Kolezyum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Seksen kemerli girişi olan Kolezyum 55 bin seyirci kapasiteli arenadır. 188 metre uzunluğunda olup 156 metre genişliğinde elips formundadır. Yapının yüksekliği ise 49 metredir. Bir arena olmasına karşın adını imparator Neron ‘un Colossus isimli heykelinden almıştır. Bu heykel 30 metre yüksekliğe sahiptir. Dev heykel Kolezyum’a çok yakın olduğu için başlangıçta adı Flavius Amfitiyatrosu olan yapı daha sonraları Colosseum yani Kolezyum adıyla anılmıştır. O günlerden günümüze kadar da bu isimle anılmaya devam etmiştir. Arenanın girişindeki kapı, hayvanların ve gladyatörlerin sahneye açılan kapısıdır.

 Kolezyum’un izleyicileri sosyal statülere göre değişmekteydi. İşçi sınıfı ve halk arenaya en uzak yer olan tepelerde otururlardı. Senato üyeleri ve diğer nemli ve seçkin kesim ise sahneye en yakın yerlerde oturabiliyorlardı.

 İki bin yaşındaki dev yapının bazı bölümleri yıkık ve deformasyona uğramış durumdadır. Ancak; zengin bir alternatif skalasına sahip olduğu için turistlere mükemmel bir görsel ziyafet sunmaktadır.

 Roma İmparatorluğu tarihinin en görkemli yapılarından biridir. Kolezyum Roma’nın simgelerinden biridir. Bu muazzam ve etkileyici yapı, 2007 yılında dünyanın yedi harikasından biri olarak seçilmiştir.

 

 Kolezyum Tarihi

Kolezyum-Lejyoner
Kolezyum-Lejyoner

 Flavius Hanedanlığı’nın ilk krallarından İmparator Vespasian tarafından M.S. 72 yılında yapımına başlanmıştır. Yapının inşası 8 yıl sürmüştür. Arenanın açılışı Titus tarafından yapılmıştır. Açılıştan itibaren arenanın kutlamaları 100 gün sürmüştür. Her katta 80 tane olmak üzere 240 kemer kullanılmıştır. Kemer üzerindeki yükleri yanlara daha sonra aşağısında yer alan dikey desteklere yönlendirmektedir. Kolezyum’u ayakta tutan malzeme betondur. Betonun yanı sıra; aynı zamanda taş ve tuğla gibi malzemeler de kullanılmıştır.

 Gladyatör dövüşleri, vahşi hayvan kavgalarıyla açılan arena beş yüzyıl en ihtişamlı dönemini yaşamıştır. Arena tiyatro gösterileri, çeşitli sosyal olaylar ve birçok kutlamalara da ev sahipliği yapmıştır.

 M.S 230 yılında bir restorasyon geçirdiği bilinmektedir. M.S 5. Yüzyıl’da gladyatör dövüşlerinin yasaklanmasıyla birlikte Kolezyum’un sosyal hayattaki önemi de azalmıştır.13.YY’da kale olarak da kullanılmıştır. Ancak; bunun dışında 18.YY’a kadar Kolezyum önemli bir olaya tanıklık etmemiştir.

 Rönesans Dönemi’nde yapının malzemeleri sökülerek başka yapıların inşasında kullanılmıştır. Bu durum, yapının büyük deformasyon görmesine sebep olmuştur.

 1900’lü yılların başında yapı temizlenmiştir. Yapılan arkeolojik kazılarla zemin altındaki yapılar ortaya çıkarılmıştır. Daha sonra Roma’nın dev arenası Kolezyum turistik amaçlarla ziyarete açılmıştır. O günden bugüne kadar dünyanın her yerinden milyonlarca ziyaretçi ve gezgini karşılamaya devam etmektedir.

 

 Kolezyum Nerede?

Roma
Roma

 Roma‘nın merkezinde ve Roma Forumu’nun güneydoğusunda yer almaktadır. Kolezyum açık adresi; Piazza Del Colosseo, 1,00184 Roma.

 

 Kolezyum Giriş Ücreti

Kolezyum-İçi
Kolezyum-İçi

 Kolezyum giriş biletlerini internet üzerinden almak mümkün. İsteyenler gişeden de bilet alabilirler. Gişeden bilet almak için kuyruk beklenilmez. Bu nedenle; gişe de tercih edilebilir.

 Kolezyum resmi internet sitesi üzerinden giriş bileti fiyatları şöyledir;

 Yetişkinler için 12 Euro

 18 yaşından küçükler ve 65 yaşından büyük olanlar için ise Kolezyum giriş ücreti alınmaz.

 Burada belirtilen giriş ücretleri her milletten turist ve ziyaretçiler için geçerlidir. Aynı zamanda, her ayın ilk Pazar günü giriş ücretsizdir. Girişin ücretsiz olması bu günlerde girişte uzun kuyruklar olmasına neden olabilmektedir. Kolezyum giriş ile ilgili bir önemli noktaya da değinmek gerek. Pazartesi- Cumartesi Günleri 09:00-19:00 arsı ziyarete açıktır. Resmi tatillerde ise kapalıdır.

 

 Diğer Bilgiler

Kolezyum-Surlar
Kolezyum-Surlar

 Kolezyum ziyaretleri özellikle yaz aylarında daha yoğun olmaktadır. Yaz aylarında giriş için kuyruklar oluşabiliyor. Yabancı turistler olduğu kadar yerli turistlerin de ilgi odağıdır. Kolezyum mutlaka görülmesi gereken önemli yapılardan biridir.

 

Gezi rehberi yazılarımızı mutlaka okumaya devam edin. 

Teşekkürler.

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top