Meis Adası Tüm Detayları

Yunanca ismi Meisti, İtalyanca ismi Castelrosso ve Türkçe ismi ise Meis olan ada Yunanistan sınırları içerisinde yer almaktadır. Meis Adası Türkiye’ye oldukça yakın olan konumu ile oldukça ilgi çekmektedir.

 

 Hakkında Bilgi

 

 Meis adasının Türkiye’ de bilinen adı Kızılhisar olup; Yunanistan sınırları içerisinde yer alan on iki adadan sadece birisidir. Meis adasının yüz ölçümü 7.3 kilometrekaredir. Ada içerisinde yer alan tek yerleşim yeri Kastellorizo’ dur. Adanın ilk olarak St. Jean şövalyelerinin egemenliği altında olmuş sonrasında ise Napoli, Mısır ve Osmanlı hakimiyeti altına girmiştir. Birinci Dünya Savaşı zamanında Fransızlar’ ın elinde olan ada 1923 senesinde yapılan Lozan Antlaşmasıyla kısa süreliğine de olsa İtalya egemenliğine geçmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ise Meis adası diğer on bir ada ile birlikte Yunanistan sınırları içerisine dahil edilmiştir.

 

 Meis Adası Nerede ?

 

 Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin güney tarafındaki kıyılara 1300 metre gibi kısa bir mesafede olan ada Rodos’ un da 110 kilometre doğusunda yer almaktadır. Yunan adalarının en doğusunda yer alan Meis adası Doğu Akdeniz’ dedir.

 

 Meis Adası Nasıl Gidilir ?

Meis Adası-Sahil Evleri
Meis Adası-Sahil Evleri

 Meis adasına gitmenin en basit ve rahat yolu Kaş’tan Meis adasına direkt olarak kalkan deniz otobüslerini kullanmaktır. Ada içerisinde havalimanı yer almaktadır ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinden Meis adasına uçuş bulunmamaktadır.

 

 Meis Adası Vize

 

 Yunanistan Schengen vizesi alınması gereken ülkeler arasında yer almaktadır. Bordo pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları için en fazla doksan gün olmak üzere seyahat etmek ya da transit geçişler için kullanılabilmektedir.

 Schengen, Avrupa içerisinde yer alan yirmi altı ülke arasında yapılmış olan bir anlaşmadır. Schengen vizesine sahip olan kişiler vizeyi aldıkları ülkeden başlayarak anlaşma imzalayan diğer 25 ülkeye schengen vizesinin geçerli olduğu tarihlerde istedikleri gibi seyahat edebilme olanağına sahiptirler.

 

 Meis Ada İçi Ulaşım

 

 Ada içerisinde sadece havaalanı ve şehir merkezi arasında otobüs seferleri bulunmaktadır. Bunun dışında adada toplu taşıma bulunmamaktadır.

 

 Meis Adası Turu

 

 Osmanlı döneminden kalma şimdi ise müze olarak korunan camiyi gezerek meis adası turuna başlanmaktadır. Sonrasında ise sahili dolaşarak adanın muhteşem doğasının tadını çıkartırken renkli ve eski evlerinin güzelliğiyle büyüleneceksiniz.

 

 Meis Adası Konaklama

 

 Ada içerisindeki en büyük geçim kaynağı turizmden elde edilen gelirlerdir. Bu yüzden ada içerisinde her bütçeye uygun konaklama hizmeti alınabilecek otel, pansiyon, apart gibi birçok seçenek bulunmaktadır. Ada içerisinde konaklamanın en uygun maliyeti kişi sayısı ve konaklanacak gün sayısına göre değişkenlik göstermekle beraber ev kiralamak olarak gözükmektedir.

 

 Meis Adası Gezilecek Yerler

 

 Adada muhakkak görülmesi gereken birçok yer olmasına rağmen yapılması gereken ilk şeylerden birisi adanın sokakları arasında her anın tadını çıkararak amaçsızca dolaşmaktır.

 

 St. George Kilisesi

 

 On dokuzuncu yüzyılda inşa edilen müze Mediterraneo filmine de ev sahipliği yapmıştır. Bizans mimarisinin özelliklerini yansıtan kilise muhakkak görülmesi gereken yerler listenize eklenmeli ve kliseyi görmeden ada gezisi bitirilmemelidir.

 

 Osmanlı Cami Müzesi ve Arkeoloji Müzesi

 

 Meis’in tarihini yaşatmak için kullanılan yapı Osmanlı zamanında yapılan ve hala ilk günkü ihtişamını koruyan camidir. Limana ilk girildiğinde sizi karşılayan yapı muhteşem ada manzarası içerisinde yer alan bu cami olmaktadır.

 

 Meis Adası Mavi Mağara

 

 Mağara görüldüğünde girişi çok dar olduğu için birçok kişi girmekte anlık da olsa tereddüt yaşasa sa cesaretinizi toplayıp muhakkak görülmesi gereken mağaralardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyada görüp görülebilecek en güzel mavi rengine sahip mağara adını da bu iddialı mavi renginden almaktadır.

 Mağara yaklaşık olarak elli metre uzunluğa sahip ve otuz metre eninde tavan yüksekliğinin ise yirmi beş metre olduğu söylenmektedir.

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top