Jet Lag Hakkında Tüm Merak Edilenler

On iki, on üç saatten fazla uçakta kalan kişilerin yaşadığı problemlerden biri jet lag olmaktadır. Jetlag rahatsızlığına yakalanan kişiler 1-2 gün bu sorunu yaşamaktadır. Jet lag rahatsızlığına yakalanmamak için çak seyahatinden önce bir takım önlemler almak gerekmektedir. Bu önlemler alınmadığında vücut sağlığında aksaklıklar kişiyi oldukça yüksek oranda rahatsız edebilir. Bu rahatsızlık genellikle uzun yolculuk yapılarak gidilen tatillerde karşılaşılmaktadır.

 Jet Lag Nedir?

 Jet lag, insanın oturmuş biyolojik saatinin seyahat sonrası gitti ülkenin gün ışığı saatiyle uyuşmaması durumu olmaktadır. Yolculuk farklı zaman dilimleri arasında yapıldığı için, vücut bu duruma alışma konusunda zorluk çeker. Bu zorluğun insanda bıraktığı etkiler hastalık olarak kabul edilmektedir. Alışkın olmayan kişilerde büyük sorunlara sebep olmaktadır. Ayrıca sık sık yolculuk yapan kişiler bu rahatsızlığa sürekli yakalanıyorsa doktora görünüp önlem almalıdır.

 Jet Lag Etkisi Nedir?

 Bu durumu yaşayan kişiler özellikle tatil amaçlı seyahat etmişlerse, tatillerinin bir kısmı ağrılarla geçerek sorunlu hale gelir. Bu sorun biyolojik saatin tekrardan düzene girmesine kadar sürmektedir. Kişide bıraktığı etkileri arasında basit geçirenler için; Uykusuzluk, baş ağrısı ve yorgunluk gibi basit rahatsızlıklar olmaktadır. Daha ağır geçiren kişilerde ise; Bağırsak rahatsızlıkları, ishal ve kabızlık sorunları yaşanmaktadır. Ayrıca mide bulantısı ve kusma rahatsızlıklarının da yaşanmasına sebep olmaktadır.

 Jet Lag Belirtileri Nelerdir?

Jet-Lag-Dünya
Jet-Lag-Dünya

 Jet lag yaşayan kadın ve erkeklerden birbirinden farklı belirtiler yaşandığı gözlemlenmektedir. Genel olarak hem kadınlarda hem de erkeklerde; uyku düzeninde bozukluklar, gündüzleri bedenin kendini çok yorgun hissetmesi, mide bulantısı ve bağırsak ağrıları yaşanmaktadır. Ayrıca kas ve eklem ağrıları da bu rahatsızlığın belirtileri arasında yer almaktadır. Kadınlarda ekstradan adet ağrılarına benzer rahatsızlıklar yaşandığı görülmektedir.

 Ne Kadar Sürer?

 Jet lag rahatsızlığına yakalanan kişi ortalama bu hastalıktan 4 güne yakın çekmektedir. Birinci gün belirtileri çıkmaya başlayan hastalık, ikinci ve üçüncü günlerde şiddetli ağrılar yaşanmasına sebep olmaktadır. Son gün ise ağrılar azalmaya başlayarak ortadan kalkmaktadır. İleri yaşlarda kişiler buna yakalandığında doktora görülmelidir. Başka hastalıkların tetiklenmesine sebep olup sağlıksal sıkıntıların büyük ölçekte yaşanmasına sebep olabilir.

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top