Nerede Yenir

Jamaika Nerede Yenir

Jamaika’yı öğrenmenin en iyi yollarından biri yemeğinden gelmektedir. Kahvaltıda Ackee ve Saltfish, öğle yemeğinde köri ile sunulan keçi eti ve I-tal vejeteryan yemeği, her şey dahil tatil beldesinde bir aydan fazla Jamaika hakkında size daha fazla şey öğretecektir.

Uluslararası Etkiler

Taínos callaloo, mısır, tatlı patates ve tropik meyveler getirmiştir; İspanyol etkileri görülmektedir. Afrika’ya tatlı patates, pilav, güveç ve tütsülenmiş et Hindistan körileri oldukça meşhurdur. İngiliz ve Çin mutfağından birçok seçenek bulunmaktadır.

Temel Bilgiler

Jamaika’da çok çeşitli yemek seçenekleri bulunmaktadır. Nadir istisnalar dışında, öğün gününüzde rezervasyon yaptırmak genellikle iyidir.

  • Restoranlar: Birçok orta ve üst restoranın sık sık satış vergisi ve hizmetlerini faturalara ayrı ayrı eklediğini ve menü fiyatlarının % 25’e kadar yükselebileceğini unutmayın.
  • Kafeler: Jamaika’da çok fazla kafe kültürü yoktur, ancak ucuz barlar bile atıştırmalık yemekler sunmaktadır.
  • Oteller: Birçok otel ve tatil yerinin mükemmel restoranları vardır.

Meşhur Yemekleri

Ackee & saltfish: Jamaika geleneksel kahvaltısıdır. Ackee meyvesi, pişirildiği zaman çırpılmış yumurtalarla servis edilir, tuzlu lapa balık, ackee’ye hafif bir tuz tadı katmaktadır. Genellikle johnny kekleri ve callaloo (ıspanak benzeri bir sebze) ile servis edilir.

Ekmekler: Nişasta bulunan, manyok gözleme, tatlı kızarmış mısır ekmeği, kekler. Teknik olarak ekmek çeşitleri olmasa da, pirinç ve bezelye (pirinç ve fasulye) de yanında servis edilebilir.

Kahverengi yahni: Çoğu zaman sostan yahniden daha fazladır. Kahverengi yahni yemeklerİ lezzetli ve tatlı bir kombinasyondur. Baharatlı yiyecekleri sevmeyenler için iyi bir seçimdir.

Köri: Jamaika’da her çeşit köri popülerdir, ancak körili keçi en popüleridir.

Escoveitch: İspanyol Yahudileri tarafından ithal edilen escoveitch, en çok balıklarda kullanılan sirkeden, soğandan, havuçtan ve Scotch bonnet biberden yapılan bir turşudur.

Öküz kuyruğu: Tereyağı çekirdeği ile kızartılmış ve pilav ile servis edilen haşlanmış öküz kuyruğu ulusal bir yemektir.

Köfte: Lezzetli etli turtalar; dolgular baharatlı dana eti, sebzeler, balık ve karides içerebilir.

Balık çayı: Bu içecek yerel tedavi yöntemleri için kullanılır.

 

Jamaika’da Yemek yenilebilecek en iyi yerler

 

Son Yazılar

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında  İstanbul'un Topkapı semtinde bulunan ve İstanbul'un fethini anlatan ve bu fetih ile ilgili sergilerin bulunduğu bir müzedir. Müze 2009 yılında açılmıştır. Müzenin yapımına harcanan toplam miktar ise yaklaşık olarak...
Daha Fazla
Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları İzmir ilinin nadide ilçelerinden biri olan Çeşme, tatil yapmak adını gidilmesi görülmesi gereken eşsiz bir yerleşkedir. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile deniz kum ve güneş üçlüsünü buluşturan ilçede birçok plaj...
Daha Fazla
Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019) Ankara'dan başlayıp Kars'a kadar uzanan bir tren yolculuğudur. Ülkemizde her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen eşsiz manzaralara tanıklık ederek seyahat edilen bir turdur. Güzergah boyunca Kırıkkale,...
Daha Fazla
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz bölgemizde bulunan, doğal güzellikleri ve yeşilin her tonunu barındıran ve bunları irili ufaklı yedi göl ile taçlandıran milli...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Scroll to Top