Hakkında Detaylı Bilgiler

Jamaika Hakkında Detaylı Bilgiler

Priz Tipi

220V, Avrupa tarzı iki pinli fiş

İnternet erişimi

Wi-fi Cezayir’in kuzeyinde yaygındır ve neredeyse tüm otellerde bulunur. İnternet kafe fiyatları makuldür (saatte en fazla DA150). Hangi yoldan çevrimiçi olursanız olun, çok büyük internet hızları beklemeyin.

Medya

  • Guide Nomad (www.facebook.com/guide.nomad) Cezayir ve çevresindeki restoranlar, kafeler, mağazalar ve etkinliklerin kapsamlı yıllık yayını.
  • El Khabar (www.elkhabar.com) Arapça gazete.
  • El Watan (www.elwatan.com) Arapça gazete.
  • Liberté (www.liberte-algerie.com) Fransızca gazete.
  • Quotidien d’Oran (www.lequotidien-oran.com) Fransızca gazete.
  • Cezayir Radyosu Devlet tarafından işletilen Radyo-Televizyon Arapça, Berber ve Fransız dillerinde hizmet vermektedir.
  • Enterprise Nationale de Television (ENTV) bir devlet TV kanalıdır. Tamazight’ta olmak üzere dört kanalda yayın yapmaktadır. Çoğu otel uluslararası uydu televizyonuna sahiptir.

Açılış saatleri

Çoğu İslam ülkesinde olduğu gibi, Cezayir’de de cuma günü bir tatil günüdür. Bazı işletmeler ve birçok dükkan Cumartesi günü yarım gün açıktır. Güneyde, Cezayir’in daha sıcak bölgelerinde uzun bir öğlen arası verilir ve sonra dükkanlar açılır (Siesta).

Bankalar: 08:30 – 16:30, Pazar – Perşembe

Devlet daireleri: 08:00-16:00 Perşembe – Perşembe

Restoranlar: 12:00 –14:00 ve 17:00-22:00

Mağazalar: 08:30 – 16:30, Cumartesi – Perşembe

Posta

Cezayir’deki posta sistemi çok yavaştır. Chronopost, DHL ve Fedex gibi uluslararası teslimat hizmetleri daha güvenilirdir.

Sigara

Cezayir’de (özellikle erkeklerde), sigara içme oranı oldukça yüksektir. Sigara alanları olsa da çoğu Cezayirliler buna aldırış etmez, restoranlar ve havaalanlarında bile sigara içerler.

Vergiler ve İadeler

Vergiler hemen hemen tüm işlemlere dahildir, ancak bazı üst düzey oteller belirtilen oda fiyatlarına % 6 ek vergi ekleyebilirler. Rezervasyon yapmadan önce bunu araştırın.

Telefon

Uluslararası telefon görüşmeleri, çoğu ilçede bulunan kamu taxiofislerinin herhangi birinden yapılabilir.

Mobil Telefon

Cep telefonu servisi iyidir. Büyük şehirlerin 4G’si vardır ancak güneyde kapsama alanına bile dahil olmayan, çok geniş alanlar vardır.

Yerel operatörlerden SIM kartlarınızı temin edebilirsiniz (Nedjma, Djezzy ve Mobilis – ucuz ve kullanıma hazırdır). SIM kartı satın almak için pasaportunuzun fotokopinize ihtiyacınız vardır.

Turizm Danışma

Turizm büroları daha büyük şehirlerde ve turist odaklı yer ve bölgelerde bulunabilir. Oldukça faydalıdır, ancak gerçek bilgilerde biraz eksik olabilir. Devlet tarafından işletilen seyahat acentesi ONT’nin Cezayir ofisi geziler düzenlemektedir.

Ölçü Birimi

Metrik sistem kullanılır.

Son Yazılar

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında  İstanbul'un Topkapı semtinde bulunan ve İstanbul'un fethini anlatan ve bu fetih ile ilgili sergilerin bulunduğu bir müzedir. Müze 2009 yılında açılmıştır. Müzenin yapımına harcanan toplam miktar ise yaklaşık olarak...
Daha Fazla
Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları İzmir ilinin nadide ilçelerinden biri olan Çeşme, tatil yapmak adını gidilmesi görülmesi gereken eşsiz bir yerleşkedir. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile deniz kum ve güneş üçlüsünü buluşturan ilçede birçok plaj...
Daha Fazla
Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019) Ankara'dan başlayıp Kars'a kadar uzanan bir tren yolculuğudur. Ülkemizde her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen eşsiz manzaralara tanıklık ederek seyahat edilen bir turdur. Güzergah boyunca Kırıkkale,...
Daha Fazla
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz bölgemizde bulunan, doğal güzellikleri ve yeşilin her tonunu barındıran ve bunları irili ufaklı yedi göl ile taçlandıran milli...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Scroll to Top