Paris Metrosu

Fransa’nın başkentinde yer alan tarihi metrolardan birisi Paris metrosudur. Dünya üzerinde kullanıma açılan en eski metrolardan biridir. Paris metrosu her gün binlerce kişinin uğradığı bir yerdir. Özellikle tarihi yapısı gelen turistlerin dikkatini çekmektedir. Bu istasyonun mimarı olan Hector Guimard’ın tasarladığı 86 adet metro girişi günümüzde hala orijinal halleri ile kullanılmaktadır.

 Paris Metrosu Ne Zaman Yapıldı ve Tarihi Nedir?

Paris-Metosu-İçi
Paris-Metosu-İçi

 Paris metrosunun ilk hattı 1990 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Bu metrosunun mimari açıdan esin kaynağı ise Art Nouveau’dur. Mimari açıdan göz kamaştıran bir metro olması tarihi bakımından zenginlikleri de beraberinde getirmektedir. Paris metrosu 1845 yılında şehrin yönetimini sağlayan kişiler ve çeşitli demiryolu firmaları tarafından şehir içi ve dışı kolay seyahat sağlamak için planlanmıştır. Bu iki farklı görüşün oluşması inşaatın gecikmesine neden olmuştur.

 Demiryolu şirketleri şehirde var olan ve çalışan metrolarda yeni şebeke oluşturarak başka hatların yapılması tarafındaydı. Şehir yönetimi ise tamamen yeni metro ve hat çıkarmak istiyordu. Yıllar boyunca süren bu fikir ayrılığı metro inşaatını ve kullanımını da geciktirmiştir.

 Fakat şehrin içinde yaşanan trafik sorunlarından kaynaklanarak 1986 yılında metronun inşaatına başlandı. Başlangıç hattı 1990 yılında törenle açıldı. Metronun genişlemesi 1920 yılını buldu. Günümüzde günlük yolcu sayısı 4,5 milyon kişiyi bulmaktadır.

 Paris Metrosu Hatları

Paris-Metrosu-İç-Aydınlatma
Paris-Metrosu-İç-Aydınlatma

 Başka hatlar ile arasında bağlantı olan 62, toplam istasyonla hizmet veren toplam 297 hat ağı bulunmaktadır. 211 kilometre uzunluğu bulunan 16 hatlı hızlı aktarma sistemi bulunmaktadır. Hat sayıları 1’den 14’e kadar numaralandırılarak ilerlemiştir. Bu numaralarda iki küçük hat bulunmaktadır. Bu hatlar ise 3bis ve 7bis numaralarındadır. Daha önceden bir hat koluyken zamanla daha küçülerek farklı hatlara dönüşmüştür.

 Paris Metrosu Saatleri Nelerdir?

Paris-Metrosu-Koltuklar
Paris-Metrosu-Koltuklar

 Paris metrosu yılın tüm günlerinde genellikle aynı saatlerde hizmet vermektedir. Metro açılış saati sabah 05:00, kapanış saati ise gece 01:00’dir. 2006 yılının Aralık ayında metro cumartesi gece ve resmi tatillerden önce gece 02:15’e kadar açık bir şekilde hizmet sağlamaktadır.

 Paris Metrosu Bilet Fiyatları Nedir?

Paris-Metrosu-Giriş
Paris-Metrosu-Giriş

 Metro ile seyahat etmek hem eğlenceli hem de farklı bir deneyimdir. Özellikle şehrin dışından geneller ve turistler için kültür açısından ziyaret edilmesi gerekilen yerler arasında başta gelmektedir. Bu metronun tarihi yapısının güçlü olması ziyaretçi akınını da arttırmaktadır. Özellikle şehri metro ile keşfetmek isteyen kişiler bu sayede kolay bir ulaşım sağlamış olacaktır.

 Genel turistlerin ve yolcuların merak ettiği bir konu ise bilet fiyatlarıdır. Bilette standart olana T adı verilir. Bu ticket yani bilet anlamına geliyor. İlk giden kişiler bu şekilde bilet alabilir. Biletler 1.bölgede toplam 2 saat geçerlidir. Tek bilet alacak olan kişiler için bilet fiyatı 1.40 Avro’dur. Toplu alım için 10 adet bilet 14.50 Avro fiyatı bulunmaktadır. Paris’te yaşayan ve sürekli metro ile ulaşım sağlayan kişiler için limitsiz biletler bulunmaktadır. Aynı zamanda turistlere ya da şehrin dışından gelen ziyaretçilere özel birkaç günlük biletler bulunmaktadır.

 Paris’te Alternatif Ulaşım Şekilleri Nelerdir?

Paris-Sokakları
Paris-Sokakları​

 Paris’te her yere en kolay ulaşımı sağlayan metroların dışında başka ulaşım araçları da bulunmaktadır. Metro dışında otobüs kullanımı çok sık yapılmamaktadır. Genellikle gece otobüsü adındaki otobüsler ulaşımı sağlamaktadır.

 Günün her saati taksi ve Uber ulaşım kaynağı bulunmaktadır. Uber çağırarak ya da taksi çevirerek ulaşımınızı kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Yalnız Paris’te taksilere yalnızca 3 kişi alınmaktadır. Ayrıca bagaj için ek ücret istemektedirler. Şehrin içinde tramvay ve RER kullanımı şehri keşfetmek ve şehirde tur atmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği ulaşımdır şeklidir.

 

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

 
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top