Petra Antik Kenti

Hakkında Bilgiler

 Petra Antik Kenti,1985 senesinde United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) tarafından dünyanın yedi harikasından biri olarak seçilmiştir.

 Petra Antik Kenti Nerededir?

Petra Kanyonu
Petra Kanyonu

 Resmi olarak bilinen adıyla Ürdün Haşimi Krallığı’ nın Akabe Körfezi ile Lut Gölü arasında bulunan antik kente Petra Antik Kenti denmektedir. MÖ 400 ile MS 106 senelerinde Nebati imparatorluğu tarafından Petra Antik Kentinin inşaa süreci tamamlanmış olup; Nebati krallığının da başkenti olmuştur.

 Nebati İmparatorluğu Ya Da Nebatiler Kimdir?

 Nebatiler halkının kökeninin Arap yarımadasından geldiği bilinmekte olup; halk göçebe olarak yaşamaktadır. Ticaret konusunda oldukça becerikli olan halk Petra’ yı kısa bir süre içerisinde ticaret merkezi konumuna getirmeyi başarmışlardır.

 Gazze, Basra Körfezi, Kızıldeniz ve Şam’ ın ortasında ticaret merkezi olarak konumlanan şehir Roma, Hindistan, Yunan, Suriye, Arabistan ve Mısır ‘ ı da birbirine bağlayarak köprü görevini üstlenmişlerdir. Nebati İmparatorluğu doğu tarafta Perslerle ticaret yapar iken batı tarafında da Yunanlılar ve Romalılar ile ticaret ilişkilerini yürütmüşlerdir.

 Nebati imparatorluğu bulundukları dönem içerisinde dünyanın en zengin halkı ya da imparatorluğu olarak ün kazanmışlardır. Bu ünü ise yapmış oldukları ticaretler sayesinde kazanmışlardır.

 Nebati İmparatorluğu’ nun son kralı ise II. Rabbel olarak bilinmektedir. Bu dönemde kralın Romalılara yenilmesiyle beraber Nebati İmparatorluğu’ nun da çöküşü başlamıştır. Savaşlar, doğal afetler ve ticari konularda yaşanan sıkıntılar nedeniyle Petra eski ününü de hızlı bir şekilde kaybetmiş olup; kentin yeryüzünden silinmesini sağlamışlardır.

 Nebatilerin Kaybolan Şehri: Petra Antik Kenti Ve Bulunuş Hikayesi

 İsviçre kökenli bir kaşif olan Johann Burckhardt tarafından yeniden keşfedilen kent 1812 yılında yeniden insanlar tarafından bilinmeye başlanmıştır. Bundan önce ise sadece göçebe Araplar tarafından dinlenme noktası olarak kullanılan kent yeniden tüm kapılarını insanlara açmıştır.

 Ülkeleri gezmeyi ve yeni yerleri keşfetmeyi seven kaşif Johann Burckhardt’ın kulağına gelen kayıp şehir efsanelerini dinlemesi ve izini sürmesiyle dünya tarihine yeniden kazandırılan Petra Antik Kenti ölmeden önce muhakkak gezilmesi gereken yerler listesinde ilk sıralarda olmayı hal etmektedir.

 2200 yıldır ayakta duran ve geçmişe tanıklık eden kentin bir diğer adı ise Rose City’ dir. Kent bu adı kayalarının renginden almaktadır.

 Petra Antik Kenti Tur

Petra Ulaşım-Deve Konvoyu
Petra Ulaşım-Deve Konvoyu
  1. Kent milattan önce 400 ve milattan sonra 106 yılları arasında Nebati İmparatorluğu’ nun başkentlik görevini üstlenmiştir.
  1. Nebati İmparatorluğu’ nun sona ermesiyle birlikte hem tarih hem de insanların çıkan kent 1812 senesinde Johann Burckhardt’ ın kayıp şehir efsanesinin peşine düşmesi sayesinde yeniden keşfedilmiştir.
  1. Petra Antik Kenti içerisinde yer alan kayalar turuncu, sarı, pembe ve kırmızı renklerden oluşmaktadır. Bu yüzden de kent Rose City olarak da bilinmektedir.
  1. Kent yaklaşık olarak yüz kilometrelik bir alan içerisinde yer almaktadır.
  1. Petra Antik Kenti içerisinde amfi tiyatro, mezarlar, evler ve tapınaklar bulunmaktadır. Tüm yapılar kireç taşlarının oyulması sayesinde inşa edilmiştir.
  1. Kent içerisinde The Siq adı verilen bir alan bulunmakta olup; bu alan 180 metre yüksekliğe kadar erişebilen ve çevresinde kayalar bulunan bir geçitten oluşmaktadır.
  1. Kentin görkemi ve gizemli havası filmlere de ev sahipliği yapmıştır. Mortal Combat, Indiana Jones gibi birçok film kent içerisinde çekilmiştir.
  1. Antik Kent içerisinde yapılan birçok kazı sonrasında El – Hazne adı verilen bölgenin altında kral mezarlarının yer aldığı ortaya çıkarılmıştır.
  1. 1982 senesinde keşfedilen kent 3 sene sonra 1985′ te UNESCO tarafından Dünya’ nın yeni yedi harikasından biri olarak seçilmiştir.

Giriş Ücreti ve Çalışma Saatleri

 Petra Antik Kenti gezisi için giriş saatleri yaz ve kış sezonlarına göre değişiklik göstermektedir. Kış sezonu için giriş saati sabah 06.00 – 16.00 saatleri için geçerliyken yaz sezonu saatleri ise sabah 06.00 – 18.00 saatleri arasındadır.

 Bir kişi için gezi ücreti ortalama 74 dolardır ancak fiyatlar kur farkına göre değişiklik gösterebilmektedir.

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Summary
Petra Antik Kenti
Article Name
Petra Antik Kenti
Description
Petra Antik Kenti,1985 senesinde United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) tarafından dünyanın yedi harikasından biri olarak seçilmiştir.
Author
Publisher Name
My Trawel TR
Scroll to Top