Nerede Kalınır

Küba Nerede Kalınır

Küba’nın turist sayısı günden güne artmaya devam etmektedir, ancak otel sayısı yeterli değildir. Bu nedenle, tüm konaklama yerlerinin önceden rezervasyon yapılması tavsiye edilir.

  • Casas: Yabancılara oda kiralayan Küba evleri olarak bilinir. Otantik ve ekonomik bir seçenektir ve Küba kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz.
  • Campismos: Kırsal alanlarda, genellikle bungalovlarda veya küçük klübelerde ucuz konaklama yerleridir.
  • Oteller: Tüm Küba otelleri devlete aittir. Fiyatlar ve kalite açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.
  • Tatil Köyleri: Her şey dahil paketleri satan tatil köyleri, uluslararası standartlarda otellere sahiptir.

Küba’da konaklama türleri, 10 $ değerinde ucuz klübelerden beş yıldızlı tatil köylerine kadar uzanmaktadır. Yalnız seyahat eden kişiler, çift kişilik oda fiyatının % 75’ini ödeyerek odalarda konaklayabilirler

Fiyat Aralıkları

Aşağıdaki fiyat aralıkları özel banyolu çift kişilik oda için geçerlidir.

Düşük 

Bu fiyat aralığında konaklama yeri neredeyse tamamen casas ayrıcalıklarından (özel ev konaklamaları) ve Campismos (kırsal alan konaklamaları) oluşmaktadır.

Her ne kadar casas fiyatları son birkaç yılda az da olsa artmaya devam etse de, hala sadece bir avuç lüks yer bulunmaktadır (çoğunlukla Havana’da). Fiyatlar 50 CUC’den başlamaktadır. Daha ucuz Casas özelliklerinde (şehirlerde 20-25 CUC arası) bir banyosunu paylaşmak zorunda kalabilirsiniz ve klima yerine fan bulabilirsiniz.

Ülke çapında uluslararası gezginleri ağırlayan ve çoğu gece 50 $’ın altında olan bir düzine Campismos bulunmaktadır. Konaklama bir veya iki yıldızlı bir otele benzeyen eski tarz binalardadır.

Orta 

Küba’nın yetersiz orta kademe kategorisi, bazı butik otelleri (Cubanacán tarafından işletilen) ve ürkütücü Sovyet benzeri mimarisi ve atmosferi (Islazul tarafından işletilen) olan yerler ile turistlere hizmet vermektedir. Orta seviye otellerde, yemekler çok fazla çeşitli ve üstün kalite olmasa da, genellikle klima, özel sıcak su banyoları, temiz çarşaflar, uydu TV, yüzme havuzu ve restoran barındırmaktadır.

Yüksek 

Küba’nın devlet tarafından işletilen otel ve tatil köyleri, son birkaç yılda fiyatlarını iki veya üç kat artırdı. Sonuç olarak, son zamanlarda fiyatlarda artış görülmektedir.

En konforlu üst düzey oteller genellikle kısmen yabancılara aittir ve uluslararası standartları korurlar (hizmet bazen biraz gevşek olabilse de). Odalarda, orta büyüklükte bir otelin sahip olduğu her şeyin yanı sıra büyük, kaliteli yataklar ve nevresimler, minibar, uluslararası telefon hizmeti ve belki bir teras veya manzara bulunmaktadır. Wi-fi, bu yerlerde ön koşuldur, ancak çok hızlı olmayabilir ve yalnızca resepsiyon alanında çalışabilir.

Küba’nın her şey dahil tatil yerlerinin tümü bu fiyat kategorisine girmektedir.

Küba’nın otel yıldız derecelendirmesi ayrıca yarım yıldız kategorilerini de içermektedir (örn. 4½ yıldız).

