Nerede Kalınır

Rusya Nerede Kalınır

Büyük şehirler ve tatil köyleri için, bir veya iki gece öncesinden rezervasyon yaptırmak önerilmektedir (özellikle St Petersburg’daki yoğun yaz sezonunda).

 • Oteller: Çağdaş ve profesyonel olarak işletilen işletmelerden eski dönem Sovyet dönemi eski ve yıpranmış otellere kadar birçok seçenek mevcuttur.
 • Hosteller: Moskova ve St Petersburg zengin seçimlere sahiptir. Ancak günümüzde birçok şehirde hosteller bulunmaktadır.
 • Pansiyonlar ve aile yanında konaklamalar: Çok yaygın değildir ama gerçek bir Rus misafirperverliği deneyimi isterseniz deneyebilirsiniz.

Oda ve Kahvaltı, Aile Yanı Konaklama ve Apartmanlar

Rusya’da Avrupa tarzı Oda ve Kahvaltı (bed and breakfast) nadirdir, ancak Rus evlerinde kalmak için birçok fırsat vardır. Rusların çoğunun nasıl yaşadığına dair bir bilgi edinmek için, apartman dairelerinin genellikle bir bütün olarak kiralandığı, ancak bazen mülk sahipleri ile paylaşıldığı apartman bloğundaki bir dairede kalabilirsiniz. Bu seçeneklerin çoğu büyük ev paylaşım sitelerinde listelenmiştir.

Moskova ve St Petersburg, yabancı ziyaretçileri özel dairelerde, kişi başına yaklaşık 30 € – 40 € arasında ağırlamaktadır, normalde İngilizce konuşanlar, kahvaltı ve geziler ve ek yemekler gibi diğer hizmetler ile özel olarak düzenlenmiş kuruluşlara sahiptir.

Bu ve diğer şehirlerdeki ve ayrıca yurt dışındaki birçok seyahat acentesi ve turizm firması da aile yanında konaklama imkanı sunmaktadır. Fiyat, dairenin şehir merkezinden ne kadar uzakta olduğu, ev sahiplerinin İngilizce konuşup konuşmadığı ve yemek verilip verilmeyeceği gibi konulara bağlı olacaktır. Ayrıca, bir aile yanında konaklama veya hizmet verilen bir daire acentesinin vize desteği ve kaydı sağlayıp sağlamadığını ve bunun maliyetinin ne kadar olabileceğini kontrol ediniz.

Aile Yanı Acenteleri

Bir dizi ajans, başta Moskova ve St Petersburg olmak üzere, günlük 15 USD’den daha az bir fiyata aile yanı konaklama ayarlayabilir. Ancak genellikle, konaklama yeri ve yerin kalitesine bağlı olarak 30 ile 60 € arasındadır. Bazı seyahat acenteleri de aile yanında konaklama düzenlemeleri yapabilir.

Uluslararası Aile Yanı Ajansı (https://homestayagency.com)

Ev sahibi aileler Derneği

Dünya Çapında Aile Yanı Konaklama (www.worldwidehomestay.com/Russia.htm)

Kamp

Kempingi (organize kamp alanları) nadirdir ve genellikle sadece haziran-eylül ayları arasında açıktır. Western kamp alanlarının aksine, küçük ahşap kabinler çoğu zaman yer kaplar ve çadırlara çok az yer bırakılır. Bazı kempingi’ler ormanlardadır, ancak ortak tuvaletler ve tuvaletler çoğu zaman kötü durumda ve diğer imkanlar azdır.

Hosteller

Rusya’da, özellikle St Petersburg’dan Vladivostok’a uzanan ana Sibirya yolu boyunca giderek daha yaygın olan Batı tarzı hosteller, bütçeye uygun (ve diğer) gezginler için yalnızca uygun fiyatlı bir konaklama imkanı sunmakla kalmayıp aynı zamanda arkadaş canlısı ve İngilizce konuşmaktadır. Moskova veya St Petersburg’daki bir yatakhanede yatak fiyatları R500 ile R1000 arasındadır.

