Panorama 1453 Tarih Müzesi

Hakkında 

 İstanbul’un Topkapı semtinde bulunan ve İstanbul’un fethini anlatan ve bu fetih ile ilgili sergilerin bulunduğu bir müzedir. Müze 2009 yılında açılmıştır. Müzenin yapımına harcanan toplam miktar ise yaklaşık olarak 5 milyon dolardır. Panorama 1453 müzesi Türkiye’nin ilk panoramik müzesi olma özelliğini de taşımaktadır. Haşim Vatandaş tarafından düşünülen ve uygulamaya geçirilen müze her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akımına uğramaktadır. Müzenin panoramik resim sergisinde yaklaşık olarak 8 ressam çalışmıştır.

 Tarihi dokuları an be an yansıtan bu müzede İstanbul’un fethini detaylı bir şekilde öğrenebilmek mümkün. 38 metre küp yarı çaplı bir inşa üzerine yapılan müze günümüze kadar yaklaşık 1 milyon ziyaretçi akımına uğramıştır.

 Nerededir?

Çevre görünüm
Çevre görünüm – BY İlhami DİNÇ

 Panorama 1453 İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde Topkapı semtinde bulunan bir müzedir. Ve merkezi bir yerde bulunduğundan dolayı ulaşım da oldukça kolaydır.

 Panorama 1453 Nasıl Gidilir?

panorama 1453
panorama 1453 by Vivaystn

 Ulaşım, hem toplu taşıma ile hem de özel araçlar ile mümkün ve kolaydır. Beşiktaş ilçesinden 41E otobüsleri ile kolay bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca metrobüs ile de Topkapı durağında inilerek müzeye ulaşım imkanı vardır. Özel araçla ise çevre yolundan merkez yola bağlanarak Topkapı semtinden müzeye giriş yapılabilmektedir.

 Panorama 1453 Bursa

panorama 1453 müzesi dış görünüm
panorama 1453 müzesi dış görünüm by Vivaystn

 Panorama müzesinin bir benzeri de aynı şekilde Bursa şehrinde atıldı. Yapımına 15 Eylül 2015 tarihinde başlanan müze Bursa turizminin kalkındırılması amacı ile yapılmış oldu. Panorama 1453 Bursa müzesinin yapımına yaklaşık olarak 45 milyon TL harcandı. Dünya’nın tam panoramik müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Müze ise Bursa’nın beylik yaşantısından nasıl bir dünya devleti haline uzanan yolculuğunu anlatmaktadır. Pek çok Osmanlı motiflerinin bulunduğu bu müze Bursa halkının da yoğun ziyaret ettiği müzeler arasında yer almaktadır.

 Giriş Ücreti

 Bu tarihi müzeye giriş yapabilmek için müze kart kullanılmaktadır. Müze karta sahip olmayan ziyaretçiler ise 7.5 TL vererek müzeye giriş yapabilmektedirler. Ayrıca öğretmen ve öğrenciler için müzeye giriş ücreti 3 TL olarak belirtilmiştir. Yabancı turistler ise müzeye 15 TL vererek giriş sağlayabilirler.

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top