Konaklama Türleri

Campismos

Campismos, genellikle Kübalıların tatilde tercih ettiği yerlerdir (tahminen bir milyon kişi yılda kullanır). Neredeyse kamp tarzıdır, tesislerin çoğu ranza ve duşlu basit betondan yapılma klübelerdir. Kırsal kesimde 80’i aşkın nokta etrafına serpiştirilmiştir. Campismos ya ulusal ya da uluslararasıdır. İlki (teknik olarak) yalnızca Kübalılar içindir, ikincisi hem Kübalıları hem de yabancıları ağırlar ve air-con, sıcak su ve / veya nevresimlerle daha lüksdür. Küba’da Pinar del Río’daki standart otel Aguas Claras’tan Santiago de Cuba eyaletindeki daha basit La Mula’ya kadar bir düzine uluslararası Campismos bulunmaktadır.

İlanlar www.campismopopular.cu adresinde bulunabilir. Küba’daki her şehrinde, önceden rezervasyon yapabileceğiniz bir Campismos ofisi vardır. Uluslararası klübelerde konaklama birimleri, yatak başına 20 CUC – 60 CUC arasındadır.

Casas Particulares

Özel odalar, Küba’daki bağımsız gezginler için en iyi seçenektir ve yöre halkıyla evlerinde buluşmanın harika bir yoludur. Dahası, bu saygıdeğer aile odaklı işletmelerde kalmak size ülke hakkında daha açık ve daha az sansürlü bir bakış açısı sağlayacaktır ve Küba hakkındaki anlayışınız ve takdiriniz sonuç olarak daha da zenginleşecektir. Casa sahipleri aynı zamanda mükemmel tur rehberleri hazırlar ve taksilerden doğa yürüyüşlerine kadar birçok ilave aktivite düzenleyebilirler.

Kapısında ‘Arrendador Divisa’ yazan mavi rütbe işaretleri ile oda kiralayan evleri her yerde anlayabilirsiniz. Küba’nın her yerinde binlerce casa konaklaması bulunmaktadır. 2000’den fazla Havana’da ve 800’den fazla Trinidad’da bulunmaktadır. Çatı katlarından tarihi evlere kadar her türlü oda 15 CUC – 60 CUC arasındadır. Evlerin çoğu, birkaç oda kiralayan aile evleridir. Daha iyi evlerden bazıları, son yıllarda küçük özel oteller gibi çalışan daha büyük ve daha işlek hale gelmiştir.

Oteller

Tüm turist otelleri ve tatil köyleri Küba hükümetine en az % 51 oranındadır aittir ve dört ana devlet kuruluşunun birisi tarafından yönetilmektedir. Islazul en ucuz ve en popüler Kübalılar tarafından tercih edilen bölgedir(Kübalılar Peso olarak ödeme yaparlar). Tesisler bu işletmelerde ve mimaride biraz Sovyetler mimarisinin etkisi görülsede, Islazul otelleri her zaman temiz, ucuz, arkadaş canlısı yerlerdir. Ayrıca adanın daha küçük il kasabalarında bulunma olasılıkları daha yüksektir. Bir dezavantajı, misafirleri sık sık geç saatlere kadar uyanık tutabilir çünkü her yerin bolca diskolar bulunmaktadır.

Otel piramidinin en sonunda, çoğunlukla işletilen bölgelerde, Kübaya, Gaviota veya Gran Caribe ile birlikte otel işleten İspanyol işletmeli Meliá ve Iberostar markaları gibi yabancı zincirler bulabilirsiniz. Bu tür yerlerdeki standartlar ve servis, Meksika’daki ve Karayipler’deki diğer tatil yerlerine benzememektedir.

 

Küba’da Kalınacak en iyi yerler

Hotel Ordoño

Bir zamanlar genel bir mağaza olan bu görkemli üç katlı Sovyet mimarisini andıran otel, sizlere oldukça iyi hizmet verecektir. Genç mimarların tasarımları ile yakın zamanda yenilenen, özellikle 3. kattaki, bazıları telkari sütunlar gibi ayrıntılara sahip, muazzam odalar dizayn edilmiştir. Toplamda 27 odası  artı güzel bir terası bulunmaktadır.