Oteller

Batı tarzı oteller veya uluslararası zincir oteller genellikle şehir merkezinde yer almaktadır. Çok az sayıda otel (genellikle ucuz oteller) yabancı misafirleri kabul etmemektedir. Bu nedenle önceden mutlaka araştırınız.

Pek çok büyük Sovyet dönemi oteli, farklı fiyatlarda geniş bir oda yelpazesi sunar. Çalışanlar genellikle misafirlerin check-in işleminden önce odaya bakmasına izin vermekle yükümlüdür. “Mozhno li posmotret nomer?” sorusunu sorabilirsiniz (odayı görebilir miyim?).

Tüm otellerde gerçek tek kişilik oda bulunmaz ve “tek” fiyatlar genellikle çift kişilik ya da ikiz odanın tek kişilik kullanımına işaret eder. Başta alt ve alt orta aralıktaki bazı otellerde, kişi başı fiyatın tek veya iki katın altında olacağı üç veya dört kişilik odalar vardır. Yataklar tipik olarak tek kişiliktir ve çift kişilik bir yatağın olduğu yerde, genellikle benzer büyüklükteki iki yataklı odadan biraz daha fazla ödeyebilirsiniz.

Dinlenme Odaları

Komnaty otdykha (dinlenme odaları) tüm ana tren istasyonlarında ve daha küçük olanların yanı sıra birkaç büyük otobüs istasyonunda bulunur. Genellikle ortak (ve genellikle oldukça temiz) lavabolu ve tuvaletli konaklama birimlerine sahiptir. Bazılarında duş vardır, ancak bunları kullanmak için genellikle ekstra bir ücret ödersiniz. Bazen tek ve çift kişilik odalar ve nadiren özel banyolu olan lüks odalar vardır. Yataklar genellikle yarım gün (R50 ila R1000) veya 24 saat (R800 ila R1700) arasında kiralanabilir. Bazıları kalmanıza izin vermeden önce tren biletinizi görmenizi isteyecektir.

Türbazy, Dinlenme Evleri ve Sanatoryumlar

Bir türbaza tipik olarak dış mekan türlerini hedef alan sade bir tatil kampıdır. Temel konaklama genellikle çok odalı ahşap bungalovlarda veya domiky’de (küçük kulübeler) bulunur. İç mekanda su tesisatı beklemeyin. Sovyet döneminde, türbazy genellikle çalışanlarının kullanması için bir fabrikaya veya büyük bir şirkete aitti. Birçoğu harap olmuştur, ancak bugünlerde gittikçe daha fazla özelleştirme yapıldı ve canlandırılmıştır. Bazılarında, botla, kayak, yürüyüş veya dağcılık düzenleyebilirsiniz.

Doma otdykha (dinlenme evleri) genellikle daha lüks olsalar da türbaziye benzemektedir. Yoğun sezonlarda, talep çok yüksek olabileceğinden, bölgesel şehirlerdeki seyahat acenteleri aracılığıyla rezervasyon yaptırmak zorunludur.

Sanatoryum, sahip olabileceğiniz tüm hastalıkları tedavi etmek, diyetinizi tasarlamak ve doğru dinlenme konusunda tavsiyelerde bulunmak için profesyonel sağlık ekibine sahiptir. Birçoğu kırsal veya sahil ortamlarında bulunmaktadır. Sanatoryumlar kaplıcalar, denizi olan tatil köyleri (Soçi ve Kaliningrad Bölgesi’nde birkaç iyi tatil köyü vardır) veya bir tür geleneksel olmayan tedavi alabileceğiniz tatil yerleri olabilir (örneğin, kumiss, fermente edilmiş kısrak sütü ile). Çoğunlukla yerel halk arasında popülerdir.

