Mutlaka Görülmesi Gereken Muteşem Petra Antik Kenti

Tarihi turizm yapan kişilerin en çok tercih ettiği tarihi kentlerden biri Petra olmaktadır. Bu şehre gitmeyi düşünen kişiler, nerede olduğunu ve tarihi hakkında araştırma yapmaktadır. Bu araştırma kapsamında kente giriş ücreti ve hangi tur şirketleriyle gidildiği yer almaktadır.

 Hakkında Bilgi

Petra-Dış-Görünüş
Petra-Dış-Görünüş

 Petra’nın tarihi milattan önce dördüncü yüz yıla dayanmaktadır. Burada kurulan büyük devletlerden olan Nebatiler tarafından kurulmuş bir şehirdir. Ayrıca Nebatilerin başkenti konumunda yer almaktadır. Nebatiler varlığı milattan sonra 106 senesine kadar sürdürmüştür. Ülkenin büyüklüğü bir yanı Fırat ırmağına kadar diğer tarafında Kızıldeniz’e kadar uzanmaktaydı. Bugün ki Suriye ile Arabistan arasında yer almaktaydılar.

 Nebatiler göçebe halde yaşayan bir kavim iken, ticaret sayesinde kısa sürede zenginleşip yerleşik hayata geçmişlerdir. Ancak sahip oldukları topraklar, verimli ve ticaret merkezi olduğu için, savaşlarla kısa sürede zayıflamış hale gelmişlerdir. Ardından yaşanan ekonomik bozulmalar, ülkenin tamamen yıkılmasını sağlamıştır.

 Petra Antik Kenti Nerededir?

Mezarlar
Mezarlar

 Günümüzde Petra’nın topraklarına sahip olan ülke Ürdün olmaktadır. Wadi Musa bölgesine bağlı olmaktadır. Akabe körfezine ise 130 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ürdün’ün başkentine yani Amman’a ise 250 kilometre uzaklıkta bir noktada yer almaktadır. Uçakla gidilmek istendiğinde, ilk önce Ürdün’de Ammana iniş yapılıp ardından bölgeye giden tur araçlarıyla gidiş sağlanmaktadır.

 Milattan sonra beşinci yüzyıla kadar aktif ticaret merkezlerinden biri olmasının sebebi, bir çok noktanın geçiş güzergahı olmasından kaynaklanmaktadır.

 Petra Antik Kenti Tur

Petra Ulaşım-Deve Konvoyu
Petra Ulaşım-Deve Konvoyu

 Petra’ya kültür turizmi için tatil amaçlı giden kişiler, ekonomik açıdan avantajlı bir gezi için tur şirketlerinden yararlanmaktadır. Ürdün’ün başkenti Amman’da tur şirketleriyle anlaşmalı birçok otel bulunmaktadır. Ve bazı firmalar ful hizmet vermektedir. Bu hizmetlerin içerisinde, gezi, konaklama ve uçak biletleri de yer almaktadır.

 Tam teşekkürlü bir tur şirketi ile yapılan anlaşmalar ortama olarak 1500 euro’dan başlamaktadır. Petra’nın tarihi görkemi ve diğer tarihi alanlarda yapılacak turlarda hesaplandığında, ekonomik bir fiyat olarak değerlendirilmektedir.

 Petra Antik Kenti Hikayesi

Petra Kanyonu
Petra Kanyonu

 Eski Yunanca‘da taş anlamına gelen Petra kelimesinden ismini almaktadır. Tarihi 2200 sene öncesine dayanmaktadır. Kuruluşunun ardından kısa sürede büyük bir ticaret merkezi haline gelen şehir, Basra körfezinden, Mısır‘a kadar birçok tüccarın uğrak yeri haline gelmişti. En batıda Romalılar, en doğuda Hindistanlılar bu şehre ticaret yapmak için gelmekteydi. Bu sayede büyük bir ticaret payına sahipti.

 Büyük bir taş şehir olan Petra’nın inşaatı ortalama 500 yıl sürdüğü tahmin edilmektedir. Taşların içerisine oyularak yapan şehir binlerce kişilik nüfusu taşıma kapasitesine sahipti. Şehrin içine yapılan yapılar gün geçtikçe, kültürel etkileşimlerle değişimlere uğramıştır. Başlangıçta, Mısır mimarinin etkisini taşıyan Petra, daha sonra ki yıllarda Roma ve Yunan mimarilerinden etkilenerek inşa edilmiştir. Bu görkemli ticari liderliğin devri Roma İmparatorluğunun baskılarıyla ve savaşlarda ki zaferiyle son bulmaktadır. Petra şehri Roma himayesine geçiyor.

Giriş Ücreti

 Tarihi ziyaret için giden kişiler, şehre giriş için günlük ücret ödemektedirler. Bu ücret ortalama olarak 70 ile 80 dolar arasında değişmektedir. Her gün için ayrı ödenmesi büyük bir ticari oyun olmaktadır. Çünkü Petra şehrinin görkemli yapıları bir gün gezerek bitirilecek kadar küçük olmamaktadır. Ancak Dünya’da ki diğer tarihi merkezlerle kıyaslandığında birçoğuna göre ekonomik olmaktadır. Ayrıca tur şirketleriyle yapılan anlaşma doğrultusunda, bu ücretleri kimi zaman tur şirketleri karşılamaktadır.

 Günlük gezi içerisinde değerlendirilecek Petra şehrinin ücretini genel olarak değerlendirdiğimiz ise, ekonomik açıdan tatmin edici bulunabilir. Çünkü sahip olduğu büyük yapılar ve görkemli tarih düşünüldüğünde, birçok konuda avantajları bulunmaktadır.

 

Hergün yayınladığımız gezi rehberi ve içeriklerimize göz atabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top