Dünya’nın En İlginç Yapılarından Bir Tanesi: Machu Picchu

Machu Picchu’nun 1438’den 1471’e kadar hüküm süren Tahuantinsuyo’nun en büyük devlet adamı Inca Pachacutec tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Arkeologlar kalenin yapımının on beşinci yüzyıldan kalma olduğu kanısına varmışlardır.

 Machu Picchu’nun inşası, İnka topraklarının büyümesi sırasında başladı. Arkeologlara göre, bu alanda prestijli zaferi kapsayan ve Inca Pachacutec’e güç veren, Chancas’taki zaferi tanımlayan son savaş yapıldı.

 Machu Picchu Antik Kenti Nerededir

Kuşbakışı-Görünüm
Kuşbakışı-Görünüm

 İnkalar aristokrasisinin elitleri için bir sığınak olarak inşa edilen kale, imparatorluğun başkenti Cusco’ya yaklaşık 80 mil uzaklıktaki Vilcanota sıradağlarının doğu yamacında bulunuyordu.

 Stratejik konumu takdire şayan bir başarı ile seçildi. Machu Picchu’nun kalesi sarp kayalıklarla çevrili ve karışık bir ormandaki yabancıların gözünden uzaktır. Ayrıca sürpriz bir saldırı durumunda, çok az sayıda savaşçı tarafından savunulmasına izin veren, yalnızca dar bir girişe sahip olma niteliğine sahipti.

 1913 yılında National Geographic dergisi Machu Picchu’nun geniş bir makalesini yayınladı. Yıllar geçtikçe, turizmin Machu Picchu’nun kalesindeki önemi, önce ulusal ve sonra uluslararası anlamda anlaşıldı. 1983’te Unesco tarafından Dünya Mirası Alanı haline geldi.

 Machu Picchu Gizemi

Mayalar
Mayalar

 En az üç nesil İnka’nın işgal ettiği Machu Picchu, ani ve gizemli bir kararla terk edildi. En güçlü hipotez, tarihsel bellekten kaybolduğunu açıklar. Çünkü Machu Picchu, İnka’nın küçük çemberinin bir parçası olmayanlar için düşük kaleler ve rotaları tarafından bilinmediğini biliyordu.

 Vadideki kazanımların bir kısmı Pachacútec Tampu’yu içeriyordu, ancak Cusco’nun kız kardeşinin yaşadığı yer olmasına rağmen sert kurallarından kaçmadı. Doğal güzellikler, ılıman iklim ve zengin topraklar, Pachacutec, Tampu’nun yeni imparatorluk asaletinin en sevilen yerleşim yeri olduğunu fark etti. Vadiyi Ollantaytambo ve Machu Picchu gibi Tahuantinsuyo ile gördü.

 Machu Picchu’nun kaldırılması için yer seçimi, bir tören merkezini yükseltmek için harika bir yer olduğu gibi hala büyük bir özenle yapılmış olmalıdır. Araştırmacı Antonio Zapata’ya göre, Salcantay’da başlayan kutsallığının en büyük dağı olan Apus’ta, İnka’nın tanrıları bulunuyordu.

 Sanctuary kelimesi Machu Picchu kompleksini çok iyi tarif ediyor. Çünkü bu noktada Tahuantinsuyo’nun en önemli tanrılarından birini sakinleştirmek ve mutlu etmek için birçok ritüel ve fedakarlık teklif edildi. “Güneş, babaları ve onların yaratıcısı”.

 Machu Picchu’nun yüksek irtifa üzerine inşa edilmesi tesadüf değildir, nedeni gökyüzüne daha yakın ve Tanrılarına daha yakın hissetmeleridir.

  Machu Picchu Nasıl Gidilir

Machu-Picchu-Ulaşım
Machu-Picchu-Ulaşım

 Cusco’dan Machu Picchu’ya ulaşmanın en kolay yolu, Aguas Calientes’e (siteden birkaç mil uzakta bulunan şehir) giden trene binmektir. Her iki tarafta da dramatik kanyon duvarları bulunmaktadır. Sacred Valley’deki Urubamba Nehri boyunca uzanan pistlerde her iki yönde de 3.5 saatlik doğal bir gezi yapmış olursunuz.

 Seçilebilecek üç tren şirketi vardır: Inca Rail, Peru Rail ve Belmond Hiram Bingham treni. Hiram Bingham servisi, pirinç ve cilalı ahşap ile parıldayan muhteşem bir trendir. Seyahatiniz sırasında şarapla beyaz masa örtüsü hizmeti bulunmaktadır. Ayrıca her ikisi de farklı tren türlerinde konforlu geçiş imkanı sunan Inca Rail veya Peru Rail’den çok daha pahalıdır.

 Konaklama

Machu-Picchu-Rakım
Machu-Picchu-Rakım

 Inkaterra La Casona: Büyük bir demir tokmağı olan otelin ahşap kapısında biri sizi selamlar. 11 odalı bir otelin size sunduğu samimiyetten sadece bir tanesidir. 16. yüzyıldan kalma bir konakta inşa edilmiş olan taş ve ahşapla dolu oteldir. Banyolar tamamen modern olmasına rağmen baronal bir havası vardır.

 Bunun Peru’daki ilk Relais & Châteaux mülkü olması hiç de şaşırtıcı değildir. Biraz lüx bir konaklama için kesinlikle tercih edilmelidir.

 Belmond Hotel Monasterio: Bu 16. yüzyıldan kalma eski Cizvit semineri, Barok şapelle tamamlanan bir manastır gibi görünmeye devam ediyor. 126 oda antika tarzı mobilyalar ile hissi koruyor. Namlu kemerli barda bir içki içmeyi unutmayın. Ortalama bir ücretle burada konaklayabilirsiniz.

 Atiq Hotel Boutique: Birçoğunun imparatorluğun en önemli İnka tapınağı olduğunu düşündüğü bir sitedir. Qorikancha’ya bakan mobilyalı verandası olan bir süit dahil, dokuz odaya sahiptir. Şehirde başka hiçbir otel böyle bir manzaraya sahip değildir.

 Isıtılmış havlu askısı, taze kesilmiş çiçekler ve 500 iplik sayma sayfası konforlu bir konaklama sağlar. Ucuz bir konaklama tercih edenlerin burayı tercih etmesi faydalı olacaktır.

 Machu Picchu Turları

 Arkeoloji ile ilgilenen gezginler, Machu Picchu uzantılı Choquequirao Tour’u göz önünde bulundurmalıdır. Bu güzergah, Aguas Calientes’e gelmeden ve Machu Picchu’yu keşfetmeden önce, dik Apurimac Kanyonu’ndaki muhteşem (ama çok sert) yürüyüş ve Choquequirao arkeolojik sahasının keşfedilmesini içerir.

 Ayrıca Machco Picchu’ya Cusco’dan Hydroelectrico kasabasına (orada bir hidroelektrik santrali var) gidebilirsiniz. Oradan Aguas Calientes’e ve ardından Machu Picchu’ya üç saatlik bir yürüyüş yapabilirsiniz. Cusco’daki birçok tur şirketi bu rotayı özel minibüsleri kullanarak bir veya iki günlük bir gezi olarak sunmaktadır.

 

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top