 

Rusya’da Kalınacak en iyi yerler

Hotel De Paris

Tverskaya’nın karmaşasından birkaç adım uzaklıktaki bu otel, Boulevard Ring’in sakin bir avlusuna sokulmuş, zevkli ve şık bir oteldir. Alt katlarda yer alan odalar çok fazla doğal ışık almaz ancak yataklar (King size), jakuzili küvetler ve zarif bir tasarıma sahiptir. Servisi oldukça iyidir ve fiyatlar hafta sonları düşmektedir.

Genel Bakış

Bolshaya Bronnaya Street 23 Bld.3

Şehir merkezine 1.10 km

Alexander House

Nikolsky Katedrali’nin karşısındaki bu binanın tarihi 1826 yılına kadar uzanmaktadır ve güzel bir şekilde tasarlanmış bir konukevi içermektedir. 20 odanın her biri bir şehirden (Kyoto, Marakeş, Venedik) adlandırılmış ve oradan sanat eserleri ve el sanatları içermektedir. Güzel cilalı zeminler, sıcak renkler ve kirişli tavanlar genel olarak yaygındır. Şömineli güzel bir salon ve asma katlı bir avlunun yanı sıra bir restoran da vardır.

Genel Bakış

Kryukov Kanal Embankment, 27

Şehir merkezine 2.76 km

Skvorechnik

Sanatsal olarak tasarlanmış altı oda, doğal malzemelerle (ahşap, pamuk, Kostroma), pastel renkleri ve zevkli dekoru barındırmaktadır. Çocuklu aileler için bebek bakıcılığı servisleri de mevcuttur.

Genel Bakış

ul Chaykovskogo 17b

Şehir merkezine 0.68 km

Sanremo

Sanremo’nun samimi atmosferi (29 muhteşem oda), muhteşem sahil konumu ve deniz seviyesindeki muhteşem restoran salonu oldukça iyidir. Minimalist odalar geniştiri, moderndir ve deniz manzaralı devasa pencerelere sahiptir. Şezlonglu geniş bir ortak balkona erişimi vardır, ancak bu sadece kuma birkaç adım uzaklıktadır.

Alt taraftaki salon, gün batımı için mükemmel bir mekandır. İç ve dış mekanlarda oturma, deniz ürünleri üzerinde titiz bir menü ve genel olarak serin bir atmosferi vardır.

Genel Bakış

Ulitsa Chernomorskaya 13G

Şehir merkezine 1.83 km

 

Ucuz Seçenekler

Çok ucuz

 • Loft Hostel 77
 • Soul Kitchen Hostel
 • Belka Hostel
 • FunKey Hostel

Orta

 • Bulgakov Mini-Hotel
 • Rachmaninov Antique Hotel
 • Usadba
 • Astrakhanskaya Hotel

Yüksek

 • Russo Balt Hotel
 • Belmond Grand Hotel Europe
 • Mergen Bator
 • Schloss Hotel

 

Diğer Seçenekler

 • High Level Hostel
 • Villa Anna
 • Aldyn Bulak Yurt Hotel
 • LEAPrus 3912

 

Son Yazılar

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında  İstanbul'un Topkapı semtinde bulunan ve İstanbul'un fethini anlatan ve bu fetih ile ilgili sergilerin bulunduğu bir müzedir. Müze 2009 yılında açılmıştır. Müzenin yapımına harcanan toplam miktar ise yaklaşık olarak...
Daha Fazla
Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları İzmir ilinin nadide ilçelerinden biri olan Çeşme, tatil yapmak adını gidilmesi görülmesi gereken eşsiz bir yerleşkedir. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile deniz kum ve güneş üçlüsünü buluşturan ilçede birçok plaj...
Daha Fazla
Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019) Ankara'dan başlayıp Kars'a kadar uzanan bir tren yolculuğudur. Ülkemizde her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen eşsiz manzaralara tanıklık ederek seyahat edilen bir turdur. Güzergah boyunca Kırıkkale,...
Daha Fazla
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz bölgemizde bulunan, doğal güzellikleri ve yeşilin her tonunu barındıran ve bunları irili ufaklı yedi göl ile taçlandıran milli...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Scroll to Top