Notre Dame Katedrali Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Dünyaca ünlü katedrallerden belkide en önemlisi olan Notre Dame katedrali Fransa’ da bulunmaktadır. Asıl adı Notre-Dame de Paris olan kadetral Fransa‘ nın en önemli sembollerindendir.

 Gotik dönemde yapıldığından dünyanın ilk gotik katedralidir. Seine nehri kıyısında yer alan notre dame katedrali yapımı 170 yıl sürmüştür. Şehrin psikoposu olan Sully’in hayalini kurması ile Papa 2. Alexander’in destegiyle yapılmıştır. Katedral birçok toplumsal olaya da ev sahipliği yapmıştır. Napolyon’ nun taç giyme töreni, Jeanne Darc’ ın yargılanması, Da Gaulle’ nin cenazesi gibi olaylar Notre Dame kadetralinde yaşanmıştır.

 Victor Hugo’ nun Notre Dame’ nın Kamburu adlı eseri ile bir romanın konusu olan kadetral 1864 yılında 23 yıl sürecek bir bakım çalışmasına girmiştir. 5500 metrekarelik bir alanın üzerine inşa edilmiştir.

Notre Dame Katedrali İÇ BÖLÜMLERİ

kadetral 

Katedralin içinde 10 adet büyük çan bulunmaktadır. Devasa bir iç mekana ve gösterişe sahiptir. Katolik inancının kutsal kalıntılarından olan, taçların tacı ve kutsal çivi katedralin önemli eşyalarıdır. Bunun yanın batı cephesi merkezinde bakire Meryem ve çocuk heykelleri bulunur. Yine burada üç taç kapı bulunur ve bunların üzerinde yahudi krallarının 28 tane heykellik King’ s Gallery vardır.

 Katedralde gül pencereleri hemen her ceohede mevcuttur. Güney cephesinde ki gülpencerelerinin tam ortasında İsa tasviri, bakire Meryem ve eski Ahit’ ler bulunur. Batı cephesin uçan payandalar adı verilen uzaktan bakıldığında görülemeyen destek kirişleri vardır.

 NOTRE DAME KATEDRALİ HANGİ ŞEHİRDE?

 Notre Dame katedrali Fransa’ nın başkenti Paris şehrinde bulunmaktadır. Şehrin en önemli tarihi ve turistik mekanlarındandır.

 NOTRE DAME KATEDRALİ NEREDE?

 Dünyaca ünlü Notre Dame kadetrali Fransa’ nın başkenti Paris şehrinde bulunan Seine nehri kıyısında eskiden Roma Şapeli olan yerde bulunmaktadır.

 ULAŞIM

notre-dame
notre-dame

 Turistlerin çok büyük ilgi gösterdigi notre dame katedrali ulaşım yönünden çok rahattır. Saint- Michel metro hatti ve Cite metro duralarından kadetrale ulaşım sağlanabilmektedir. Adres olarak; Notre Dame Cadhedral, 6 Parvis Notre-Dame – Place, Jean-Paul-ll 75004 Paris,Fransa’ dır.

 NOTRE DAME KATEDRALİ KAÇ YILINDA YAPILDI?

 Notre Dame katwdralinin yapimina 12. yüzyılda 1163 yılında başladı. 1345 yılında yapımı tamamlandı. Bazı kaynaklara göre 1334 yılında tamamlandığı da söylenir. İlk restorasyon çalışmalarını 1800 yıllarda görmüş olan kadetrale mimar Viollet le-Duc tarafından tasarlanan kule külahı ekmemintir.

 NOTRE DAME KATEDRALİ GÜNCEL GİRİŞ ÜCRETLERİ

 Katedrale her ayın ilk pazar günleri giriş ücretsizdir. Diğer zamanlarda ise giriş 8 uero’ dur. Özel etkinlikler olması durumunda bu fiyat değişebilmektedir.

 ZİYARET GÜN VE SAATLERİ

 Notre Dame katedrali haftanın her günü ziyarete açıktır. Açılış saatleri her gün saat 07.45, kapanış saatleri hafta içi 18.45, hafta sonu ise 19.30 olarak belirlenmiştir. Nisan ve Eylül döneminde katedralin kule kısmina sabah 10.00 ile 18.30 arası, Eylül ve Ekim döneminde ise 10.00 ile 17.30 arası ziyarete açıktır.

 NOTRE DAME KATEDRALİ YANGINI

 1991 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilen Notre Dame katedrali yapıldığı tarihten bu yana bir sürü tehdit ile karşılaşmıştır. 1548 yılında isyancı gruplar tarafından katedralin içindeki heykeller bir çok kez kırılmıştır ve Kral Louis XIV. tarafından ise 17.yüzyılda tekrar restore edilmeye başlanmıştır. Ancak katedralin gördüğü en büyük zarar 15 Nisan 2019 tarihinde saat 18.50 civarında çıkan yangın ile olmuştur.

 856 yıllık binaya büyük hasar veren yangın yüzünden katedralin çatısı tamamen çöktü. Kuzey çan kulesi ve ana bina kurtarılabildi. Yangının sebebi hala bilinemese de, restorasyon çalışmaları sırasında oluşan bir dikkatsizlikten dolayı çıktığı tahmin ediliyor.

 Kurulduğu tarihten bugüne kadar birçok olay atlatan katedral özellikle Fransız devrimi zamanında birçok zarar görmüş ve restore edilmişti. Her yıl yaklaşık 13-14 milyon ziyaretçisi olan gotik mimarinin baş yapıtları arasında gösterilen Notre Dame katedralinde son yangında kurtarılan eserler; dikenli taç, Aziz Louise’ nin tüniği, kuzey gül penceresi.

 Yangın sonrası akıbeti henüz bilinmeyen eserler ise; çarmıhtan indiriliş, batı ve güney pencereleri, gerçek çarmıh ve kutsal çivi, büyük kilise orgu, Madonna ve çocuk heykeli, katedral çanları, Aziz Denis heykeli ve aziz Thomaz Aquinas’ ın tablosu.

 Yangın felaketinden sonra kurtarılan eserler Louvre müzesine aktarılacağı bildirildi.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top