Genel Bakış

J Peralta

Şehir Merkezine 0.17 km uzaklıktadır

Roy’s Terrace Inn

Asılı çatı bahçesinden duvar resimlerine ve kusursuz odalara, kısacası her yer, sizi tatmin edecektir. Sıcağı ve mutfağıyla sizi heyecanlandıran, iyi seyahat eden Kübalılar ve yerel insanlar tarafından yönetilen bu otel, oldukça konforlu bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır. Odalar, TV, saç kurutma makineleri ve bilgi paketleri dahil olmak üzere modern olanaklarla doludur. Otelde İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve Almanca konuşulabilmektedir.

Küçük çatı katındaki restoranda akşam yemeği yemeniz önerilmektedir.

Genel Bakış

Diego Palacios No 177

Şehir Merkezine 0.17 km uzaklıktadır

Hostal Peregrino Consulado

Julio Roque, karısı Elsa ile birlikte eski iki odalı Casas’ını özellikle büyüyen bir konaklama ağına genişleten oldukça sıcak konaklayabileceğiniz bir mekandır. HQ Hostal Peregrino, Paseo de Martí’den (Prado) bir blok ötede konuklarına üç oda sunmaktadır ve Küba’nın en profesyonelce işletilen özel evlerinden biridir. Ev sahipleri Julio ve Elsa, İngilizce bilmektedir ve yerel bilgi madenidir.

Ekstra hizmetler arasında havaalanında karşılama, internet, çamaşırhane ve kokteyl bar bulunmaktadır. Aile üç yer daha sunuyor: biri Habana Vieja’da, biri Calle Lealtad’da ve Vedado’da güzel ve yeni bir evleri bulunmaktadır.

Genel Bakış

Consulado #152,1er piso entre Colón y Trocadero

Şehir Merkezine 5.62 km uzaklıktadır

Iberostar Parque Central

Belki de Hotel Saratoga dışında, Iberostar, Havana’nın en iyi uluslararası standartlarına sahip oteli olup, Karayipler’de başka bir yerde üst düzey beş yıldızlı tesislerle aynı seviyede hizmet ve kalite olanakları sunmaktadır. Şık lobide ve klasik tarzda döşenmiş odalarda Habana Vieja kuruluşlarının tarihi zenginliklerinden yoksun olsa da, inanılmaz bir atmosfer bulunmaktadır.

Tesis içerisinde tam hizmet veren bir iş merkezi, çatı katında bir yüzme havuzu / fitness merkezi / Jakuzi, zarif bir lobi bar, ünlü El Paseo restoran ve mükemmel uluslararası telefon ve internet bağlantıları bulunmaktadır. Ayrıca otelin diğer yerlerine bir yeraltı tüneli ile bağlıdır. En modern odaların yanı sıra, kendi lüks restoranı, kafesi ve resepsiyon alanı bulunmaktadır.

Genel Bakış

Neptuno con Paseo de Marti

Şehir Merkezine 5.47 km uzaklıktadır

 

Son Yazılar

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında  İstanbul'un Topkapı semtinde bulunan ve İstanbul'un fethini anlatan ve bu fetih ile ilgili sergilerin bulunduğu bir müzedir. Müze 2009 yılında açılmıştır. Müzenin yapımına harcanan toplam miktar ise yaklaşık olarak...
Daha Fazla
Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları İzmir ilinin nadide ilçelerinden biri olan Çeşme, tatil yapmak adını gidilmesi görülmesi gereken eşsiz bir yerleşkedir. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile deniz kum ve güneş üçlüsünü buluşturan ilçede birçok plaj...
Daha Fazla
Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019) Ankara'dan başlayıp Kars'a kadar uzanan bir tren yolculuğudur. Ülkemizde her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen eşsiz manzaralara tanıklık ederek seyahat edilen bir turdur. Güzergah boyunca Kırıkkale,...
Daha Fazla
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz bölgemizde bulunan, doğal güzellikleri ve yeşilin her tonunu barındıran ve bunları irili ufaklı yedi göl ile taçlandıran milli...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Scroll to Top