Nerede Yenir

İtalya Nerede Yenir

Dünyanın en saygın mutfaklarından biri olan İtalyan yemekleri, ülkenin bölgesel mutfak önbelleği için kullanışlı bir şemsiye terimdir. Birlikte İtalya’nın olağanüstü coğrafi ve kültürel çeşitliliğini yansıtıyorlar. Herkes arasında ortak olan konu, yemekle yerel halkın kimlik duygusu arasında silinmez bir bağıdır. Ürünün kalitesinden geleneğe saygı duymaya, burada yemek tamamen tutku, gurur ve godere la vita (hayattan zevk) ile ilgilidir.

Temel Bilgiler

İtalya’da yemek yeme konusunda sıkıntı yoktur ve öğünlerinizde bir masa ayırtmak genelde iyidir. Üst düzey restoranların önceden bir ay ya da daha fazla rezervasyon yaptırması gerekebilirken, turizm bölgelerinde popüler restoranların yoğun sezonda en az birkaç gün önceden rezervasyon yaptırması gerekir.

  • Trattoria: Resmi olmayan, aile tarafından işletilen, geleneksel yöresel yemekleri hazırlayan restoran.
  • Ristorante: Resmi yemekler için restoran, genellikle kapsamlı şarap listeleri ve daha sofistike yerel veya ulusal yemekler.
  • Osteria: Geleneksel yemek pişirme odaklı bir trattoria’ya benzer.
  • Enoteca: Şarap barlarıdır ve başarılı yemekleri vardır.

En Popüler Yiyecek ve Şarap Bölgeleri

  • Emilia-Romagna
  • Toskana
  • Piedmont
  • Sicilya
  • Campania

Meşhur Yemekleri

Hemen hemen her şehir ve bölgenin kendine has özellikleri vardır, bunlardan bazıları:

Risotto: Sote edilmiş bir tavada pişirilmiş Arborio pirincidir. Çok doyurucu bir yemektir. Et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, sebzeler ve peynirler eklenebilir.

Arancino: Domates soslu, yumurtalı ve peynirli, derin yağda kızartılmış pilav topudur. Güney İtalyan spesiyalitesidir ve oldukça yaygındır.

Polenta: Pişirilmiş sarı mısır unudur (sarı irmik). Normalde kurulup şekillendirilip kızartılır.

Gelato: İtalyanca’da dondurma anlamına gelmektedir. Meyve olmayan aromalar genellikle sadece sütle yapılır. Su ile ve süt içermeyen gelato da sorbeto olarak bilinir.

Tiramisù: Üstte kakao tozu olan kahve, mascarpone ve ladyfingers (bazen rom) ile yapılan İtalyan pastası. Adı “pick-me-up” (beni yukarıya çıkar veya beni mutlu et) anlamına gelir.

Pizza: Hızlı ve rahat bir yemektir. Çoğu şehirde grama göre satan pizza dükkanları vardır. Sipariş verirken kaç dilim istediğinizi ve hangi çeşidi istediğinizi mutlaka söyleyin.

İtalya’da, ünlü Parmigiano Reggiano ve 400’den fazla sosis çeşidi dahil yaklaşık 800 çeşit peynir bulabilirsiniz.

 

İtalya’da Yemek yenilebilecek en iyi yerler

Osteria Francescana

Reimagined İtalyan yemekleri tatma menüleri için 270 € ödemeye hazır olun. Bu efsanevi 12 masalı restoranda, aylar öncesinden rezervasyon yaptırın (ya da bekleme listesi mucizesi için dua edin). Sahibi Massimo Bottura, üçüncü Michelin yıldızına (2011’de kazandı) girdi ve restoran, 2016 ve 2018’de ‘Dünyanın En İyi 50 En İyi Restoranı’ listesinde birinci oldu.

Detaylı Bilgiler

Via Stella 22

Çalışma Saatleri: 12:30-20:00

Fiyatlar: Tadım menüsü €250-270, şarap ile birlikte €390-450

Essenziale

19. yüzyıldan kalma bir depoda, modern Toskana mutfağı için çatı katı tarzındaki bu restoran dünyaca ünlüdür. Klasik Toskana yemeklerinden ilham alan yaratıcı, tamamen modern mutfağının çeşitliliğini denemek için kendi lezzet menülerinden birini sipariş edebilirsiniz.

Detaylı Bilgiler

Piazza di Cestello 3r

Çalışma Saatleri: Hours7-10pm Tue-Sat

Fiyatlar: 6/8 çeşit tadımlık menü €65/80

Concettina Ai Tre Santi

Geleneksel mükemmel lezzetler sunan bir restorandır. Geleneksel Napoliten pizza bir yana, yaratıcı mevsimsel seçenekler sizi oldukça tatmin edecektir.

Detaylı Bilgiler

Via Arena della Sanità 7

Çalışma Saatleri: 12:00-gece yarısına kadar

Fiyatlar: Pizza €5 itibaren

Il Leccio

Muhteşem geleneksel İtalyan mutfağının lezzetlerini bulabileceğiniz, çok kaliteli bir restorantdır.

Detaylı Bilgiler

Via Costa Castellare 1/3, Sant’Angelo in Colle

Çalışma Saatleri: 12:00-22:00

Fiyatlar: Ana yemek €30

Seta

Michelin yıldızlı mükemmel bir restorandır. Akşam yemeğinde deniz mavisi kadife sandalyelerinde, Antonio Guida’nın zabaglione (yumurta ve Marsala krema) ve beyaz miso gibi mavi ıstakoz gibi esinlenmiş yemekler kelimenin tam anlamıyla mükemmeldir ve belki de, hayatınızda yediğiniz en iyi yemeye hazır olun.

Detaylı Bilgiler

Via Andegari 9

Çalışma Saatleri: 12:00-22:30

Fiyatlar: yemekler €110

La Torre degli Aquila

Neredeyse Dimo ve Maria’nın ortaçağ kulesinde yemek yemek Pavia’ya gitmeye değer. Geleneğe dayanan (tarım orakları ve antika kaplar duvarları süslüyor), pişirme çeşitleri oldukça yaratıcıdır. Ev yapımı fıstıklı ekmeği, iri siyah fasulye, karidesli patates gnocchi ve kuru erikli dilimlenmiş sığır filetosu ünlüdür.

Detaylı Bilgiler

Corso Strada Nuova 20

Çalışma Saatleri: 12:00-23:00

Fiyatlar: yemekler €30-40

 

Son Yazılar

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında  İstanbul'un Topkapı semtinde bulunan ve İstanbul'un fethini anlatan ve bu fetih ile ilgili sergilerin bulunduğu bir müzedir. Müze 2009 yılında açılmıştır. Müzenin yapımına harcanan toplam miktar ise yaklaşık olarak...
Daha Fazla
Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları İzmir ilinin nadide ilçelerinden biri olan Çeşme, tatil yapmak adını gidilmesi görülmesi gereken eşsiz bir yerleşkedir. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile deniz kum ve güneş üçlüsünü buluşturan ilçede birçok plaj...
Daha Fazla
Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019) Ankara'dan başlayıp Kars'a kadar uzanan bir tren yolculuğudur. Ülkemizde her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen eşsiz manzaralara tanıklık ederek seyahat edilen bir turdur. Güzergah boyunca Kırıkkale,...
Daha Fazla
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz bölgemizde bulunan, doğal güzellikleri ve yeşilin her tonunu barındıran ve bunları irili ufaklı yedi göl ile taçlandıran milli...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Scroll to Top