Sağlık ve Güvenlik

İtalya Sağlık ve Güvenlik

Gitmeden Önce

Tavsiye Edilen Aşılar

Zorunlu aşı yoktur, ancak Sahra çölünün altında bulunan Afrika ülkelerinden gelmişseniz sarıhumma (yellow fewer) sertifikasına ihtiyacınız olacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü, varış yerlerinden bağımsız olarak, tüm gezginlerin difteri, tetanoz, kızamık, kabakulak, kızamıkçık, çocuk felci ve hepatit B aşılarını olması önermektedir.

Sağlık Sigortası

Kapsamlı bir sağlık sigortası poliçesi önerilmektedir ve aynı zamanda vize başvurusu sırasında göstermeniz gereken şartlardan biridir. Aldığınız her hangi bir sigortanın, ülkenize acil geri dönüş yapılmasını içerdiğinden emin olun.

Cezayir’de iken

Sağlık Hizmetleri

Tüm kasabalarda çok sayıda iyi kalitede eczane ve şehirlerde oldukça iyi hastane ve klinikler bulunur. Özel kliniklerdeki tesisler genellikle devlet hastanelerinden daha iyidir. Kırsal ve güney bölgelerde tıbbi tesisler çok fazla gelişmemiştir. Hastanede kalmanız durumunda, önceden ödeme yapmanız veya sigorta şirketinizin tıbbi tedavi masraflarınızı karşılaması için düzenleme yapmanız beklenir.

Musluk suyu

Musluk suyunu içmekten kaçının. Şişelenmiş su yaygın olarak bulunmaktadır.

Çevresel tehlikeler

Cezayir, mayıs ve ekim ayları arasında çok sıcaktır, bu yüzden güney çöl bölgeleri çok tehlikelidir. Sıcak bitkinliği ve sıcak çarpması en fazla görülen risklerdir. Bol miktarda su içerek kendinizi vücudunuzu korumalısınız, geniş kenarlı bir şapka taktığınızdan ve güneşe çok fazla maruz kalmamaya dikkat edin. Sahara’da yaz aylarında öğlen ve 16:00 arasında kapalı alanda kalın.

Sahra bölgelerinde çok sayıda akrep ve yılan vardır. Çoğu zehirli değildir, ancak zehirli olanlarını ayırt etmek zor olduğundan mesafenizi koruyun, ayakkabı ve uyku tulumlarını istenmeyen misafirler için kontrol etmek ve kayaları toplamaktan kaçınmaktır (akreplerin sıkça kayalar altında saklanmaktadır).

Tuvaletler

Cezayir’de umumi tuvaletler çok yaygın değildir. Bazı tuvaletler alaturka bazıları ise klozet şeklinde olabilmektedir. Eğer ücra yerlere seyahat ediyorsanız, yanınızda tuvalet kâğıdı bulundurmanız gerekir.

Tehlikeler

Cezayir son yıllarda güvenlik konusunda son derece gelişmiştir ve ülkenin çoğu için önemli güvenlik sorunları yoktur. Bununla birlikte, yabancı ziyaretçilerin olmaması, kalabalığın içinde öne çıkacağınız ve bu nedenle dikkatli olmanız anlamına gelir.

  • Kaçırma tehdidinin çok fazla olduğu Cezayir’in doğusundaki Kabylie bölgesine seyahat ederken yerel danışmanlara mutlaka danışın. Neredeyse tüm ülkeler vatandaşlarını bu bölgeye seyahat etmemeleri konusunda uyarmaktadır.
  • Hava karardıktan sonra kırsal kesimde herhangi bir yere gitmekten kaçının.
  • Sahra bölgelerini, resmi olarak onaylanmış bir rehber olmadan ziyaret etmek yasa dışıdır. Çoğu zaman size silahlı polis eskortu da verilecektir.
  • Militan İslami gruplar Sahra’nın bazı bölgelerinde kaçakçı olarak faal durumdalar ve bazı bölgelerde haydutluk olayları devam etmektedir. Çoğu yabancı hükümet, vatandaşlarına Mali, Moritanya ve Nijer ile sınırlarının 400km’si dahil olmak üzere, güneydeki büyük bölgelere seyahat etmekten kaçınmaları konusunda tavsiyede bulunuyor.
  • Tamanrasset ve Djanet çevresindeki birçok pist güvenlik nedenlerinden dolayı kapalıdır.
  • Pasaportunuzu / kimlik kartınızı her zaman yanınızda taşıyın.

Uyarı

Cezayir genel olarak güvenli bir ülke olsa da, gideceğiniz tarihlerde tekrar bu durumu kontrol edin. Sahra’yı gezecek tüm turistler, yasalara göre resmi bir rehber tarafından gezdirilmeli ve varışta onaylı gezi davetiyelerinin kopyasını göstermelidir. Bu aynı zamanda Timimoun ve Taghit gibi batı kasabalarında da olabilir. Şu anda, Tunus sınırı dışındaki tüm sınırlar ya kapalıdır ya da tehlikeli olarak kabul edilmektedir.

Yasal Konular

Kontrol altındaki maddelerin bulundurulması, kullanılması ve kaçakçılığı Cezayir’de velayet cezaları taşıyan ciddi suçlardır.

Askeri veya hassas alanların fotoğraflanması tutuklama ve gözaltına alınmasına neden olabilir. Kentsel alanlarda çok fazla polis vardır ve bu sokak fotoğrafçılığını zor hale getirebilir.

Cezayir’de, özellikle büyük şehirlerin kenarlarında çok sayıda polis bloğu bulunmaktadır. Araba sürerken tüm kâğıtlarınızın sıralı olduğundan emin olun ve pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun.

Acil Durum Telefon Numaraları

Polis: 17 ya da 1548

Ambulans ve İtfaiye: 14

Jandarma (Şehir dışı için): 1055

Çocuk Destek Hattı: 3033 

Son Yazılar

Foça Gezi Rehberi

Foça Gezi Rehberi

Foça Gezi Rehberi Nerededir? İzmir iline bağlı Ege Denizi kıyısında bulunan bir ilçe merkezidir. İlçe genel olarak Yeni ve Eski olarak adlandırılan iki merkez ve etrafında kurulu kasaba,...
Daha Fazla
İğneada Gezi Rehberi

İğneada Gezi Rehberi

İğneada Gezi Rehberi Hakkında Kırklareli ilinin bir beldesi olan İğneada, denizden mavisini, dağlarından yeşil rengini almayı ihmal etmemiştir. Gezmeye doyamayacağınız bir manzara bulunmaktadır. Gidenlerin tekrar tekrar görmek...
Daha Fazla
Anadolu Medeniyetler Müzesi

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Yunan Adaları Vizesiz Tur Hizmeti Anadolu Medeniyetler Müzesi Ankara'da bulunur. Ankara'nın göbeği denilen Ulus'ta bulunan Müze, Ankara Kalesinde yer alır. Ankara Kalesine her ilçeden ulaşım mevcuttur. Ulus'a giden her vasıta ile Ankara Kalesinde...
Daha Fazla
Portekiz’in Tarihi: Belem Kulesi (Lizbon)

Portekiz’in Tarihi: Belem Kulesi (Lizbon)

Portekiz'in Tarihi: Belem Kulesi (Lizbon) Belem Kulesi, Dom Manuel döneminde Targus nehrini korumak amacıyla inşa edilmiştir. Önceleri nehrin ortasında olan kule, bölgede yaşanan deprem sonrası kıyı tarafına kaymıştır. Bir dönem hapishane olarak da...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins

Error: Access Token for mytrawell is not valid or has expired. Feed will not update.

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Scroll to Top