Kaz Dağları Hakkında Tüm Merak Edilenler

Kaz Dağları, Balıkesir’in batısındaki ilçeleri olan Edremit ve Havran’dan başlayarak; doğubatı doğrultusunda Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine ve ardından Ege Denizi’ne uzanan Ege Bölgesindeki dağların genel karakteristiklerinin aksine kıyıya, yani Edremit Körfezi’ne paralel uzanan bir dağ sırasıdır.

 Kaz Dağları, Ege Denizi kıyısında; bitki örtüsü düşük rakımlarda maki yüksek rakımlarda ise ormanlık olarak tarif edilebilen ülkemizin akciğerleri olarak tanımlanan bir bölgeyi aynı zamandan işaret etmektedir.

 Kaz Dağları doğal güzelliklerinin yanı sıra, sakin ve huzuru yapısı ile tatilini huzur içerisinde geçirmek isteyenleri büyülemektedir. Ayrıca Kaz Dağlarının bulunduğu yörede Assoss antik kenti ve yine Kaz Dağları’nın yakınlarında Edremit, Ayvalık, Altınoluk, Burhaniye vb. çok sayıda yaz turizmi destinasyonu bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler

Kaz Dağları-Doğa
Kaz Dağları-Doğa

 Sütveren Şelalesi ve Hasanboğuldu

 Kaz Dağları’ndaki en güzel, doğa ile iç içe kalınabilecek lokasyonlardan birisi Sütveren Şelalesi ve Hasanboğuldu mevkiidir. Bölge, Hasanboğuldu adı altında bir efsane ile ünlenmiştir. Bölge Zeytineli Köyü’ne yaklaşık 4.5 km mesafededir. 17 metre yükseklikten dökülen şelale ve gölet mükemmel bir manzara oluşturmaktadır. Ekim ayından başlayarak sonbahar sezonu veya Haziran ayına kadar olan bahar sezonlarında ziyaret edilirse şelalenin su kapasitesinin daha yüksek olduğu mükemmel bir manzara izlenebilir.

 Pınarbaşı

 Pınarbaşı, Kazdağları Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Edremit – Küçükkuyu yoluna yaklaşık 6 km uzaklıkta koyalıkla ulaşılabilen bir mesire alanıdır. Alanda günübirlik piknik ve dinlenme amaçlı mesire alanları ve tesisler bulunur. Yazın özellikle bölgenin diğer alanlarına göre çok serin bir mikro iklimi bulunan Pınarbaşı soğuk suları ile ünlüdür.

 Mıhlı Şelalesi

 Mıhlı şelalesi mükemmel doğası ile Altınoluk – Çanakkale yolu üzerinde bulunan bir derenin üzerindeki şelaledir. Şelalenin bulunduğu bölgede Roma döneminden kalma kemerli köprü hala ayakta durmaktadır. Şelalenin ve köprünün etrafı çok çeşitli ağaç ve diğer orman örtüsü ile örtülüdür. Şelalenin az ilerisinde eski taş değirmeni görebilirsiniz.

 Kızılkeçili Köyü

 Kaz Dağları bölgesinde bulunan pek çok otantik köyden birisi olan Kızılkeçili Köyü, kayıtları Osmanlı zamanlarına kadar dayanan oldukça eski bir köydür. Köyün yakınlarında ayrıca 850 yıllık bir çınar ağacı bulunmaktadır.

 Adatepe Köyü ve Zeus Altarı

 Kaz Dağları bölgesinde bulunan bir başka köy de Adatepe köyüdür. Evlerin birbirlerine çok yakın olduğu, otantik, dar sokakları bulunan bu köyün etrafında ayrıca 3 tane asırlık çınar ağacı bulunmaktadır.

 Adatepe köyünün girişinde bulunan Zeus Altarı eski çağlarda bölgede yaşayan Yunan site devletlerinden savaşçıların, savaşlarda galip gelmek adına Zeus’a adak adadıkları bölgenin adıdır. Zeus Altarı aynı zamanda mükemmel bir Ege Denizi manzarasına sahiptir.

 Assos Antik Kenti

 Assos Antik Kenti, Kaz Dağları’nın batı taraflarında bulunan Helenistik dönemden kalma bir antik kenttir. Mükemmel manzarası ile ülkemizdeki en güzel gün batımının izlenebileceği lokasyonların başında gelen antik kent 2000 yıldır korunmuş şekilde ayakta durmaktadır.

Konaklama

Göl
Göl

 Kaz Dağları’nda ve civarında pek çok konaklama seçeneği mevcuttur. Kaz Dağları’na daha yakın yerlerdeki köylerde özelikle butik otel ve bungolovlarda konaklanabilirken sahile daha yakın lokasyonlarda otellerde konaklama seçenekleri vardır.

 Kaz Dağları Altın Madeni

 2019 yılında başlatılan çalışmalar ile doğası ile ülkemizin önemli güzellikleri ve tarihi mirası olan Kaz Dağları bölgesinde altın arama çalışmaları kapsamında yabancı menşeili firmalarca binlerce hektarlık alanda asırlık ağaçlar kesilmektedir. Siyanür ile altın ayrıştırma faaliyetleri doğayı zehirleyerek bölgenin dengesini bozacaktır. Bu karardan dönülmesi için gerekli aksiyonların yetkililerce alınması, bu zaman kadar yapılmış olan doğa katliamını geri döndürmemekle birlikte bunda sonra Kaz Dağları’nın doğasına daha fazla zarar verilmesini engelleyebilir.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top