Tarihi Peri Bacaları - "Kapadokya"

Peri Bacaları Nevşehir ilinde yer almaktadır. Yalnızca tek bir bölgede bulunmaz. Şehrin çeşitli vadilerinde dünya harikası Peri Bacalarına rastlamak mümkündür. Ancak genel olarak Avanos, Ürgüp ve Uçhisar’da yer alırlar. Çat kasabasında da Peri Bacası ormanı yer almaktadır. Kimisi günümüze kadar sağlam kalmışken kimileri deforme olmuştur. Öte yandan Türkiye‘de Van, Manisa, Afyon, Ankara, Aksaray ve Erzurum’da da aynı oluşumlar gözlemlenmiştir. Ancak bu bölgelerde sayıları oldukça azdır.

 Peri Bacaları Hikayesi

Peri-Bacaları-Tarih
Peri-Bacaları-Tarih

 Efsaneye göre bu bölgede devler yaşarmış. Devlerin başları dağların tepesine değermiş. Bu devler insanlarla birlikte yaşadıklarından bazen anlaşmazlıklar çıkarmış ve insanlara kızdıklarında onlara ateş yollarlarmış. Bir gün perilerin padişahının yolu Kapadokya’ya düşmüş. Olanları duymuş ve insanlara yardım etmeye karar vermiş padişah. Birlikte devlerin yaktıkları bu dağ tepelerindeki ateşleri söndürmeye karar vermişler. Günlerce bu tepelere kar ve su taşımışlar ateşleri söndürmek için. Eğer ateşleri söndürürlerse devlerin yerin altına kaçacaklarına inanıyorlarmış.

 Ve başarmışlar. Devler bu mücadeleden korkup yerin altına saklanmaya başlamışlar. Böylece insanlar ile periler arasında sıkı bir dostluk başlamış. Çok iyi anlaşıyorlarmış. İnsanlarla periler birlikte yaşamaya başlamış. İnsanlar kayalara oydukları deliklerde mutlu mesut yaşarken periler de kayaların tepesinde kendilerine yer yapmışlar.

 Peri Bacaları Nasıl Oluştu?

Peri-Bacaları-Kayalıklar
Peri-Bacaları-Kayalıklar

 Peri Bacaları denen oluşumun meydana gelmesi için pek çok iklimsel ve coğrafi özelliklerin aynı anda meydana gelmesi gerekmektedir. Bu yüzden dünyada sayıları çok azdır ve peri bacaları bu yüzden dikkat çekicidirler. Peri Bacaları oluşumu için yamaç bir alana ihtiyaç vardır. Rüzgar yönünün de önemli bir yer tuttuğu bu doğal oluşumlar kurak alanlarda meydana gelmektedir. Yamaç eğrisinin yüzde 70 ile 80 arasında olması, belli bir derece erozyon meydana gelmesi ve şiddetli rüzgarın yer alması lazımdır. Bu doğa harikaları bu tesadüfi olguların dışında meydana gelemez.

 Peki gövde ile başlık nasıl meydana gelmektedir? Gövdedeki taşlar dayanıksız olduğundan delikler meydana gelir. Başlık ise oldukça sert ve sağlamdır. Rüzgarın etkisiyle gövde gitgide zayıflar ve başlık yerinde kalır. Bu da sanki bir canlı yardımıyla o gövdelerin üzerine bir başlık yerleştirilmiş görüntüsünü oluşturur.

 Peri Bacaları Otel Seçenekleri

Otel-İç-Mekan
Otel-İç-Mekan

 Royal Cave: En yüksek puanlı otellerden biridir. Geceliği 350 TL civarındadır. Çok fazla odası olduğundan oda bulma sıkıntısı çekilmez. Odalar lüks, bakımlı ve temizdir.

 Hotel Grand Elite Cave Suits: Kapadokya’nın en lüks otelidir. Geceliği 750 TL civarındadır. Özellikle zengin yabancı turistler tercih etmektedir. Sabah öğle ve akşam yemek servisi vardır. 7 gün 24 saat oda servisi, vale servisi ve yardımcı servis bulunmaktadır.

 Peri Bacaları Balon Turları

Peri-Bacaları-Balon-Turu
Peri-Bacaları-Balon-Turu

 Peri Bacaları bölgesi genel olarak pahalı hizmetler veren bir bölgedir. Türkiye‘nin en çok yabancı ve yerli turist ağırlayan bölgesi olduğundan kaliteli ve profesyonel hizmetler verilmektir. Balon turları da oldukça pahalıdır. Balonların havalanma saatleri de sabah 05:00’da başlamaktadır. Yükseklik korkusu olanlar, hamileler ve tansiyon hastaları bu turlara katılamazken balonlarda bulunan profesyoneller tarafında güvenlik üst seviyelerde tutulmaktadır.

 Balon Turu Fiyatları

 En ucuz balon turları 250 Euro olarak ortalama fiyatlandırılmaktadır. Bu fiyatlar uçuş süresine ve kaç kişinin balona bineceğine göre değişiklik gösterebilir. O sezon Euro’nun Türk Lirası karşısındaki değerine göre de balon fiyatları değişiklik göstermektedir. En ucuzu 250 Euro olan turların en pahalısı ise 1000 Euro’dur. Bu turları genelde kafile olarak ülkemize gelen yabancı turistler tercih etmektedir.

 Peri Bacaları Turu

 Jolly Tour, ETS Tour ve Anı Tour Kapadokya’ya en çok tur düzenleyen şirketlerdir. Tur fiyatları sezondan sezona değişiklik göstermekle birlikte her şey dahil 700 Euro’dan başlamaktadır. Turlar genelde 3 gün olarak düzenlenmektedir. Bazı şirketlerin turları çevre illeri de kapsamaktadır.

 Peri Bacaları Manzaralı Oteller

Peri-Bacaları-Manzara
Peri-Bacaları-Manzara

 Dere Suits: Pencereden Peri Bacalarını görmek mümkündür. 800 TL gecelik fiyatı vardır.

 4 Oda Cave Otel: Yer bulmanın zor olduğu bu otel de dip dibedir. Lüks tutkunları için yeterli olmayabilir ancak temizdir. Geceliği 400 TL’dir.

 Peri Bacaları Pansiyon Fiyatları

 Ayhan Pansiyon: Günlük 100 TL’ye konaklayabilirsiniz. Araba kiralama hizmeti vardır.

 Dar Konak: Kapadokya’nın en ucuz pansiyonudur. Günlük 50 TL’ye konaklamak mümkündür.

Her gün yayınladığımız gezi rehberi ve seyahat içeriklerimiz okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top