Müze Kart Hakkında Tüm Merak Edilenler!

Türkiye’de bulunan ve Kültür Bakanlığı’na bağlı düzinelerce müze tek kartla ücretsiz kullanmamızı sağlıyor. Müze kartı her yıl düzenli olarak güncellenmektedir. Çünkü ziyaret ettiğimiz birçok yerde Müze kart ile ücretsiz girebileceğimiz çok sayıda müze ve kalıntı var. Sanatı ve kültürü önemsiyorsanız, Müze kart’ı satın almanızı ve her fırsatta kullanmanızı öneririz.

 Müze Kart Fiyatları

 Müzekart İndirimi: İndirimli müze kartının fiyatı, 18 yaşından büyük öğrenciler, Akademik Fakülte ve Öğretmenler için 30 TL’dir. İndirimli Müze kartlarını, istenen belgelerle satış noktasından satın alabilirsiniz. Bir yıl için geçerlidir.

 Önemli bir konu olarak, 18 yaşın altındaki ve 65 yaşın üzerindeki insanlar, engelli ve gazileri de müzeden ücretsiz olarak yararlanabilirler.

 Müzekart +: Bu müze kart fiyatı 70 TL. Bir yıl için geçerlidir. Müzekart + hediyelik eşya dükkanlarında ve müze kafelerde indirim.

 Müze Geçiş İstanbul: Bir Türk kartının fiyatına gelen turistler için İstanbul’daki tüm müzelere ücretsiz erişim sağlayan 185 TL ‘dır. 5 gün geçerlidir. Müze Geçiş Türkiye: Turkiye turistlerin tüm imkanlarını ziyaret etmesini sağlayan bir kartla.

 Müze Kart Geçen Yerler

 Şehre bağlı sitelerin çoğunun müzeleri yok. Müze kartıyla indirimli fiyatlar veya birkaç özel müzeye ücretsiz giriş mümkündür. T.C. Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndaki neredeyse bütün müzelerde bulunmaktadır. Ancak, müzenin belirli bölümleri için ödenen ek ücretler kart tarafından karşılanmayabilir veya indirimli ücret talep edilebilir. En yeni müzelerin ve müzelerin bir listesi için Müze kart resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 Müze Kart Yenileme

 Süresi sona ermesi, bir kişinin başka bir başvuruda bulunması gerekir. Yenilenmesi için tekrardan başvuru yapması gereklidir.

 İstanbul Müzeleri

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

 İstanbul’da Müze Kartıyla Gezebileceğiniz 13 Müze

 1- Topkapı Sarayı Müzesi

 2- Ayasofya Müzesi

 3- Chora Kilisesi

 4- Büyük Saraylar Mozaik Müzesi

 5- Rumeli Hisarı

 6- İstanbul Arkeoloji Müzesi

 7- Galata Mevlihane

 8- Türk ve İslam Eserleri Müzesi

 9- Yıldız Sarayı

 10- İstanbul Fethiye Müzesi

 11- Adam Mickiewicz Müzesi

 12- Mezar Müzesi

 13- İstanbul Modern

 Listede en çok ziyaret edilenlerin hangisi olduğunu merak ettiğimde, 2018’de en çok ziyaret edilen müze, 2 milyon 980 bin 450 kişiyle Topkapı Sarayı Müzesi. İkincisi, 2 milyon 890 bin 873 kişiden oluşan Ayasofya Müzesi.

 Müze Kart Satış Noktaları

 İstanbul’daki Müze kart satış noktaları

 İstanbul’da Topkapı Sarayı, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Ayasofya Müzesi, Büyük Saray Mozaik Müzesi, Kariye Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nden müze satın alabilirsiniz. Ancak, Topkapı Sarayı ve Ayasofya’ya girmeyi ve Muzekart’ı almaya çalışmanızı önermiyorum çünkü çok uzun kuyrukları var. Bunun yerine, Sultanahmet Camii’nin yanındaki Büyük Saray Mozaik Müzesi’nde veya Gülhane Parkı’nın yukarısındaki İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sıraya girmeden müze müzeniz olabilir.

 Ankara’daki 2 müze satış noktası

 Müze Kartını Cumhuriyet Müzesi’nden ve Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden alabilirsiniz.

 Diğer Şehirler de Satış Noktaları

 Pergamon, Efes veya Efes Müzesi Jean Monument ile Muzekart’ı Pergamon Asklepion’dan alabilirsiniz. Kültür Bakanlığı’nın büyük müzesi müzeden satın alınabilen bir müzedir. Hatay’da Hatay Arkeoloji Müzeleri Denizli’de Pamukkale de ise Çanakkale de ise Assos ile Troia, Konya’da Mevlana Müzesi, Göreme, Zelve, Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Nevşehir’de Kaymaklı Yeraltı Şehri, Knidos’ta Bodrum Kalesi, Türbesi, Kaunos, Göksel Mağaralar ve Göksel Mağaralar Mersin’deki Kanlı Divana, Aksaray’daki Ihlara Vadisi, Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesi, Aydın’daki Milet Antik Kenti, Didim’deki Apollo ve Aphrodisias Tapınakları, Antalya’daki Myra, Antalya Müzesi, Antik Olympos Şehri, Termessos, Simena, Perge, Side, Kaleler Alanya, Side, Aspendos ve Anıt Müzesi Nicholas.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top