Rumeli Hisarı Gezi Rehberi

Görünüşüyle insanı büyüleyen Rumeli Hisarı mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Hisarın yapılış hikayesinden inşasına kadar her detay ayrı bir öneme sahiptir. Mevsim ayrımı olmaksızın milyonlarca turistin akınına uğramaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan hisar, çevresindeki birbirinden güzel mekanlarla da dikkat çekmektedir.

 Rumeli Hisarı Tarihi

 Rumeli Hisarı projesini Fatih Sultan Mehmet bizzat kendi hazırlamıştır. İstanbul‘u almadan önce bazı tedbirler almıştır. Bunun için hisar fikri ortaya çıkmıştır.15 Nisan 1452 yılında hisarın yapımına başlanmıştır. Yapımında 300 usta, 700-800 işçi, 200 arabacı, kayıkçı, nakliyeci ve tayfalar çalışmıştır. Fatih Sultan Mehmet bu hisarın yapımı ile İstanbul’u almak istediğini apaçık bir şekilde ilan etmiştir.

 Yapımı çok kısa sürede tamamlanmıştır. 31 Ağustos 1452 tarihinde inşa tamamlanmıştır.

 Rumeli Hisarının yapımında denize bakan tarafını 2.Mehmet üstlenmiştir. Aynı zamanda, Halil Paşa, Zağnos Paşa ve Saruca Paşa gibi önemli isimler de bu kulelerin inşasında görev almışlardır. Hisar, boğazın en dar kesimine yaklaşık olarak 30 dönümlük bir alan üzerine inşa edilmiştir. Hisarın genişliği 120 metredir. Toplamda dört kulesi bulunmaktadır. Ayrıca on üç burcu vardır.

 Dört ana kapı ve bir küçük yan kapıdan hisara giriş sağlanmaktadır. Dağ Kapısı, Dizdar Kapısı, Hisar Pençe ve Sel Kapısı olmak üzere dört ana kapıdır. Küçük kapı ise Mezarlık Kapısı ismiyle bilinir.

 Güneye bakan kulenin yakınında bulunan cephane ve erzak mahzenlerine giden yolların ucunda ise iki gizli kapı bulunur. Biri tıkalı iki su mecrası, ikisi kaybolmuş üç çeşmesi vardır. Hisarın içinde bulunan camiden günümüze sadece yıkık minaresi ulaşabilmiştir. Bu eser, Anadolu Hisarı’ nın tam olarak karşısındadır. Hisarın yapılma amacı; gemilerin geçişlerini kontrol etmektir. Aynı zamanda kuzeyden gelebilecek saldırıları ve yardımları önlemek için yaptırıldığı bilinmektedir.

 Rumeli Hisarının tarihte farklı isimleri olmuştur. Fatih Vakfiyelerinde Kulle-i Cedide. Neşri tarihinde Yenice- Hisar. Kemalpaşazade. Aşıkpaşazade ve Nişancı tarihlerinde Boğazkesen Hisarı olarak geçmektedir.

 Rumeli Hisarı Müzesi

 1953 yılında büyük bir restorasyonla müze düzenlemiştir. Hisarın müzesinde açık teşhir yapılmaktadır. Gülleler, toplar ve Haliç’i kapattığı söylenen zincirin bir parçasından oluşan eserler bahçede sergilenmektedir. Rumeli Hisarı Müzesine giriş sabah 09:00′ da olmaktadır. Müze, Çarşamba günleri kapalıdır. Özel araçlar dışında toplu taşıma ağıda kullanılabilir.

 Rumeli Hisarı Nerede?

 İstanbul ilinin Sarıyer ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapan hisara ulaşım son derece kolaydır.

 Rumeli Hisarı Konserleri

 Birbirinden farklı organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu organizasyonlardan bir tanesi de konserlerdir. 1953 yılında Rumeli Hisarı avlusunda bulunan evler istimlak edilmiştir. 1958 yılında ise avluya bir açık hava tiyatrosu eklenmiştir.1980′ lerde Rumeli konserleri başlamıştır. Konser rehberinden burada yapılacak konserler takip edilebilir.

 Rumeli Hisarı Cafeler

 1.Lokma- Restaurant Cafe

 Rumeli Hisarı merkezli cafe, boğaz manzarası eşliğinde en iyi hizmeti sunmaktadır. Wifi, nargile, özel sigara içme alanı ve vale hizmeti bulunmaktadır. Kahvaltılıklardan yöresel lezzetlere kadar uzun ve lezzetli menüsü mevcuttur.

 2.Yıldız Hisar- Restaurant Cafe, Izgara

 Kahvaltının yanı sıra; sıcak başlangıçlar, salatalar, şefin tenceresinden özel lezzetler, soğuk başlangıçlar ve serpme mezeler yer alır. Rezervasyonla manzara keyfi yaşanacak mekan hisarın en gözde cafelerinden biridir.

 3.Sade Kahve- Restaurant Cafe, Kahve, Çay

 Zengin menüsü ve eşsiz manzarasıyla hizmet sunmaktadır. Özel lezzetlerin yanı sıra çeşitli özel içecek seçenekleri sunmaktadır.

 Rumeli Hisarı Kahvaltı

Kahvaltı
Kahvaltı

1. Kale Bosfor Çay Bahçesi

 Hisar manzarası eşliğinde kahvaltı için en ideal yerlerden biri. Kahvaltı, wifi, sigara içme alanı, iç mekan özellikleriyle hizmet vermektedir.

 2.Dokga Cafe- Restauant

 Evcil hayvan dostu bir mekandır. Sunduğu kaliteli hizmet ve özel menüsüyle kahvaltının vazgeçilmez adreslerinden biridir.

 3.Zoom Rumeli Hisarı

 Çocuklar için uygun bir mekan olarak çocuklu ailelerin uğrak noktasıdır. Bunun yanı sıra; evcil hayvan dostu olmasıyla da ilgi görmektedir. Deniz kenarında, boğaz manzarasına hakim mekanın birbirinden lezzetli kahvaltı seçenekleri de göz doldurmaktadır.

 Rumeli Hisarı Giriş Ücreti 2019

 Çarşamba günü hariç haftanın her günü sabah 09:00 ile 16:30 saatleri arasında kapılarını ziyarete açmaktadır. Bazı durumlarda giriş ücreti talep edilmez. Müze kart sahipleri, 18 yaş altında olan ziyaretçiler ve 65 yaş üstü olan yetişkinler için giriş ücreti alınmamaktadır. Bunun dışında kalan ziyaretçiler için ise 2019 yılı için giriş ücreti 18 Türk Lirasıdır.

 

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

 
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top