düşebilir. Burası at etiyle meşhur bir şehir. Özellikle Traitoria Al Pero D’Oro restoranında çeşit çeşit at etiyle yapılmış yemekler servis edilmektedir.

 

 İtalya Yeme İçme Fiyatları

 İtalya’nın hemen her yerinde hayatın pahalı olduğunu söylemek abes kaçmaz. Zira Türk lirasıyla ülkeye giderseniz Euro ile alışveriş yapılan bu ülkede çok para harcamış olacağınızı unutmayın. Örneğin bir tiramisu tatlısı 6 euro. Yani Türk lirasıyla bir tatlıya 36 TL para ödeyeceksiniz. Lüks bir restoranda tek bir biftek 45 euro’ya satılmaktadır. Öğrencilerin yaşadığı bölgelerde ise fiyatlar biraz daha ucuz. 10 euro’ya 3 tane panini hamburger yiyebilirsiniz.

 

Gezi rehberi ve blog yazılarımız hergün yayınlanmaktadır. Yazılarımızı okuduğunuz için Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top