Rahmi Koç Müzesi

Bir sanayi müzesi olarak bilinen rahmi koç müzesi İstanbul‘da Hasköy semtinde yer alır. İş adamı olan Rahmi Koç’un destekleri ile İstanbul’da 1994’te kurulmuş olan müze aslında sanayi, iletişim ve ulaşım gibi sektörlerde kurulmuş olan ilk müzelerdendir.

 Endüstriyel anlamda büyük bir katkıya sahip olan müzede birçok farklı sanayi ürünü sergilenir. Müzede belli aralıklarla ziyaretçilerin beğenisine sunulan çeşitli organizasyonlar gerçekleştirilir. Bunlardan sonuncusu ünlü ressam Leonardo da Vinci’nin çizimlerinden oluşan makine örneği sergisidir. Bu gibi çeşitli organizasyonlar farklı yaş gruplarına uygun olacak biçimde düzenlenir.

 Rahmi Koç Müzesi Ankara

Rahmi-Koç-Müzesi-Ankara
Rahmi-Koç-Müzesi-Ankara

 Ankara’nın ilk sanayi müzesi olarak bilinen Rahmi Koç Müzesi Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alır. Çengelhan isimli Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilmiş bir kervansarayın içerisinde yer alır. Bu yüzden de tarihi önemi daha büyük hale gelmiştir. Müzede 1800’lü yıllardan itibaren kullanılmaya başlanan ilk sanayi araçları, denizcilik veya havacılık gibi alanlarda inşa edilmiş ilk yapılar gibi çeşitli gereçler sergilenir. İstanbul‘daki Müzeden sonra kurulduğu bilinen ikinci sanayi müzesidir.

  Ulaşım

Rahmi-Koç-Müzesi-Tren
Rahmi-Koç-Müzesi-Tren

 İstanbul Rahmi Koç Müzesi Beyoğlu’nun Hasköy semtinde yer alır. Çeşitli ulaşım seçeneklerinin yanı sıra en çok kullanılan metrobüs hattıdır. Metrobüs ile seyahat ederek Halıcıoğlu durağında indikten sonra yürüme mesafesinde kalan müzeye rahatlıkla ulaşılıyor. Bunun yanı sıra Üsküdar’da hareket eden Eyüp vapurları da bu müzeye uğramaktadır.

 Ankara Rahmi Koç Müzesi’ne gitmek isteyenler ise minibüs, otobüs ve metro gibi seçeneklerden yararlanabilir. Minibüsle gitmek isteyenler için Hacettepe Hastanesi durağında indikten sonra yürüme mesafesinde kalır. Otobüsler ise Ulus Meydanı’nda indirir ve buradan sonra yürüyerek veya taksiyle müzeye gidebilirsiniz.

 Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti 2019

Araba-Koleksiyonu
Araba-Koleksiyonu

 İstanbul ve Ankara’da bulunan müzelere giriş ücretleri 2019 itibariyle yenilenmiştir. Müzeye girebilmek için yetişkinlerden 9 TL, öğrenci veya çocuklardan ise 5 TL ücret alınıyor. Aynı zamanda çoğu müzede geçerli olan müze kart Rahmi Koç Müzesi’nde kullanılamıyor. Giriş ücretleri her yıl yenilendiği için sürekli olarak farklı ücretler ödeyebilirsiniz. Ancak genel olarak fiyatlar her bütçeye uygun olacak şekilde düzenlenir.

  Fotoğraf Çekimi

Rahmi-Koç-Müzesi-Tabela
Rahmi-Koç-Müzesi-Tabela

 İstanbul ve Ankara’da bulunan Rahmi Koç müzelerinde fotoğraf çekimine izin verilmektedir. Ailecek gittiğiniz bir gün hem müzede sergilenen araç gereçlerin tarihçelerini okuyabilir hem de hatıra fotoğrafları çektirebilirsiniz. Aynı zamanda burada düğün, nişan gibi özel organizasyonların çekimi de yapılmaktadır. Özellikle sünnet düğünü olan çocuklar için ideal bir mekandır.

 Aynı zamanda evlenecek olan çiftler de buraya gelerek en özel günlerini muhteşem fotoğraflar ile ölümsüzleştirebilir. Bunun yanı sıra müzeye gelen ziyaretçiler için de fotoğraf çekme yasağı yoktur. Her gelişinizde dilediğiniz kadar fotoğraf çekme imkanı sunulur. Bu sayede siz de bu güzel müzenin hatırasını fotoğraflarda her an görebilirsiniz.

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top