Madame Tussauds İstanbul

Madame Tussauds ünlü simaların balmumu heykellerinin yer aldığı müzedir. Dünya genelinde pek çok ülkede şubesi bulunmaktadır. İstanbulda’da 2000’li yılların başında madame tussauds istanbul balmumu heykel müzesi açılmıştır. Müze her gün gelişmekte, yeni simalar eklenmektedir. Yalnızca Türk ünlüler değil, uluslararası şöhrete kavuşmuş isimler de yer almaktadır. Müze, ismini kurucusu Marie Tussauds‘tan alır. Tussauds 1800’lü yıllarda yaşamış bir heykel sanatçısıdır.

 Madame Tussauds İstanbul Nerede?

 Dünyada 24 şubesi olan Madame Tussauds müzesi Amsterdam, Berlin, Hong Kong, New York City, Sidney ve Tokyo ve İstanbul şehirlerinde şube açmıştır. İstanbul‘daki şube Taksim İstiklal Caddesi’nde yer almaktadır. Akşam saat 18:00’a kadar ziyarete açıktır. Müzede dünyanın en iyi balmumu heykel sanatçıları tarafından hazırlanan 100’e yakın heykel bulunmaktadır. Bu heykellerin kişi başına yapımı 10 ay gibi bir zaman almaktadır.

 Madame Tussauds İstanbul Kimlerin Heykeli Var?

Madame-Tussauds-Istanbul-M.Kemal-Atatürk
Madame-Tussauds-Istanbul-M.Kemal-Atatürk

 İstanbul’da bulunan müzede başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; Mimar Sinan, Fatih Sultan Mehmet, Hidayet Türkoğlu, Sabiha Gökçen, Mozart, Mıchael Jackson, Brad Pitt, Angelina Jolie, Vin Disel, Jennifer Lawrance, MFÖ grubu solistleri Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Özkan Uğur, ünlü yönetmen Stephan Spielberg, Kerem Bürsin gibi isimler yer almaktadır. Müzeye her ay yeni bir heykel dahil olmaktadır.

 Madame Tussauds İstanbul Bilet

 Müzeye giriş için biletleri müzenin gişesinden temin edebilirsiniz. Hafta içi ücretler daha ucuz olmaktadır. Öte yandan kampanyalı biletleri internetten online olarak alabilirsiniz. İnternetten alınan biletler daha ucuza gelmektedir. Bilet alındığında içeride dilediğiniz kadar kalabilir, istediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz. Müzenin içinde yer alan kafe ve restoranlardan yapacağınız harcamalar bilet ücretine dahil değildir. Dışarıdan yiyecek ve içecek getirmek yasaktır.

 Madame Tussauds London

Madame-Tussauds-London
Madame-Tussauds-London

 Müzede fotoğraf çekilmek, heykellere zarar vermeden dokunmak, aksesuarları incelemek serbesttir. Öte yandan siz de yetkililerle görüşecek kendi elinizin ya da yüzünüzün balmumu kalıbını çıkarttırabilrsiniz.

 Müzenin merkezi İngiltere‘de bulunmaktadır. Madame Tussauds’un açtığı bu ilk müze dünyanın en büyük ve kapsamlı Madame Tussauds müzesidir. Orada Marie Tussauds’un yaptığı orijinal heykelleri görmek de mümkündür.

 Müze ile İlgili İlginç Bilgiler

 – 250 yıldır popülerliğini koruyan tek müze.

 – Marie Tussauds heykel yapmayı yanında gündelikçi olarak annesiyle birlikte çalıştığı bir balmumu heykeltraşından öğrenmişti.

 – Marie Tussauds’un ilk heykelleri arasında kraliyet mensupları, önemli iş insanları ve politikacıların yanı sıra tanınmış katiller de yer alıyordu.

 – Müze ilk olarak seyyardı. Bütün İngiltere‘yi sergi şeklinde dolaştı. İnsanlar bu heykelleri çok beğendi ve ünü kulaktan kulağa yayıldı.

 Balmumu Heykeli Nasıl Yapılır?

Einstein-Balmumu-Heykeli
Einstein-Balmumu-Heykeli

 Balmumu heykelleri dünyanın en gerçekçi, üç boyutlu heykelleridir. Bu yüzden oldukça zahmetlidirler. İşe ilk olarak fotoğraf çekimi ile başlanır. Daha sonra her yer detaylı olarak santimi santimine ölçülendirilir. Bütün ayrıntılar not edilir. Bu işin mükemmel olması için üzerinde en çok durulması gereken kısımların başında gelmektedir. Daha sonra kalıp çıkarma işlemi başlar. Bu kalıp kil yardımıyla yapılır. Yüzünün, kollarının ve figüranın görünecek tüm alanlarının tek tek kalıbı alınır.

 Daha sonra daha ayrıntılı bir kalıba geçilir. Bu kalıba parçalı kalıp denir ve bildiğimiz türden alçılardan ziyade çok üstün kaliteli alçılarla alınır bu kalıplar. Tek bir parça yerine birden fazla parçadan oluşan bu kalıplar yüz için kullanılır. Ve sıra balmumuna gelir. Balmumu sıcak bir halde, eriyik olarak kalıba dökülür ve sona yaklaşılır. Daha sonra belli bir sürenin ardından kalıplar çıkarılır ve çıplak heykel oluşur. Bundan sonraki aşama saçlar ve makyajdır.

 

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

 
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top